בעקבות חשש מתקיפה אמריקנית בסוריה: פי 3 הזמנות של ערכות מגן

בזמן שארה"ב שוקלת אם לתקוף בסוריה ובישראל נערכים לכל תרחיש של תגובה, האזרחים כבר חושבים על ההשלכות. למוקד חלוקת ערכות המגן הגיעו מהבוקר פי 4 פניות מביום רגיל. גם בפיקוד העורף עונים יותר לטלפון

עלייה בהזמנת ערכות מגן (רויטרס)

האיומים והדיבורים על אפשרות שארה"ב תתקוף בסוריה, וזו תגיב בשטח ישראל, לא משאירים ישראלים רבים אדישים. בדואר ישראל, האחראי לחלוקת ערכות המגן, מדווחים היום על עלייה בפניות ובהזמנות של ערכות מגן. גם במוקד הפניות של פיקוד העורף מדווחים על עלייה במספר הפונים היום לקבלת ערכות מגן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדואר ישראל אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי מהבוקר התקבלו במוקד של לחלקות ערכות מגן פי 4 פניות מביום רגיל. האזרחים שמתקשרים מבקשים לברר את הליך קבלת הערכות. עד שעות הצהריים, מדווחים בדואר ישראל, התקבלו פי 3 הזמנות לערכות מגן מיום רגיל.

חיים מזעקי, סמנכ"ל תפעול של חברת דואר ישראל, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי בכל פעם שנושא ביטחוני עולה לכותרות, עולה הביקוש לערכות מגן. "ברגע ששמענו בשבוע שעבר על התקיפה הכימית בסוריה נכנסנו לכוננות", אמר מזעקי. "התחילו השאלות על הצורך להחליף ערכות מגן משנים קודמות ועל משמעות האיום".

בדואר ישראל מרגישים היטב את החשש בקרב חלק מהאזרחים. "יש מאוד את אפקט הלחץ בציבור", אמר מזעקי. "אנו נערכים היום לוגיסטית לביקוש הרב ומניחים שהוא רק ילך ויגבר. במעלה אדומים, למשל, היה היום ביקוש מוגבר בבוקר, אז שלחנו משאית מלאה בערכות מגן כי אנו מניחים שבשעות אחר הצהריים הביקוש יגבר עוד יותר, אחרי שאנשים יסיימו לעבוד. בתל אביב הכי אדישים מכל הארץ ואנו פועלים בצורה אינטנסיבית כדי להעיר את האוכלוסייה שם".

תחנות חלוקת ערכות המגן יישארו פתוחות היום בחלקן עד 20:00 בערב ואחרות עד 19:30. נכון לעכשיו פועלות בארץ חמש תחנות נייחות ומספר תחנות ניידות שמגיעות ליישובים שונים. ניתן לקבל את הערכות בתחנות החלוקה או עם שליח עד הבית תמורת תשלום דמי משלוח. פרטים בטלפון *2237 או 03-7133830.

ל-40% מהאוכלוסייה אין ערכות מגן

רק ל-60% מהאוכלוסייה יש ערכת מגן (רויטרס)
מנתונים שפורסמו עולה כי רק ל-60% מהאוכלוסייה יש ערכות מגן הכוללות מסכות אב"כ - מצב המותיר 40% מהאוכלוסיה ללא אמצעי מיגון במקרה של מתקפת טילים. "אף פעם לא נהיה מוכנים ב-100%, וגם עכשיו לא", אמר הבוקר גורם בפיקוד העורף לחדשות 2 באינטרנט. "אין מאה אחוז ערכות מגן, כמובן שלכל אדם צריכה להיות ערכה - זו המטרה". לדבריו, הכל שאלה של תקציב. "אנחנו מציגים את הצורך וחושבים שכל אזרח צריך להיות מצויד", ציין.

עם זאת, העריך הגורם כי ישראל מוכנה יותר לאיום כימי מבעבר. "כל הזמן לומדים ומתרגלים בחו"ל ובארץ, לומדים ומגלים עוד אמצעים", הסביר. "אנחנו נערכים לכל תרחיש ומתרגלים גם מקרה של תקיפה. מתקיימים אימונים כל הזמן ויותר מוכנות לתרחיש של שימוש בנשק כימי".

ישראל תקבל התרעה מראש על תקיפה אמריקנית

מתלבט. אובמה (חדשות 2)
אז ערכות מגן לכולם אמנם עדיין אין, אבל לפחות יהיה יותר זמן להתכונן ולשנות את המצב. הבוקר נודע כי ישראל תקבל התרעה מראש מארה"ב על תקיפה בסוריה - אם זו תחליט לתקוף. גורמי ביטחון בישראל מסרו כי ממשלת ישראל תקבל הודעה מבעוד מועד אם וכאשר ארה"ב תחליט לתקוף בסוריה - זאת בתגובה על המתקפה הכימית שגבתה את חייה של מאות אזרחים סורים בשבוע שעבר, מזרחית לדמשק. במקביל, אמרו העריכו גורמי ביטחון כי גם אם נשיא ארה"ב יחליט לתקוף בסוריה, ישראל לא תותקף. "אסד לא ירצה להרחיב את העימות", אמרו הגורמים.

בסוף השבוע נערכו שיחות תיאום טלפוניות בין גורמי ביטחון בישראל וארה"ב. בין היתר, שוחחו ביניהם גם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל ומקבילו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בעניין הסורי ובהשלכות האפשריות של תקיפה אמריקנית בסוריה. במקביל, גם ראש המטות המשולבים מרטין דמפסי שוחח עם מקבילו הישראלי, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ועדכן אותו על המהלכים שארה"ב שוקלת לנקוט כלפי משטר אסד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לאירועים האחרונים בסוריה בפתח ישיבת הממשלה. "מה שקרה בסוריה זו טרגדיה נוראה ופשע נורא", אמר נתניהו. "לבנו לילדים, לתינוקות ולאזרחים שנפגעו בצורה כל כך אכזרית על ידי נשק לפגיעה המונית. מתוך זה אנו מסיקים: אסור שהמצב יימשך, אסור שלמשטרים מסוכנים יהיה נשק מסוכן ואנו מצפים שמצב כזה יימשך אבל זוכרים ש'אם אין אנו לנו - מי לנו'. היד שלנו תמיד על הדופק. האצבע שלנו אצבע אחראית, ובמקרה הצורך היא גם נמצאת על ההדק. אנחנו תמיד נדע להגן על אזרחינו".