גורמי ביטחון: ישראל תדע מראש על תקיפה אמריקנית בסוריה

גורמי ביטחון בישראל אומרים שבירושלים יידעו לפני שארה"ב תתקוף, אם תחליט לעשות כך, בסוריה. יעלון וגנץ שוחחו בסופ"ש עם מקבילהם האמריקנים. גורמי ביטחון מעריכים כי אסד לא יתקוף בישראל אם ארה"ב תתקוף

ישראל תדע מראש על תקיפה אמריקנית נגד אסד? גורמי ביטחון בישראל מסרו כי ממשלת ישראל תקבל התרעה מבעוד מועד אם וכאשר ארה"ב תחליט לתקוף בסוריה - זאת בתגובה על המתקפה הכימית שגבתה את חייה של מאות אזרחים סורים בשבוע שעבר, מזרחית לדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, אמרו העריכו גורמי ביטחון כי גם אם נשיא ארה"ב יחליט לתקוף בסוריה, ישראל לא תותקף. "אסד לא ירצה להרחיב את העימות", אמרו הגורמים.

בסוף השבוע נערכו שיחות תיאום טלפוניות בין גורמי ביטחון בישראל וארה"ב. בין היתר, שוחחו ביניהם גם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל ומקבילו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בעניין הסורי ובהשלכות האפשריות של תקיפה אמריקנית בסוריה. במקביל, גם ראש המטות המשולבים מרטין דמפסי שוחח עם מקבילו הישראלי, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ועדכן אותו על המהלכים שארה"ב שוקלת לנקוט כלפי משטר אסד.

תיאום ישראלי-אמריקני בנוגע לתקיפה (רויטרס)

מוקדם יותר אמר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל כי נשיא ארה"ב ברק אובמה ביקש "להכין אפשרויות לכלל התרחישים בסוריה". לדבריו של הייגל במסיבת עיתונאים במלזיה, ארה"ב ערוכה לבצע כל אפשרות - במידה והנשיא יבחר להוציאה אל הפועל.

הייגל הוסיף כי הפנטגון ערוך ומוכן לבצע אפשרויות צבאיות בסוריה, אך הדגיש כי ממשל אובמה עדיין דן בשאלה האם להשתמש בכוח צבאי בסוריה, בתגובה לדיווחים על שימוש בנשק כימי מצד משטרו של אסד. שר ההגנה האמריקני סירב להרחיב איזו פעילות צבאית תתבצע, מכיוון ש"מדובר בשקילה של גורמים רבים - הערכה מודיעינית של המתקפה בסוריה, עניינים חוקיים ותמיכה בינלאומית לתגובה צבאית".

 הציבור האמריקני מתנגד לתקיפה בסוריה

הציבור האמריקני מתנגד לתקיפה (רויטרס)
בעוד הקולות בעולם לוחצים לתקיפה אמריקנית בסוריה המדממת, מסקר חדש שפורסם אמש עולה כי 60% מהציבור האמריקני מתנגד להתערבות של ארה"ב במלחמת האזרחים בסוריה. לעומת זאת, אחוז התומכים עומד על 9% בלבד. כ- 25% בלבד מבין הנשאלים אמרו כי במקרה ויוכח חדש משמעית כי צבאו של נשיא סוריה בשאר אל אסד השתמש בנשק כימי, על ארה"ב להתערב. גם במקרה כזה אחוז המתנגדים להתערבות גבוה יחסית והוא עומד על 46%.

בסקר אחר שנערך לפני כשבועיים 30.2% מהנשאלים תמכו בתקיפה במקרה שאכן נעשה שימוש בנשק כימי. משני הסקרים עולה תמונה ברורה לפיה הציבור האמריקני אינו מוכן להתערבות צבאית בסוריה. מדובר על תופעה מפתיעה משום שבשבוע האחרון נפוצו תמונות מאוד קשות לצפייה המתארות את הנזק החמור שהוביל השימוש בנשק כימי. למרות שתמונות אלו נפוצו בכל העולם, כולל בארה"ב, הציבור האמריקני לא שינה את דעתו ואף ביטה ירידה בתמיכה בהתערבות.

אובמה שוחח אמש עם דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה בניסיון לגבש מדיניות ברורה בנוגע להתערבות. את השיחה קיים אובמה לאחר פגישת התייעצות ארוכה עם בכירים בסוכנות לביטחון לאומי. במהלך אותה התייעצות הציגו הבכירים בפני אובמה מספר אופציות לפעולה בסוריה. אופין של אפשרויות התקיפה לא נחשף לציבור, אך סביר להניח שאת המידע חלק אובמה עם קמרון. זאת משום שאם אכן תחליט ארה"ב לתקוף, סביר שזה יהיה לצד לובי בינלאומי ואולי אף באמצעות כוחות ברית נאט"ו. 

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ארה"ב מוכנה לכל תרחיש בסוריה"

קרי: "אפשרו לפקחי האו"ם גישה לאזורי התקיפה"

הציבור האמריקני נגד תקיפה בסוריה

סוריה במסר למערב: "תקיפה לא תהיה טיול"

רופאים בסוריה: "אלפים טופלו מפגיעה בחומר כימי"

הבית הלבן: כשיתבררו העובדות בנוגע לסוריה - אובמה יקבל הכרעה

ראשי הצבאות של מדינות המערב וערב ידונו במתרחש בסוריה

הטלוויזיה הסורית: "נתפס חומר כימי במנהרות המורדים"

רמטכ"ל ארה"ב ישוב למזרח התיכון

נשיא אירן רוחאני: נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

ארצות הברית שולחת משחתות לים התיכון

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק