בשל טעות: חוקרות מצ"ח ישוחררו שנה לפני המועד המקורי

חיילות המשרתות בתפקיד חוקרות במשטרה הצבאית אמורות לשרת שלוש שנים - אלא שבשל טעות ברישום, הן ישוחררו בקרוב - שנה לפני המועד המתוכנן. דובר צה"ל: "נקיים תחקיר להפקת הלקחים הנדרשים"

שוחררו שנה קודם בשל טעות (רויטרס)

הטעות שהביאה לשחרור שנה לפני הזמן: חוקרות במשטרה הצבאית משרתות שלוש שנים בתפקיד, אבל בשל טעות של צה"ל - שתיים מהן ישוחררו כעת, ולא בעוד שנה כפי שתוכנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל שכחו להחתימן על הטפסים על התחייבות לשלוש שנים לפני שהחלו תפקידן במצ"ח, והשתיים התכוונו לסיים את שירותם הצבאי בעוד כחודשיים. לאחרונה נקראה כל אחת מהן לריאיון אצל מפקד הבסיס, שבישר להן כי אגף כוח האדם בצה"ל הזין במערכות את שנת השירות השלישית שלהן.

החיילות המופתעות, שהתגייסו בידיעה כי הן נדרשות לשרת במשך שנתיים בלבד כי הועברו מתפקיד אחר, טענו בפני המפקד כי מעולם לא חתמו על מסמך שבו הן מתנדבות להוסיף שנה לשירותן הסדיר. לדבריהן, אף גורם צבאי לא עדכן אותן בדבר עד לאותו רגע, שכן הן הגיעו לתפקיד מאוחר יותר לאחר גיוסן.

כראייה להחלטה המפתיעה, הציגה אחת החיילות את העובדה כי זומנה כבר לכנס המשתחררים המסורתי, אליו מגיעים חיילים חודשים ספורים לפני מועד שחרורם. פרקליטם של השתיים, עו"ד עידן פסח, פנה בעקבות הדברים לגופים הרלוונטיים בצה"ל ואיים כי אם לא תבוטל שנת השירות השלישית, יעתרו החיילות לבג"ץ.

לאחר פניית חדשות 2 באינטרנט ופניית עורך דינם לצה"ל, הוחלט על ביטול השנה השלישית שהוזנה להן, לאחר שזאת נעשתה ללא האסמכתא הנדרשת, בשל טעות.

"כעסנו, כי היינו בטוחות שאנחנו משתחררות"

"צה"ל חסך לעצמו מבוכה". עו"ד פסח (יח"צ)
אחת החיילות ששוחררו סיפרה לחדשות 2: "הסיפור היה שלא החתימו אותנו, וגילינו את זה אחרי תקופה מסוימת. לי אמרו שאני משתחררת, עשיתי סדנת משתחררים בעיר שלי ואחרי קצת פחות מחודש אמרו שאנחנו לא משתחררות כי יש איזשהו מסמך. אחת המפקדות של הקורס אמרה שהיא זוכרת שחתמנו וככה זה נגמר. כעסנו כי היינו בטוחות שאנחנו עוזבות, ונרשמתי כבר לפסיכומטרי".

עו"ד עידן פסח, שייצג את שתי החיילות מסר בתגובה: "אנו מברכים על ההחלטה שהתקבלה בצה״ל לשנות את ההחלטה שהתקבלה במצ״ח ולהורות על שחרורן של החוקרות משירות בתום שנתיים בלבד. אין אנו מתכוונים להתייחס לגוף המקרה ונסתפק בכך שנציין שאנו נערכנו להגשת בג"ץ בעניין ולעמדתנו צה״ל חסך לעצמו מבוכה רבה במקרה דנן בעת שהחליט לקבל את עמדתנו בפרשה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים: "לאחר בחינה שנערכה על ידי הגורמים הרלוונטיים בצה"ל, הוחלט על שחרורן של שתי החיילות משירות החובה בתום השנתיים. נציין כי יתקיים תחקיר פנימי להפקת הלקחים הנדרשים בנושא ולמניעת הישנותם בעתיד".