הערכה בישראל: תקיפה אמריקנית בסוריה - תוך מספר ימים

על רקע הדיווחים על שימוש בנשק כימי ע"י צבא אסד, גורמים בישראל מעריכים כי ארצות הברית תתקוף בסוריה כבר בימים הקרובים. על פי ההערכות, האמריקנים טרם גיבשו מתווה מדוייק למתקפה, אך יעבירו הודעה מוקדמת לקראת הוצאתה אל הפועל

על רקע הדיווחים על תקיפה אמריקנית צפויה בסוריה, גורמים ביטחוניים בישראל מעריכים כי ארה"ב תוציא לפועל את המהלך כבר בימים הקרובים. על פי ההערכות במערכת הביטחון, האמריקנים יתריעו בפני הגורמים הלוונטיים בישראל זמן מה לקראת תקיפה אפשרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד על פי ההערכות, הממשל האמריקני טרם גיבש תכנית לגבי אופי התקיפה ותכליתה, אולם ההערכה בישראל כי היא תתרחש בימים הקרובים. מערכת הביטחון צפויה לקבל התרעה מוקדמת בנוגע למתקפה, אך זו לא תינתן עד לגיבוש התכנית.

הערכה: תקיפה - בתוך מספר ימים, ארכיון (רויטרס)

טורקיה: יש להגיב על המתקפה הכימית

ובעולם ממשיכים להתייחס למתקפה הכימית בסוריה ולאפשרות של תקיפה צבאית: שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטאולו אמר כי "לא ייתכן שלא תהיה תגובה לפשע נגד האנושות שביצעה סוריה". לדבריו, השימוש של משטר אסד בנשק כימי הוא מבחן לקהילה הבינלאומית. נשיא אירן חסן רוחאני קרא לקהילה הבינלאומית למנוע שימוש בנשק כימי בכל מקום בעולם, ובמיוחד בסוריה. את הדברים צייץ רוחאני בחשבון הטוויטר שלו באנגלית.

דוברו של ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון אמר כי "מתקפת הנשק הכימי בסוריה בלתי מתקבלת על הדעת", והוסיף כי על העולם לפעול נגד סוריה. הדובר סירב להתחייב כי תקיפה בריטית בסוריה תיעשה רק בתיאום עם מועצת הביטחון של האו"ם, אך הדגיש כי "כל פעולה תיעשה במסגרת בינלאומית".

 

עלייה בהזמנת ערכות מגן (רויטרס)

מצטיידים בערכות מגן

על אף ההתרעה שתועבר לגורמים בישראל, פרק הזמן הנוכחי צפוי לשמש להתארגנות במערכת הביטחון לקראת תקיפה אפשרית. במקביל, הדיווחים על תקיפה אמרקנית בסוריה לא משאירים את האזרחים אדישים. בדואר ישראל , האחראי לחלוקת ערכות המגן, דיווחו בימים האחרונים על עלייה בפניות ובהזמנות של ערכות מגן. גם במוקד הפניות של פיקוד העורף מדווחים על עלייה במספר הפונים היום לקבלת ערכות מגן.

חיים מזעקי, סמנכ"ל תפעול של חברת דואר ישראל, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי בכל פעם שנושא ביטחוני עולה לכותרות, עולה הביקוש לערכות מגן. "ברגע ששמענו בשבוע שעבר על התקיפה הכימית בסוריה נכנסנו לכוננות", אמר מזעקי. "התחילו השאלות על הצורך להחליף ערכות מגן משנים קודמות ועל משמעות האיום".

בדואר ישראל מרגישים היטב את החשש בקרב חלק מהאזרחים. "יש מאוד את אפקט הלחץ בציבור", אמר מזעקי. "אנו נערכים היום לוגיסטית לביקוש הרב ומניחים שהוא רק ילך ויגבר. במעלה אדומים, למשל, היה היום ביקוש מוגבר בבוקר, אז שלחנו משאית מלאה בערכות מגן כי אנו מניחים שבשעות אחר הצהריים הביקוש יגבר עוד יותר, אחרי שאנשים יסיימו לעבוד. בתל אביב הכי אדישים מכל הארץ ואנו פועלים בצורה אינטנסיבית כדי להעיר את האוכלוסייה שם".

תחנות חלוקת ערכות המגן יישארו פתוחות היום בחלקן עד 20:00 בערב ואחרות עד 19:30. נכון לעכשיו פועלות בארץ חמש תחנות נייחות ומספר תחנות ניידות שמגיעות ליישובים שונים. ניתן לקבל את הערכות בתחנות החלוקה או עם שליח עד הבית תמורת תשלום דמי משלוח. פרטים בטלפון *2237 או 03-7133830.

רק ל-60% מהאוכלוסייה יש ערכת מגן (רויטרס)

ל-40% מהאוכלוסייה אין ערכות מגן

מנתונים שפורסמו עולה כי רק ל-60% מהאוכלוסייה יש ערכות מגן הכוללות מסכות אב"כ - מצב המותיר 40% מהאוכלוסיה ללא אמצעי מיגון במקרה של מתקפת טילים. "אף פעם לא נהיה מוכנים ב-100%, וגם עכשיו לא", אמר אתמול גורם בפיקוד העורף לחדשות 2 באינטרנט. "אין מאה אחוז ערכות מגן, כמובן שלכל אדם צריכה להיות ערכה - זו המטרה". לדבריו, הכל שאלה של תקציב. "אנחנו מציגים את הצורך וחושבים שכל אזרח צריך להיות מצויד", ציין.

עם זאת, העריך הגורם כי ישראל מוכנה יותר לאיום כימי מבעבר. "כל הזמן לומדים ומתרגלים בחו"ל ובארץ, לומדים ומגלים עוד אמצעים", הסביר. "אנחנו נערכים לכל תרחיש ומתרגלים גם מקרה של תקיפה. מתקיימים אימונים כל הזמן ויותר מוכנות לתרחיש של שימוש בנשק כימי".