פרס מזהיר: "מלחמות נגמרות תמיד באכזבה"

לרגל ראש השנה, ערך נשיא המדינה שמעון פרס קבלת פנים עם השגרירים הזרים והסגל הדיפלומטי בישראל. בנאומו הסביר פרס כי "הבעיה הכי קיומית במזרח התיכון היא המחסור", וציין כי "מי שמשתמש בטרור פוגע בעצמו". הנשיא שיבח על חידוש המו"מ המדיני ואמר: "אני אופטימי למרות הכל"

בירך על חידוש המו"מ. פרס (חדשות 2)

נשיא המדינה שמעון פרס ערך היום הרמת כוסית לשנה החדשה עם השגרירים הזרים והסגל הדיפלומטי בישראל בבית הנשיא. את האירוע העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא נשא נאום מיוחד לרגל השנה החדשה בו התייחס למתיחות בסוריה, לתהליך המשא ומתן עם הפלסטינים ולסוגיות מדיניות נוספות: "אנו פותחים בחדשות טובות ורעות. תהליך השלום חודש, ואני לא יכול לחשוב על חדשות טובות יותר. זה לא היה פשוט לראש הממשלה שהתגבר על בעיות ונאלץ לקחת סיכונים. אני שמח שהוא עשה זאת, ומגיעה לו הערכה על כך. אני רוצה לשבח גם את אבו מאזן. הוא לא שינה עמדות, הוא המשיך להתנגד לטרור והודה שהוא לא יחזור לצפת, עיר הולדתו. אני אופטימיסט למרות הכל", אמר פרס.

"אני חושב שכולנו בעידן של שינויים בלתי הפיכים. איש מאיתנו לא יכול ללכת אחורה. השינויים מלאים כאב. הסכנה הגדולה במזרח התיכון היא לא מלחמה. אפילו אם היא מתחילה בתרועה רמה היא נגמרת תמיד באכזבה. זה נכון לארצות הברית כמו גם לרוסיה. הנשיא אובמה צודק בכך שקרא לסגת מאפגניסטן ואני חושב שגם רוסיה צריכה להבין שהיא לא תחזור להיות מה שהיתה", אמר פרס.

"מלחמה היא לא סכנה כל כך גדולה כי הנשק שהיה במזרח התיכון מיושן. היום משלמים 100 מיליון דולר למטוס, ורוב המדינות לא יכולות להרשות זאת לעצמן. מספר החיילים כבר לא חשוב כי יש כוח גרעיני או כימי שחזקים יותר מהכל. הנזק הוא גדול. לכן אי אפשר יותר לנצח במלחמה. ברור שמי שמשתמש בטרור - פוגע בעצמו. במלחמה העם מאוחד, לטרור אין מדיניות אחידה ואין עליו שליטה. בסוריה הבעיה היא שאין מי שיאחד את כל המדינה, זו טרגדיה".

הנשיא פרס באולפן גלי צה"ל, אתמול (לע"מ)

"העולם קורא לסיים את המשבר בסוריה כי לא משנה אם אתה בריטי, ישראלי, ערבי או רוסי - יש לנו מדיניות אחת. הטרור הוא הסכנה הגדולה ביותר לארצות שתלויות בו. במוקדם או מאוחר הן יבינו שהן הקורבנות שלו, כולל אירן. לטרור אין מסר. הבעיה הכי גדולה היא הקיומית - מחסור מזון, בפרנסה, בחופש, בתקווה. זה אמיתי, זה מיידי ואולי זה יוצר כר פורה לטרור. לצעירים רבים אין יכולת לקנות בית, אין להם עתיד".

"אני בטוח שארה"ב תפעל בסוריה"

אתמול (ב') פרס התייחס בריאיון לגלי צה"ל להחלטת נשיא ארה"ב להמתין עם תקיפה בסוריה עד לאישור הקונגרס, וביקש מהציבור הישראלי "לא לזלזל בעקרונותיו, באיפוקו או בשיקוליו של אובמה".

"ההחלטה עדיין לא התקבלה במלואה. המצב לא יישאר כפי שהיה, אבל גם עם מלחמה יש בעיה גדולה מאוד", אמר נשיא המדינה. "אני מציע להצטייד בסבלנות עוד שבוע. אני בטוח שארה"ב תפעל בסוריה. יש אנשים שנהרגים בעולם, אבל מתקפה כזו עוד לא הייתה. העולם לא רוצה שישתמשו בנשק להשמדה המונית".

כשנשאל האם ישראל רוצה בהפלת משטרו של בשאר אסד, ענה פרס כי "אסד מפחד מישראל, אבל ישראל לא קובעת. מסיבות סותרות, יש הסכמה על כך שישראל לא תיכנס למלחמה. ארה"ב חושבת שישראל עשויה להפריע לקואליציה המתגבשת ואנחנו מסופקים בשלנו. התערבותנו אינה דרושה ואינה נחוצה".

"אני לא חושב ששיקול דעת זה גמגום", המשיך הנשיא לגבות את מהלכיו של אובמה. "העולם לא מגמגם, העולם משתנה, ויש בעיות רציניות. מוטב לשקול לפני ולא אחרי. אני סמוך על אובמה בכל הנוגע לישראל. לי אין עיניים גלובליות כמו שיש לו, הוא צריך לחשוב גם על סין ועל רוסיה".

פרס והשגרירים בטקס ראש השנה (חדשות 2)

"ישראל לא תצטרך לפעול לבד בנושא האירני"

על הצורך בהתערבות בסוריה אמר פרס כי "נקודת ההכרעה הייתה השימוש בגז והילדים שנרצחו - זו הסיבה האמיתית והמכרעת שאי אפשר לעבור עליה לסדר היום. אני סבור שזה אינטרס עולמי. אם אובמה יקבל את תמיכת הקונגרס, הוא עשה בשכל. מוטב לו לצאת למלחמה בתמיכת הקונגרס, מאשר לצאת למלחמה ושהקונגרס יתנגד. אני מניח שהוא בדק, ויש לו יסוד להניח שהוא יקבל את אמונם של חברי הקונגרס. הוא אדם שקול".

נשיא המדינה גם קשר את ההתפתחויות האחרונות לאיום הגרעין האירני. "זה חלום בלהות, העניין מסובך. אל תצמצמו את זה רק לעניין הישראלי, אני סומך על זה שמדובר באינטרס עולמי, ואני חושב שהעולם לא ירשה שיהיה לאירן נשק גרעיני. אני גם לא חושב שהרוסים רוצים בזה. לדעתי ישראל לא תצטרך לפעול לבד בנושא האירני".

בסיום דבריו התייחס פרס גם לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים: "אני בטוח שנתניהו מוכן לשלום. הוא קיבל החלטות קשות כדי לחזור לשולחן המשא ומתן. הוא גם אמר שהפתרון צריך להיות על בסיס שתי מדינות, והדבר היותר חשוב - הוא נגד מדינה דו-לאומית. אין מנהיג שהפנה את עורפו לריאליות ויצא מזה ברווח אני יודע שיש כמה אלטרנטיבות למפות ולפרטים, ואני בטוח שמה שייצא לפועל יהיה לטובת ישראל".