תחקיר האירוע בקלנדיה: "הכוח פעל באיפוק ובמידתיות"

קצין בכיר באוגדת איו"ש אומר כי התחקיר הראשוני שערך צה"ל בעקבות מותם של 3 פלסטינים בהתפרעויות במחנה הפליטים מעלה כי הלוחמים פעלו לפי ההנחיות וכי האירוע היה יכול להסתיים עם הרבה יותר נפגעים. "על אף המציאות הקשה, התוצאה הייתה סבירה"

"לא היה באירוע שום דבר לא מתוכנן, פעלנו לפי התוכניות. על אף התוצאות, גם אחרי תחקיר ראשוני, התנהגות הכוח הייתה מאופקת, מבוקרת ומידתית" - כך אמר הערב (ב') קצין בכיר באוגדת יהודה ושומרון, בהתייחסו לתחקיר ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות התקרית הקשה לפנות בוקר במחנה הפליטים קלנדיה, שבה נהרגו שלושה פלסטינים במהלך מעצר מבוקש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הקצין, האירוע היה יכול להסתיים עם הרבה יותר נפגעים. "האיפוק של הכוח הוביל לכך שעל אף המציאות הקשה, התוצאה הייתה סבירה", אמר. הוא הסביר כי ההתפרעויות התקיימו במרחק של 30-10 מטרים מהכוחות, שספגו אבנים ובקבוקי תבערה מהקרקע וגם מהגגות.

"לאחר שהפרת הסדר התקדמה, הכנסנו עוד כוחות במטרה לבודד את הפרת הסדר ולמשוך אליה אש, כדי לבצע את המעצר. חלק ניכר מהפרת הסדר עבר לכוח הרכוב שנכנס ובשלב הזה גם נמצא המבוקש - כשעה מתחילת האירוע", תיאר הקצין. הוא הוסיף כי "לוחמי הכוח הרכוב ביצעו ירי לצורך בידוד מספר פעמים, בעיקר סביב מצבים בו כוחותינו חשו סכנת חיים, כשפלסטינים משליכים חפצים מהגגות".

"האלימות שהופגנה באירוע הייתה חריגה"

באוגדת יהודה ושומרון הודו כי מדובר באלימות יוצאת דופן. "בשלושת החודשים האחרונים אנחנו ממקדים פעילות במחנה הפליטים קלנדיה, מחנה עם היסטוריה של אלימות קשה. יחד עם זאת, האלימות שהופגנה באירוע הייתה חריגה בחודשים האחרונים".

האירוע החל בשעה 05:00 לפנות בוקר, כשכוח מסתערבים של מג"ב נכנס למחנה קלנדיה על מנת לעצור את המבוקש, פעיל תנזים, ממארגני הפרות הסדר במחנה העוסק בין היתר בהעברת אמל"ח. "כבר בתחילת האירוע מתפתחת הפרת סדר אלימה, כשלפחות 1,500-300 פלסטינים מגיעים סמוך לכוחות ומיידים בלוקים, אבנים, מזרנים בוערים, מכונות כביסה וקרמיקות לעבר כוחותינו", אמר הקצין.

הפלסטינים דיווחו הבוקר על שלושה הרוגים ועל 15 פצועים. אף חייל לא פונה לבית החולים, אך אחד הלוחמים נפצע קל וטופל במקום. הפלסטינים הפיצו הבוקר גם תיעוד שבו נראה ג'יפ צבאי כשהוא סופג אבנים רבים מפלסטינים.

ארה"ב: לא בוטלה פגישת מו"מ

מקורות פלסטינים אמרו כי אחד ההרוגים הוא יונאס ג'חג'וח ששוחרר מהכלא הישראלי ב-2011, כחלק מהעסקה לשחרור של גלעד שליט. במהלך הלוויות ההרוגים בצהריים, החלו התפרעויות בין פלסטינים לכוחות הביטחון, במהלכם נעצרו כ-30 פלסטינים.

מקור ברשות הפלסטינית גינה את האירוע, והודיע כי שיחות המשא ומתן שהיו אמורות להתקיים היום ביריחו בין הישראלים לפלסטינים בוטלו. עם זאת, מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה הערב כי הפגישה לא בוטלה.