הטיל ששוגר בים התיכון: ניסוי ישראלי-אמריקני

זמן קצר לאחר שרוסיה זיהתה שיגור טילים בים התיכון, מבהיר משרד הביטחון שמדובר בניסוי של מנהלת חומה עם האמריקנים בשיגור טיל מסוג "אנקור". המטרה: לתרגל את מערכת ה"חץ" כולל מכ"מים ומערך השליטה והבקרה

שיגור טיל "אנקור", ארכיון (AP)

השיגורים שזוהו מהים התיכון התבררו כניסוי ישראלי-אמריקני: משרד הביטחון מבהיר כי ירי הטילים שזוהה על ידי מערכות המכ"ם הרוסיות הבוקר (ג') התבצע במסגרת ניסוי בשיגור טיל מטרה מסוג "אנקור" שנועד לבחון את מערכת החץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנהלת חומה במשרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים ביצעו הבוקר בשעה 09:15 ניסוי מוצלח של טיל המטרה "אנקור". ירי הטילים זוהה במערכות המכ"ם הרוסיות - ופרשנים במערב סברו שמדובר בתרגול אמריקני לקראת תקיפה אפשרית בסוריה.

"הניסוי בוצע הבוקר בים התיכון ומשדה ניסוי בבסיס חיל האוויר במרכז הארץ", נמסר בהודעת משרד הביטחון. "בניסוי נבחנו יכולות משופרות של טיל מטרה חדש מסוג 'אנקור', וכן תורגלו מערכות הגנה מפני טילים של מערכת הנשק 'חץ', כולל מכ"מים ומערך השליטה והבקרה".

המכ"ם הרוסי זיהה ירי טילים

לאחר שיגור מטרת ה"אנקור" גילה אותה מכ"ם "אורן אדיר", והעביר את הנתונים אל מרכז ניהול הירי, שבחן וניתח אותם. במקביל, עקבו אחר המטרה אמצעי גילוי ועקיבה נוספים. בניסוי השתתפו נציגי משרד הביטחון הישראלי, משרד ההגנה האמריקני והתעשיות השותפות בפרויקט.

מוקדם יותר היום דיווחו כלי תקשורת ברוסיה שמנגנוני ההגנה במדינה זיהו ירי של שני טילים מהים התיכון לכיון סוריה. רשת סקיי הבריטית דיווחה שמדובר בירי ניסוי של המשחתות האמריקניות, שבוחנות את המערכות שלהן לקראת תקיפה אפשרית. גורם סורי צוטט בערוץ אל מנאר של חיזבאללה אומר כי הטילים נפלו בים.

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס ציטטה את דובר משרד ההגנה הרוסי, שטען כי הטילים נורו לכיוונה של סוריה . על פי הדיווח, המכ"ם הרוסי שמוצב בים השחור זיהה ירי בשעה 09:16 שעון ישראל - השעה בה בוצע הניסוי על פי הודעת משרד הביטחון. שר ההגנה הרוסי עדכן את הנשיא פוטין על ירי הטילים.