הארגון הפלסטיני שהותקף בלבנון: "נגיב במקום ובזמן המתאים"

שעות לאחר תקיפת צה"ל בעומק שטח לבנון בעקבות ירי הרקטות לצפון אמש, הארגון הפלסטיני שטען שנפגע בתקיפה מאיים בתגובה: "נגיב במקום ובזמן שיתאימו לנו, ולא כפי שהאויב הציוני רוצה". דובר צה"ל: הדי הפיצוץ נשמעו היטב בביירות והיוו מסר ברור למקבלי ההחלטות. צבא לבנון: התקיפה יצרה מכתש ופגעה במערך המנהרות

הארגון הפלסטיני שהותקף מגיב לתקיפת צה"ל הלילה בשטח לבנון: שעות בלבד לאחר שבוצעה, ארגון פלסטיני הפועל באזור נועיימה שבדרום לבנון המכונה "החזית העממית לשחרור פלסטין" הודיע שכלי טיס של צה"ל תקף מתקן שלו מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. "התגובה תהיה במקום ובזמן המתאים - ולא בדרך שהאויב הציוני רוצה", אמר דובר הארגון ראמז מוסטפא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר צבא לבנון מסר כי בתקיפת צה"ל בנועיימה שבדרום המדינה נפער מכתש במקום בעומק חמישה מטרים. הצבא הלבנוני הוסיף כי התקיפה נועדה לפגוע במערך מנהרות של ארגון פלסטיני והודיע כי תגבר את כוחותיו באזור.

רשת הטלוויזיה של ארגון חיזבאללה "אל מנאר" דיווחה הבוקר כי התקיפה כוונה נגד מפקדת החזית העממית לשחרור פלסטין, ארגונו של אחמד ג'יבריל. בארגון אמרו כי לא היו נפגעים במתקפה, וכי הופתעו מאחר וארגון ג'יהאד עולמי הוא שלקח אחריות לירי הרקטות אמש.

במקביל, גורם צבאי אמר הבוקר (ו') כי התקיפה בוצעה רק 7 קילומטרים דרומית לביירות. "הדי התקיפה נשמעו היטב בביירות, היא מהווה מסר ברור למקבלי ההחלטות בלבנון", אמר הבוקר דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי, שהדגיש בשנית כי ממשלת לבנון וצבא לבנון הם האחראיים לירי. מצה"ל נמסר לפנות בוקר כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה וכי כל המטוסים שבו בשלום.

גבר מצביע על אזור התקיפה בלבנון (AP)

ממשלת לבנון גינתה אתמול את הירי לעבר ישראל, וצבא לבנון הודיע כי החל לחקור את תקרית שיגור הרקטות לעבר ישראל יחד עם כוחות יוניפי"ל, במטרה לחשוף מי עומד מאחורי הירי.

"מה שהמשגרים רצו לעשות זה פרובוקציה ולגרור את ישראל לתוך עימות עם לבנון", אמר הבוקר גורם בטחוני בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הם רצו להצית את האש, אבל בישראל מודעים לזה - וגם התגובות הרשמיות של לבנון אתמול היו ברורות, אך אין ספק שזו האחריות שלהם. שני הצדדים רוצים כעת להרגיע את הרוחות כי בסופו של דבר מדובר באירוע נקודתי", הדגיש.

נציגי יוניפי"ל פתחו בחקירת האירוע (רויטרס)

 4 רקטות נורו לגליל המערבי - כיפת ברזל יירטה אחת

שעות ספורות לאחר ירי ארבע הרקטות אתמול לעבר יישובי הצפון, נטל ארגון "גדודי השהיד עבדאללה עזאם", המקורב לאל-קעידה, אחריות על המעשה. הארגון מתקרא "פלוגות זיאד אל-ג'ראח", על שמו של אחד מחוטפי המטוסים באירועי 9/11. מוקדם יותר העריכו במערכת הביטחון כי מי שעומד מאחורי האירוע הוא ארגון ג'יהאד עולמי.

אל מקום נפילת אחת הרקטות בקיבוץ גשר הזיו הגיעו אמש נציגי יוניפי"ל שפתחו בחקירת האירוע, בשיתוף עם צבא לבנון. נציגי צה"ל הציגו בפני החיילים את הנזק שנגרם כתוצאה מפגיעת רקטת הגראד בקוטר 122 מ"מ, שכולל מספר מכוניות שנפגעו.

דובר צה"ל תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, שנשאל כיצד לא הצליחה מערכת כיפת ברזל ליירט שתי רקטות שנורו לעבר אזור מיושב, אמר כי צה"ל לומד את הנושא. "לפני למעלה מחודש פרסנו סוללת כיפת ברזל באזור חיפה והצפון, עקב הערכות מצב ומידע מודיעיני", אמר מרדכי והדגיש: "אנחנו רואים בממשלת לבנון ובצבא לבנון כמי שנושאים באחריות".

נפלי הרקטות, אתמול (קובי שניר)

נזקים קלים לבתים (חדשות 2)

בקיבוץ נוסף בגליל המערבי ניזוקו ארבעה מבנים ומספר כלי רכב כתוצאה מפגיעת הרקטה והרסס. הרקטה פגעה בסמוך למתחם שבו מתגוררים כ-50 ניצולי שואה, שהצליחו לצאת מהמקום זמן קצר לפני הפגיעה, ובכך נמנע אולי אסון כבד. במקביל מדווחים תושבים בעכו כי מקלטים רבים ברחבי העיר היו נעולים ולא ערוכים לקליטת התושבים.

"הירי בוצע באזור מחנה פליטים פלסטיני מדרום לצור, למרות שלמיטב הבנתנו לא בוצע על ידי ארגון פלסטיני", אמר דובר צה"ל. "אנו פועלים באחריות אל מול הטלטלה הענקית במזרח התיכון והג'יהאד העולמי הוא חלק מהגורמים לטלטלה. הם מגיעים לכל מקום שבו יש אנדרלמוסיה, כמו סיני ורמת הגולן וכן גם לבנון".

ירי לצפון הארץ - הסיקור המלא:

4 רקטות נורו לעבר אזור הצפון; כיפת ברזל יירטה אחת מהן

תושב עכו: "ראינו שני טילים מתפוצצים באוויר"

ההערכה: הירי בוצע ע"י הג'יהאד העולמי

נתניהו על הירי לצפון: "נפגע במי שפוגע בנו"

הירי לצפון: בתים ומכוניות ניזוקו

ארגון ג'יהאד נטל אחריות לירי

בתגובה לירי הרקטות: חיל האוויר תקף בלבנון