אחרי 60 שנה: פונדק קיבל דרגת אלוף - בגיל 100

יצחק פונדק סגר היום מעגל: אחרי 60 שנה לאחר שהרמטכ"ל לשעבר דיין ז"ל הבטיח לו דרגת אלוף ולא מימש הבטחתו, היום הוא קיבל את את הדרגה הנכספת - בגיל 100. "מעט עיניים נשארו יבשות", סיפר דובר צה"ל. האלוף פונדק: "זו הגשמת חלום"

האלוף בן 100: היום (ג') הוענקה דרגת אלוף ייצוגית לתת-אלוף בדימוס יצחק פונדק. לפני כ-60 שנה, בשנת 1954 סיכם הרמטכ"ל דאז, משה דיין, כי תוענק לפונדק דרגת אלוף אך ההבטחה לא מומשה - עד היום. לאחרונה שר הביטחון אישר להעניק לו דרגה, לבקשת הרמטכ"ל בני גנץ, כשהוא בגיל 100.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו של יצחק, במהלך חייו נותרו בלבו שלושה פצעים. הראשון נפער כשרוב חייליו נהרגו במלחמת השחרור - ונרפא כשהמשפחות החיילים השכולות חיזקו את ידו. השני נפער כשיישוב ניצנים, אשר היה תחת גזרתו, נותר חסר הגנה כשלוחמיו נפלו בקרב - ונרפא כשצה"ל העניק לישוב אות מלחמה, והשלישי הוא ההחלטה שלא להעניק לו דרגה. "כבוד הרמטכ"ל ושר הביטחון, היום ריפאתם את הפצע שהיה בי במהלך 60 השנים האחרונות", אמר פונדק הנרגש.

"יצחק, מורשתך האדירה מלווה אותנו במהלך השנים. אני חש כי מדובר באירוע ייחודי ותקדימי, הבעת הערכה ותודה כלפיך וכלפי פועלך", ציין בטקס הרמטכ"ל בני גנץ. "אני שמח כי היה בידי לעשות צדק ולהעניק לך את דרגת האלוף. זהו רגע מרגש לך, למשפחתך ולצה"ל".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הוסיף כי "כשהרמטכ"ל בא עם השאלה לגבי הענקת דרגת האלוף ליצחק, היה רגע של התרגשות, כי זו ההיסטוריה שהתחנכנו עליה. הבנו שיש פה הזדמנות לעשות צדק היסטורי. הרמטכ"ל המליץ, ואני ברצון רב ובהתרגשות אישרתי שנכון לעשות את הצדק ההיסטורי הזה ליצחק".

פונדק, יליד 1913, פיקד על גדוד ועל חטיבה במלחמת העצמאות ולאחר מכן שימש כמפקד הראשון של פיקוד הנח"ל ושל גייסות השריון. בשנת 1954, בעודו בן 41, הבטיח הרמטכ"ל דאז משה דיין להעלותו לדרגת אלוף - זאת בהתאם לנוהג שהיה מקובל אז בצה"ל להעניק דרגת אלוף לאחר כשנה לאלופי משנה בתפקיד שדרגת התקן שלו היא אלוף.

לא קיים ההבטחה. דיין ז"ל (AP)

פרש מצה"ל בזעם ואכזבה

אלא שלאחר כמה חודשים נאלץ דיין לחזור בו - לאחר ששר הביטחון דאז פנחס לבון התנגד להחלטה ואישר רק לאל"מ חריג אחד העלאה לדרגת אלוף - מי ששימש אז כראש אגף ההדרכה ולימים הפך לרמטכ"ל ולראש ממשלת ישראל, יצחק רבין.

פונדק פרש בזעם מצה"ל - ונאבק מאז לתיקון העוול שנגרם לו לטענתו. ב-1971 התגייס שוב לשנתיים בדרגת תת אלוף אליה הועלה שנתיים קודם לכן, והמשיך לתבוע את דרגת האלוף הנכספת שהובטחה לו.

"גם יום הולדת 100 וגם להפוך לאלוף בתוך חודשיים? אפשר לומר שזו הגשמת חלום. חיכיתי 59 שנים לדרגה שנשדדה ממני, והנה אני מקבל אותה סוף סוף. אפשר לומר שאני בעננים", סיפר פונדק הנרגש לאחר ההחלטה לפני מספר ימים.