הקבינט המדיני-ביטחוני אישר גיוס מילואים מצומצם

בתום הדיון בקבינט שעסק בתקיפה אמריקנית בסוריה, אישר רה"מ גיוס מוגבל של אנשי פיקוד העורף, המודיעין וחיל האוויר. צה"ל פורס שתי מערכות כיפת ברזל נוספות באזור הצפון

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר גיוס מילואים מצומצם - זאת על רקע המתיחות בעקבות מתקפה אפשרית של ארצות הברית על סוריה. על רקע הכוננות בצפון, צפוי צה"ל לגייס חיילי מילואים מפיקוד העורף וחילות המודיעין והאוויר. יחד עם זאת, ההערכה היא שהסיכוי לירי מסוריה לעבר ישראל - נמוך. יחד עם זאת, לנוכח המתיחות, השלים איגוד ערים להגנת הסביבה באזור מפרץ חיפה סדרת צעדי היערכות לשעת חירום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צה"ל קיבל אישור מהדרג המדיני לגיוס מילואים", מאשר קצין בכיר בצה"ל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "בפועל מדובר כעת על גיוס בצווים חריגים של מאות בודדות בלבד של חיילים למערכים חיוניים - חיל האוויר, אגף המודיעין ופיקוד העורף". הקצין הדגיש כי הכוננות בצה"ל מוגדרת "שגרה" וכי אין "עוצר יציאות". הוא הוסיף כי בפיקוד העורף אין שום שינוי בהנחיות וכי "צה"ל ערוך לכל התרחישים ונוקט בצעדים בהתאם".

"הסבירות של ירי סורי לעבר שטח ישראל היא נמוכה", אומר הקצין. "עם זאת, צה"ל קיבל החלטות ונקט במספר צעדים כדי להיערך לתרחישים השונים, מתוך הערכה כי אלו לא יתממשו". לדברי הקצין, במסגרת ההיערכות אושרה הרחבת פריסת ההגנה האקטיבית בצפון הארץ בימים הקרובים, וזאת בנוסף למערכות נוספות שפועלות בשגרה.

עומס מחוץ לתחנה לחלוקת ערכות מגן, ת"א (עזרי עמרם, חדשות 2)
הקצין התייחס גם להתנפלות על התחנות לחלוקת ערכות המגן ואמר כי ביממה האחרונה התקבלו במוקד פיקוד העורף כ-20 אלף פניות. "בצה"ל נערכים לשפר את נושא חלוקת ערכות המגן. היו אזרחים הרבים שהגיעו לתחנות לאחר שבמשך שנים הם לא רעננו את הערכות שלהם ולכן נוצא צוואר בקבוק", אמר.

שתי סוללות כיפות ברזל הוצבו בצפון

בצפון הארץ נערכים גם כן לתגובה אפשרית מצד סוריה ו/או גורמים אחרים, כשבין המהלכים שבוצעו נערך וידוא מצב מלאי עדכני של חומרים מסוכנים מול המפעלים הרלוונטיים ותואמה דחייה של הגדלת המלאי עד להודעה חדשה - בהתאם לצרכים.

מוקדם יותר דווח כי צה"ל יציב בקרוב שתי סוללות כיפת ברזל באזור הצפון, זאת בנוסף לזו שמוצבת בחיפה. סוללות פטריוט ייפרסו בהמשך בחיפה ובמרכז. 

במקביל, בלבנון מדווחים כי החל משעות הבוקר כלי טיס של חיל האוויר מבצעים גיחות בדרום המדינה, וכן כי פטרולים רבים של צה"ל מסיירים על הגבול, כחלק מהכוננות הביטחונית. במקביל, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר ודן בהיערכות למצב.

השר להגנת העורף גלעד ארדן צפוי לכנס אחר הצהריים דיון מיוחד יחד עם נציגי פיקוד העורף וגופי החירום, כחלק מההיערכות. בימים האחרונים, מבצעים כל העת במערכת הביטחון הערכות מצב, כדי להכין את ישראל לאפשרות של ירי מכיוון סוריה.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?

תורי ענק בתחנות החלוקה: "מחכים שעות כדי לקבל מסכה"

חשש בצה"ל: מלאי ערכות המגן ייגמר בקרוב

הרמטכ"ל על סוריה: "הציבור בישראל יכול להיות רגוע"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה