על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: ל-40% מהישראלים אין ערכות מגן

גורמי ביטחון אמנם מעריכים כי אסד לא יתקוף את ישראל בתגובה למתקפה אמריקנית, אך יודעים שצריך להיערך לכל תרחיש. למרות זאת, רק 60% מהישראלים מחזיקים ערכות מגן. "זה נושא תקציבי, אנו מציגים את הצורך שכל אזרח יהיה מצויד", אמר גורם בפיקוד העורף

רק ל-60% מהישראלים. ערכות מגן (רויטרס)

על רקע איומי ארה"ב בתקיפה על סוריה והצהרות משטר אסד ואירן שתקיפה כזו תיענה בתגובה, בישראל מתכוננים לכל אפשרות. למרות ההערכות של גורמי ביטחון בישראל לפיהן אסד לא יגיב על תקיפה אמריקנית נגדו  בישראל - ייתכן והוא עלול "לאבד את עשתונותיו" ולתקוף את ישראל - גם בנשק כימי. אם זה יקרה, 40% מהישראלים יצטרכו לסמוך על המזל - פשוט כי אין ברשותם ערכות מגן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נכון להיום, רק ל-60% מהאוכלוסייה יש ערכות מגן הכוללות מסכות אב"כ. "אף פעם לא נהיה מוכנים ב-100%, וגם עכשיו לא", אמר הבוקר גורם בפיקוד העורף לחדשות 2 באינטרנט. "אין מאה אחוז ערכות מגן, כמובן שלכל אדם צריכה להיות ערכה - זו המטרה". לדבריו, הכל שאלה של תקציב. "אנחנו מציגים את הצורך וחושבים שכל אזרח צריך להיות מצויד", ציין.

עם זאת, העריך הגורם כי ישראל מוכנה יותר לאיום כימי מבעבר. "כל הזמן לומדים ומתרגלים בחו"ל ובארץ, לומדים ומגלים עוד אמצעים", הסביר. "אנחנו נערכים לכל תרחיש ומתרגלים גם מקרה של תקיפה. מתקיימים אימונים כל הזמן ויותר מוכנות לתרחיש של שימוש בנשק כימי".

ישראל תקבל התרעה מראש על תקיפה אמריקנית

ישראל תקבל התרעה מראש על תקיפה (אבי אוחיון, לע"מ)
אז ערכות מגן לכולם אמנם עדיין אין, אבל לפחות יהיה יותר זמן להתכונן ולשנות את המצב. הבוקר נודע כי ישראל תקבל התרעה מראש מארה"ב על תקיפה בסוריה - אם זו תחליט לתקוף. גורמי ביטחון בישראל מסרו כי ממשלת ישראל תקבל הודעה מבעוד מועד אם וכאשר ארה"ב תחליט לתקוף בסוריה - זאת בתגובה על המתקפה הכימית שגבתה את חייה של מאות אזרחים סורים בשבוע שעבר, מזרחית לדמשק. במקביל, אמרו העריכו גורמי ביטחון כי גם אם נשיא ארה"ב יחליט לתקוף בסוריה, ישראל לא תותקף. "אסד לא ירצה להרחיב את העימות", אמרו הגורמים.

בסוף השבוע נערכו שיחות תיאום טלפוניות בין גורמי ביטחון בישראל וארה"ב. בין היתר, שוחחו ביניהם גם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל ומקבילו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בעניין הסורי ובהשלכות האפשריות של תקיפה אמריקנית בסוריה. במקביל, גם ראש המטות המשולבים מרטין דמפסי שוחח עם מקבילו הישראלי, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ועדכן אותו על המהלכים שארה"ב שוקלת לנקוט כלפי משטר אסד.