כיצד מתקפה בסוריה תשנה את המצב?

לקראת המתקפה האמריקנית המסתמנת בסוריה ביררנו מה יהיו השפעותיה על האזור, היכן צבא ארה"ב מתכוון לתקוף ומהו הדבר היחיד שיגרום לאסד לא לשגר טילים לישראל? ד"ר מרדכי קידר, מנהל המרכז לחקר המזרח התיכון והאסלאם באוניברסיטת בר אילן עם כל התשובות

איך תשפיע המתקפה האמריקנית על סוריה? (AP)

הכוחות האמריקניים כבר מוכנים לתקיפה ומחכים רק להוראת הנשיא אובמה, כשמנגד הסורים פורסים כוחות והנשיא אסד מבטיח "להגיב לכל תוקפנות". בצל החשש ממלחמה שאולי גם תזלוג לשטח ישראל, מסביר ד"ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר אילן מה יהיו השפעותיה של המתקפה ומהו הדבר היחיד שימנע מאסד לשגר טילים לעבר תל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איך מתקפה של המערב בסוריה תשפיע על מצב המערכה בין אסד למורדים?

מתקפה צבאית של המערב תוסיף למורדים הרבה מאוד תמיכה מורלית. זה בוודאי גם יביא לסיוע צבאי. עוד לפני שבכלל התחילה המתקפה יש כבר עזיבה או בריחה של חיילים, יחידות וקצינים מתוך צבא אסד - מה שפוגע כבר עכשיו בתפקוד של הצבא. בנוגע למה שיקרה אחרי מתקפה אמריקנית בסוריה, ישנם הרבה מאוד משתנים כרגע על הפרק, למשל מה יהיה היקף המתקפה? איזה סוג מטרות ייפגעו - צבאיות, תשתיות וסמלי שלטון?

אילו מטרות מתכוונים האמריקנים לתקוף בסוריה?

המדינה בחלקים גדולים שלה הרוסה ומוגדרת עיי חורבות. אם הפגיעה תהיה למשל בתחנת טלוויזיה או רדיו (שעדיין עובדת ומדווחת על המתקפה הצפויה) יהיה לכך השפעה משמעותית מבחינת יחסי ציבור והדבר בהחלט ישפיע.

המדינה הפכה לאיי חורבות (רויטרס)

מבלי שיש לי מידע אני מניח שאנשי אסד כבר פינו את כל המאגרים הכימיים בחשאי, בלי תקשורת וטלפונים כדי להסתיר את העניין מהמודיעין. לכן, לא הייתי תוקף מאגר ידוע ומוכר בגלל ההנחה שהמאגרים כבר אינם. אין להוציא מכלל אפשרות שחלק מהנשק הכימי הועבר לעירק, למקרה ותהיה פלישה קרקעית ואז לא ימצאו הרבה חומרים. שליט עירק סדאם חוסיין עשה מהלך דומה, כשהעביר מעבדות ניידות לסוריה במלחמת המפרץ השנייה בשנת 2003.

מה הסיכוי שבעלות בריתה של סוריה יסייעו לה במקרה ותותקף?

זה תלוי בהיקף ההתקפה ואורכה. אם זה יהיה משהו קוסמטי שיאפשר לאמריקנים להגיד "עשינו מה שהיינו צריכים לעשות", ככל הנראה לא נהיה עדים לתגובה מצד בני בריתו של אסד. אם זאת תהיה פגיעה קשה, בעלות הברית של אסד ייכנסו לפעולה. בימים האחרונים דווח כי הבכיר האירני, עלי אכבר רפסנג'ני, אמר שאם סוריה תיפגע אירן תיכנס לקרב.

עלפי הדיווחים בסוריה, רוסיה שיגרה לים התיכון משחתת נגד צוללות ומשחתת טילים נגד טילים. משמעות המהלך היא שאם האמריקנים ישגרו טילי טומהוק לכיוון סוריה אז הרוסים מסוגלים להוריד אותם באמצעות אותה אונייה.

נתניהו צריך לאיים על חייו. אסד (AP)

האם אסד יעז לתקוף את ישראל? ואם כן, מה הסיכוי שיעשה שימוש בנשק בלתי קונבנציונלי?

אני לא יודע אם אסד מתכנן מתקפה על ישראל. רק דבר אחד יכול להרתיע אותו - איום מפורש מישראל לפיו היא תוריד לו את הראש מהכתפיים. שום איום אחר לא עובד עליו - רק איום על חייו, חיי אשתו וילדיו. סוריה הרוסה והשלטון לא מתפקד. אסד לא יעז לתקוף את ישראל אם יידע שהתקפה כזאת תעלה לו בחייו. על ראש הממשלה להעביר לו את המסר באופן פומבי ומפורש בעברית ובערבית. ההתייחסות של נתניהו לאיום הסורי השבוע, לפיו ישראל תגיב בעוצמה אם תותקף, היא כללית מדי ולא לגמרי משכנעת. הדבר היחיד היום זה איום ישיר, ברור וגלוי על חייו של אסד.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

רוסיה שיגרה ספינות למזרח התיכון

מאות ממתינים בתור לערכות מגן

אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

אנשי ממשל אובמה יעדכנו את הקונגרס על סוריה

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"