פרס: בטוח שארה"ב תפעל בסוריה

בריאיון מיוחד לגל"צ דחה נשיא המדינה את הביקורת על אובמה בעקבות דחיית התקיפה: "אין לי ספק בעמידתו המוסרית של נשיא ארה"ב, אני משוכנע שהדבר לא ייגמר בלי כלום". על מעורבות ישראל בנעשה אמר: "אסד מפחד מאיתנו, אבל אנחנו לא חלק מזה"

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס הבוקר (ב') בריאיון מיוחד לגלי צה"ל להחלטת נשיא ארה"ב להמתין עם תקיפה בסוריה עד לאישור הקונגרס, וביקש מהציבור הישראלי "לא לזלזל בעקרונותיו, באיפוקו או בשיקוליו של אובמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההחלטה עדיין לא התקבלה במלואה. המצב לא יישאר כפי שהיה, אבל גם עם מלחמה יש בעיה גדולה מאוד", אמר נשיא המדינה. "אני מציע להצטייד בסבלנות עוד שבוע. אני בטוח שארה"בתפעל בסוריה. יש אנשים שנהרגים בעולם, אבל מתקפה כזו עוד לא הייתה. העולם לא רוצה שישתמשו בנשק להשמדה המונית".

כשנשאל האם ישראל רוצה בהפלת משטרו של בשאר אסד, ענה פרס כי "אסד מפחד מישראל, אבל ישראל לא קובעת. מסיבות סותרות, יש הסכמה על כך שישראל לא תיכנס למלחמה. ארה"ב חושבת שישראל עשויה להפריע לקואליציה המתגבשת ואנחנו מסופקים בשלנו. התערבותנו אינה דרושה ואינה נחוצה".

"אני לא חושב ששיקול דעת זה גמגום", המשיך הנשיא לגבות את מהלכיו של אובמה. "העולם לא מגמגם, העולם משתנה, ויש בעיות רציניות. מוטב לשקול לפני ולא אחרי. אני סמוך על אובמה בכל הנוגע לישראל. לי אין עיניים גלובליות כמו שיש לו, הוא צריך לחשוב גם על סין ועל רוסיה".

"ישראל לא תצטרך לפעול לבד בנושא האירני"

על הצורך בהתערבות בסוריה אמר פרס כי "נקודת ההכרעה הייתה השימוש בגז והילדים שנרצחו - זו הסיבה האמיתית והמכרעת שאי אפשר לעבור עליה לסדר היום. אני סבור שזה אינטרס עולמי. אם אובמה יקבל את תמיכת הקונגרס, הוא עשה בשכל. מוטב לו לצאת למלחמה בתמיכת הקונגרס, מאשר לצאת למלחמה ושהקונגרס יתנגד. אני מניח שהוא בדק, ויש לו יסוד להניח שהוא יקבל את אמונם של חברי הקונגרס. הוא אדם שקול".

נשיא המדינה גם קשר את ההתפתחויות האחרונות לאיום הגרעיני האירני. "זה חלום בלהות, העניין מסובך. אל תצמצמו את זה רק לעניין הישראלי, אני סומך על זה שמדובר באינטרס עולמי, ואני חושב שהעולם לא ירשה שיהיה לאירן נשק גרעיני. אני גם לא חושב שהרוסים רוצים בזה. לדעתי ישראל לא תצטרך לפעול לבד בנושא האירני".

בסיום דבריו התייחס פרס גם לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים: "אני בטוח שנתניהו מוכן לשלום. הוא קיבל החלטות קשות כדי לחזור לשולחן המשא ומתן. הוא גם אמר שהפתרון צריך להיות על בסיס שתי מדינות, והדבר היותר חשוב - הוא נגד מדינה דו-לאומית. אין מנהיג שהפנה את עורפו לריאליות ויצא מזה ברווח אני יודע שיש כמה אלטרנטיבות למפות ולפרטים, ואני בטוח שמה שייצא לפועל יהיה לטובת ישראל".

המתקפה בסוריה מתעכבת - הסיקור המלא:

רוסיה שולחת ספינות ביון לאזור סוריה

"מחכים למסכות מ-3:00 לפנות בוקר"

נושאת מטוסים בדרכה לים האדום

אסד: איומים לא ישנו את דרכנו; קרי: "הוכחות לשימוש בגז סארין"

המורדים בסוריה נגד אובמה: "נכשלת כמנהיג"

רה"מ נתניהו מגיב על דחיית התקיפה: "ישראל שלווה ובוטחת בעצמה"

סגן ראש ממשלת סוריה: "הצהרת אובמה חשפה את חולשתה של ארה"ב"

מנהיג הרוב בסנאט תומך בתקיפה; ההצבעה - בשבוע הבא

חיזבאללה: לא נתקוף את ישראל אם ארה"ב תפעל בסוריה

האו"ם: "דרוש זמן לניתוח העדויות מסוריה"

בבית הלבן בטוחים: הקונגרס יאשר את התקיפה

"אתקוף בסוריה באישור הקונגרס"

רמטכ"ל אירן: "אם סוריה תותקף - ישראל תעלה באש"

המורדים: "ננצל את התקיפה האמריקנית"

אסד הבן: "כל כך רוצה שארצות הברית תתקוף כבר"

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"