הותר לפרסום: אישום נגד תושב טייבה שהצטרף למורדים בסוריה

צעיר ישראלי-ערבי נעצר בחודש שעבר לאחר שחצה את הגבול לסוריה, במטרה להילחם לצד כוחות המורדים במדינה נגד משטר אסד. ההחלטה לבצע את המעשה התקבלה בזמן לימודיו הגבוהים בירדן, שם הוא התיידד עם פעילי ג'יאהד עולמי. לפני חודשים ספורים הוגש אישוט דומה, גם הוא נגד תושב טייבה שהסנתן לסוריה

כוחות המורדים בסוריה, ארכיון (AP)

השב"כ התיר היום (ד') לפרסום את דבר מעצרו של תושב טייבה, שהסתנן לסוריה על מנת להצטרף לכוחות המורדים הנאבקים בשלטון הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עבד אל-קאדר עפיף עבד אל-קאדר אלתלה, בן 26 הלומד רוקחות בירדן, נעצר באמצע חודש יולי בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית של מחוז מרכז במשטרה. בתחילת החודש הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות של מגע עם סוכן חוץ ויציאה מהארץ שלא כדין.

מחקירתו עולה כי במהלך לימודיו הכיר אלתלה סטודנטים עיראקים ופלסטינים, הפעילים בתנועת הג'יהאד העולמי. אלה שכנעו אותו לחזק את אמונתו הדתית, ובהמשך השפיעו עליו להצטרף לפעילי אל-קאעידה ולהצטרף לשורות הלוחמים בצבא סוריה.

לפני ארבעה חודשים: כתב אישום דומה נגד ערבי-ישראלי

בחודש אפריל האחרון הוגש כתב אישום דומה, גם הוא נגד תושב טייבה, שהואשם כי הסתנן לסוריה על מנת לסייע למורדים בלחימתם נגד אסד. הנאשם, חיכמת מסארוה, נכנס לסוריה דרך הגבול הטורקי, על מנת להצטרף למאמץ המלחמתי ולאתר את אחיו שחבר גם הוא לכוחות הלוחמים מספר חודשים קודם לכן.

הוא שהה בסוריה בבסיס של יחידה מיוחדת של המורדים למשך כשבוע, במהלכו נפגש עם מספר שבויים מצבא סוריה והביע רצון להשתתף בפעילות מבצעית. על פי כתב האישום, מסארוה גם נטל חלק בהקמת מחנה אימונים צבאי שאמור היה לשמש את האופוזיציה הסורית ובמקביל, הודרך והתאמן בתפעול כלי נשק שונים.

במהלך השהות, התבקש הנאשם על ידי אנשי צבא סוריה החופשית לבצע פיגוע התאבדות בגבולות ישראל. מסארוה סירב לבקשה, אך לא ניתק עם אנשי היחידה קשר, למרות שידע כי הם מגלים עניין בפגיעה במטרות ישראליות.