לוחמים בשריון כתבו: כך המפקד השפיל אותנו

במכתב ששלחו לוחמי שריון למג"ד הם תיארו מסכת השפלות ואיומים מצד מפקדם, שכללה, לטענתם, לעתים גם אלימות פיזית. המ"מ ספג עונש ריתוק לבסיס, וכעת מסיים את תפקיד. "זו פשוט בושה", מוחים חייליו. מכתבם חושף מה התרחש בגדוד – מבלי שהקצינים הבכירים ידעו. צה"ל: האירוע טופל באופן נחרץ וברצינות

למצולמים אין קשר לנאמר (דובר צה"ל)

מפקד בגדוד שריון נשלח לריתוק בעקבות מכתב ששלחו חייליו למג"ד, בו מחו על השפלה שספגו מצדו ותיארו שרשרת אירועים חמורים שהסתיימו, לטענתם, בעונש קל מדי. "אם אנחנו היינו עושים את מה שהוא עשה, היינו היום בכלא", הם אומרים בכעס. בצה"ל מדגישים: האירוע טופל ברצינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מכתב זה התבשל בקרב חיילי המחלקה במשך תקופה ארוכה, ועתה, אחרי אינספור תלונות פנים מול פנים, שיחות אישיות ושיחות מחלקתיות, אנו שולחים אותו כי אנו מרגישים שהוא לא ינסה לפתור את הבעיה בעצמו", ציינו במכתב שנשלח לפני מספר חודשים למג"ד והגיע לידי חדשות 2 Online.

החיילים כתבו למג"ד כי מפקדם נהג להשתמש לעתים קרובות בקללות ושפה בוטה, שכוללות גסויות, איומים ואפילו אלימות פיזית. "בתחילת המחזור הוא ראה חייל שהתספורת שלו לא קצרה מספיק. בתגובה הוא ניגש אליו תפס אותו בשערותיו ומשך. כשהחייל ביקש ממנו להפסיק, הוא לא הפסיק ורק שאל אותו "ככה חברה שלך תופסת אותך בשיער?", תיארו.

"המקום שלו במצעד הגאווה, לא בגדוד"

על חייל אחר שהכעיס אותו, כך סיפרו, איים: "אני אדחוף לך מלחייה עמוק עמוק". במקרה אחר, לדבריהם, ירק על חייל מים ששתה כבדיחה על חשבונו.

עוד מספרים הלוחמים על חייל שהתלונן במשך זמן רב על כאבים ועל לחצים בחזה, ולכן, בין היתר, סירב לתרום דם, אולם המפקד לחץ עליו: "לאחר ויכוחים רבים נכנע החייל וניגש לתרום דם, אך בבדיקות שלפני התרומה נמצא אצלו לחץ דם גבוה באופן חריג. רופא היחידה הביא לו שלושה ימי מחלה במקום, ברור היה שהוא ייגש למיון, ועם זאת, הוא לא הסכים לשלוח אותו הביתה בניגוד להוראת הרופא".

החיילים סיפרו כי לבסוף החייל אושפז, ומאז לא חזר לצבא עקב בעיות בריאותיות. "בחודשים שלאחר מכן, החייל לא קיבל אף שיחה או מסר ממנו וזכה רק לעקיצות מולנו. כששאלנו עליו בשיחות מחלקה הוא ענה: 'המקום שלו הוא במצעד הגאווה, לא כאן"", כתבו.

בעקבות המכתב חשבו החיילים כי הדרג הבכיר יותר בגדוד יתייחס לטענות על התעמרות ותפקוד מקצועי לקוי, אך לדבריהם המג"ד לא נפגש איתם, אלא המ"פ. "בשיחה הוא בעיקר הגן על המ"מ והציג את העמדה שלו. לאחר מספר ימים, המפקד המדובר אסף אותנו לשיחה, ואמר שקודם כל הוא מקבל כל מה שכתבנו עליו, והביע אכזבה שלא פנינו אליו ישירות, מעבר לזה, הבטיח שישתדל לשנות את התנהגותו", הוסיף החייל.

ארכיון (דובר צה"ל)

"אדם כזה צריך לשבת בכלא"

בעקבות האירועים מפקד הגדוד החליט לרתק את מפקד המחלקה לבסיס, אך לא לשלוח אותו למחבוש. מה שהכעיס את החיילים: "אדם כזה לא יכול ככה לסיים את תפקידו בלא כלום".

יותר מכל, לא ברור איך מספר רב של אירועים כאלה מתרחש בגדוד - מבלי שאף אחד מהקצינים הבכירים יותר ידע על כך. "הם רוצים להסתיר את כל מה שהיה פה כי זה מביך אותם והם מבינים שהעונש שהוא קיבל זה עלוב, זו פשוט בושה", מוחים לוחמים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע שהתרחש לפני כמה חודשים וטופל על ידי המפקדים באופן נחרץ וברצינות המתבקשת ולשביעות רצונם של החיילים".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv