ללא השגחה ופיקוח: ארגזי מזון מחוץ לקריה

מדי בוקר, לפני השעה 05:00, מונחות חבילות המכילות מזון שמיועד לבאי הבסיס המרכזי, הכולל לשכות של בכירי מערכת הביטחון, מתקני מודיעין ויחידות מסווגות שונות. אחד החיילים: "כל אחד יכול להכניס לבסיס מה שהוא רוצה"

צמוד לשער דוד בבסיס הקריה שבמרכז תל אביב מונחים מדי בוקר ארגזי מזון המיועדים למטבח. אלא שהם מהווים נקודת תורפה בלתי צפויה במערך האבטחה באחד הבסיסים הרגישים בארץ. כמו רבים שעוברים במקום בכל יום, הבחין עובר אורח בערימת הארגזים הנטושה. "האוכל יושב שם בסביבות שעתיים-שלוש ביום עד שמכניסים אותו לתוך הבסיס", אמר. "אין מי שמשגיח עליו כל הזמן הזה - והוא מונח על הרצפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסיס הקריה עמוס בלשכות של בכירי מערכת הביטחון, מתקני מודיעין ויחידות מסווגות שונות. מחוצה לו - אין מי שמשגיח ובודק את הארגזים שנכנסים פנימה, בשער המיועד למשרד הביטחון. אחד החיילים במקום סיפר כי להם אין נגיעה לדבר. "בלילה כל אחד יכול להכניס מה שהוא רוצה", אמר. "אנחנו מגיעים לכאן ב-06:00 בבוקר ורואים את זה מונח על הרצפה ככה".

"מגיעים ב-06:00 והמזון על הרצפה" (חדשות 2)

"אירוע ביטחוני יכול לקרות בקלות"

כדי לבדוק את דבריו של השומר - בדקנו בעצמנו. בשעה 7:00 בבוקר, כשהרחוב הומה אדם, הניח תחקירן חדשות 2 באינטרנט תרסיס הדברת חרקים מסוג קיי-600 רעיל על אחד הארגזים. במשך חצי שעה איש לא הבחין, עד שאיש המטבח הכניס את הארגז פנימה - והזיז את המכל. הוא לא התריע ולא דיווח - אפשר לדמיין באיזו קלות ניתן להסתיר בתוך הארגזים חומרים מסוכנים הרבה יותר.

"אני רק בא ולוקח את זה", אמר אחד מאנשי המטבח כשנשאל לפשר הדברים. "החיילים צריכים להשגיח, שאלתי אותם למה זה קורה אבל הם ענו שזה שייך למשרד הביטחון". על אף שהספקים נדרשים להעביר את המזון ישירות לנציג הגוף המקבל - חברת הקייטרינג של משרד הביטחון - ואף לדרוש את חתימתו על הטופס, אין העברה ואין חתימה.

א' הוסיף, כי "בעלי חיים יכולים לעבור שם ולהזיק לחבילות המזון שמונחות ככה על הרצפה או אף לעשות עליהם את צרכיהם. גם אירוע ביטחוני כזה או אחר בקלות יכול לקרות". לדבריו, "אפשר פשוט להחליף את אחת החבילות בחומר נפץ ואני מניח שאחד הטבחים פשוט יכניס את זה לתוך הבסיס".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "בשנתיים האחרונות הוביל המשרד שורה של מהלכים שבמסגרתם שונו דפוסי פעילות והוחמרו אמצעי הביטחון. לאחר בדיקה הוחלט לבטל את הנוהל".