בכיר בצבא סוריה: "אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

קצין סורי בכיר צוטט בסוכנות ידיעות אירנית אומר כי מתקפה של ארה"ב ובנות בריתה תגרור ירי סורי על ישראל: "אנחנו בטוחים שאם סוריה תותקף, ישראל תבער". הוא הזהיר את המערב: "אנו במוכנות מלאה כדי להתמודד עם כל האיומים האפשריים"

סוכנות הידיעות האירנית "פארס" מצטטת הערב (ג') קצין בכיר בצבא הסורי, שאומר: "אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע". בניגוד להצהרתו הלוחמנית, הגורמים הסורים הרשמיים דווקא מקפידים שלא להתבטא בנוגע לישראל. גם שר החוץ הסורי שכינס היום מסיבת עיתונאים נזהר מלתת הצהרה שכזאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקצין הסורי הבכיר הדגיש כי תקיפה בדמשק תעניק לסוריה יד חופשית לתקוף את ישראל ואמר כי "צבא סוריה נמצא במוכנות מלאה כדי להתמודד עם כל התרחישים והאיומים האפשריים". הוא איים שאם תתבצע תקיפה, "ישראל תבער באש נמלחמה וגם מדינות שכנות ייכנסו לעימות".

הקצין הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, שלח גם מסר לארה"ב ולבנות בריתה ואמר כי סוריה הכינה עצמה במשך שלוש שנים לעימות, בהתאם לכל התרחישים האפשריים: "תהיה זו טעות וטיפשות לחשוב שסוריה תקרוס עם נפילתם של ארבעה טילים ופגזים עליה".

התכונן במשך שלוש שנים לעימות? אסד (חדשות 2)

180 טילי טומהוק מוכנים לשיגור לעבר סוריה

הוא אף הזהיר את המערב מפני מעשה טיפשי כמו החלשת הממשלה הסורית וטען שאם זה יקרה - ארגוני טרור יתלכדו ויסכנו את ביטחון ישראל. לדבריו, כל ניסיון להחליש את המשטר הסורי יפתח את הדלת בפני תוקפנות כלפי ישראל וסכנות שיוצבו לפתחה.

מבחינת אסד, שיגור טילים לישראל פירושו שהוא מעמיד בסכנה נכסים שבאמצעותם הוא מקיים את משטרו. למשל, יש בידיו רק שישה שדות תעופה פעילים והם עלולים להיפגע אם חיל האוויר הישראלי ייכנס לתמונה. כעת, מחכה אסד לראות מה יהיה סדר הגודל של הפעולה האמריקנית.

180 טילי טומהוק מוכנים לשיגור. ארכיון (רויטרס)

האמריקנים מצידם כבר מוכנים לפעולה צבאית. בים התיכון נמצאות ארבע משחתות ועליהן 180 טילי שיוט מסוג טומהוק, בים האדום שטה נושאת המטוסים הרי טרומן ויחד איתה עוד ארבע אוניות מלחמה. ישנם גם בסיסים אוויריים בירדן, טורקיה וקפריסין, אולם האמריקנים מעוניינים גם ב"קוסמטיקה" של מעורבות זרה מצד הבריטים והצרפתים.

רה"מ: "מדינת ישראל ערוכה לכל תרחיש"

מוקדם יותר היום ערך ראש הממשלה נתניהו התייעצות ביטחונית בלשכתו בתל אביב בעקבות ההתפתחויות האחרונות בסוריה והתגברות הדיווחים על תקיפה אמריקנית אפשרית. נתניהו הדגיש בתום הישיבה כי "מדינת ישראל ערוכה לכל תרחיש".

בהודעה שפרסמה לשכתו הבהיר ראש הממשלה "אנחנו איננו חלק ממלחמת האזרחים בסוריה, אבל אם נזהה ניסיון כלשהו לפגוע בנו, אנחנו נגיב ונגיב בעוצמה".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

שר ההגנה האמריקני: "ערוכים לפעול מיידית"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה

הערכה בישראל: תקיפה אמריקנית בסוריה - תוך מספר ימים

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"