סגן איתן: "אנו חזקים ולא פוחדים מאויב שפל"‎

"אם נידרש – נצא שוב לקרב בראש מורם". סגן איתן זכה לעיטור המופת על ניסיונו להציל את סגן הדר גולדין ז"ל. בעיניים דומעות הוא נשא נאום כשבסופו עמד המטכ"ל על רגליו ומחא כפיים לקצין המעוטר. אלו דבריו

"מהיום אנו הופכים למורשת, סימן, אות לכך שצה"ל ועם ישראל ערכיים, חזקים ולא פוחדים מאויב שפל ופחדן -  אויב שעל דגלו מתנוסס קידוש המוות בעודנו מקדשים את החיים": סגן איתן פונד, בן 24 מירושלים, קיבל הערב (שני) את עיטור המופת על פעולתו לאיתור סגן הדר גולדין ז"ל. פונד זכה לתשואות רמות ולמחיאות כפיים מהקהל, שעמד בהתרגשות ומחא כפיים לנוכח נאומו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאומו אמר הקצין: "לכבוד הוא לי להשתתף במעמד מכובד זה. חמישה חודשים אני מוטרד מאירוע מסוג זה. אם אהיה מוכן ובשל לקבל את הצל"ש בלב שלם. עכשיו אני מבין שלעולם לא אהיה מוכן. אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב: מעמד זה הוא מעמד מורכב עבורי, המציף רגשות מעורבים וניגודים אישיים וכלליים ובהם עצב ושמחה, גאווה ומבוכה וכמובן חיים ומוות".

פונד השווה את הרגשות המעורבים ל"חיבור שאנו כחברה בחרנו לחבר את יום הזיכרון ליום העצמאות, חיבור המבטא את עוצמת העם ומקור כוחו. כמו שהעם היהודי ראה במהלך ההיסטוריה - רק כאשר זוכרים באמת, למרות הקושי, זוכים להגיע לעצמאות אמיתית".

איתן מצדיע לגנץ

"שואבים את הכוח להילחם מהמשפחות השכולות"

במעמד קבלת האות הזכיר סגן איתן את סיפורו האישי, שמקביל למעשה לסיפורה של המדינה: "לפני כ-70 שנה סבא שלי, סבא דוד שנמצא כאן, שכמעט כל משפחתו נרצחה במחנות ההשמדה, לא דמיין שיגיע למעמד כזה - שנכדו יקבל אות המבטא את קיומה הנצחי ואת חוזקת המדינה שעליה רק יכול היה לחלום. בחברה מתוקנת אותות הערכה וצל"שים לא יוענקו לאחר קרבות ומלחמות, אלא יוענקו על פיתוח ובניית העם והארץ".

"לצערנו, במציאות שבה אנו חיים נדרשנו להיקרא לדגל ולצאת לקרב. אם נידרש בשנית ובשלישית - נעשה זאת בראש מורם. בגאווה גדולה שניתנה לנו הזכות להגן בגופנו על מדינת ישראל. בשם כל מקבלי האותות והצל"שים אני רוצה להוקיר תודה למשפחותינו ונשותינו ולמסור תנחומים למשפחות השכולות שמהן אנו שואבים את הכוח להמשיך ולהילחם", סיכם סגן איתן את דבריו וזכה לתשואות וללחיצת יד מהרמכ"ל היוצא בני גנץ.

פונד זכה בעיטור בזכות תפקודו באותו יום שישי שחור ברפיח: הוא הוביל כוח ראשון של ארבעה לוחמים, קצינים וחיילים, שנכנסו למנהרת טרור בעקבותיו של הקצין החטוף סגן הדר גולדין ז"ל. סגן איתן פונד נכנס למנהרת הטרור כשהוא מצויד באקדח בלבד וללא אמצעי מיגון. בפעולה זו הביא ראיות אשר עזרו לקבוע את מותו של גולדין.

סגן איתן והרמטכ"ל היוצא

"קשה לקבל צל"ש על אירוע כה קשה"

"אני נורא מתרגש, הרגשות מעורבים", אמר פונד לפני הטקס. "זה לא רגע פשוט במיוחד. אנחנו זוכרים את חברינו שנפלו ואת כל המשפחות השכולות. קשה לקבל צל"ש על אירוע כה קשה. אני מקווה שנתגבר על זה, נדע איך להתמודד עם זה".

"אין לי איזה מסר לחיילים הבאים", הוא הוסיף. "בסוף הם ילמדו הכל בצבא, כמו שאני למדתי. זה לא משהו שהוא יחיד במינו, זה משהו שיקרה מאליו אם יצטרכו. כל מעמד הצל"שים הוא לא בשבילי, זה לא אישי. זה שייך לכולם".