צה"ל בודק: האם שיקול דעת מוטעה של המפקדים הוביל להתמוטטות החייל

בצה"ל בודקים אפשרות נוספת לממצאי התחקיר הראשוני שנערך בנח"ל שקבע כי החייל שהתמוטט ומאושפז במצב קשה יצא לאימון בתנאים מתאימים. ייתכן כי עומס החום בשעת האימון היה בינוני עד גבוה, והמפקדים טעו בהחלטתם

חקירת האירוע נמשכת (shutterstock)

חקירת התמוטטות החייל נמשכת ומקבלת תפנית: הבוקר (ג') נודע כי צה"ל בודק האם שיקול דעת שגוי של מפקדי החייל, שהוציאו את הטירונים לאימון גופני למרות תנאי מזג האוויר, הוא זה שהוביל לאירוע הקשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בניגוד למה שנטען בתחילה כי האימון בוצע על פי הנהלים ולא נעשה בעומס חום חריג, מתברר כי צה"ל אכן בודק אפשרות לפיה האימון הגופני החל בשעה שבה כבר הורגש עומס חום משמעותי.

האימון הגופני נערך סמוך לבסיס בית ליד שבשרון ביום ראשון בשעה 10 בבוקר, אז הורגשו באזור 29 מעלות בנוסף ל-70 אחוזי לחות - נתונים שיוצרים עומס חום בינוני עד גבוה.

מצבו של החייל בן ה-20 שהתמוטט מוסיף להיות קשה. הוא מאושפז במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים כשהוא מונשם ומורדם. אמו של החייל הבודד מלוס אנג'לס הגיעה אתמול לישראל מארצות הברית וכעת היא שוהה לצדו בבית החולים.

תחקיר האירוע: חיילים נוספים דיווחו על קושי באימון

תחקיר האירוע הראשוני נערך בראשות מפקד חטיבת הנח"ל אלוף-משנה יהודה פוקס שהגיע לאזור ושוחח עם גורמי הרפואה, הפיקוד והחיילים. מהבדיקה הזו עלה כי טרם התמוטטות החייל, שמשרת בגדוד הסיור של החטיבה, לא התרחש כל אירוע חריג - אך גם חיילים נוספים דיווחו על קושי באימון. הריצה התקיימה בפרדסים שליד הבסיס, במסלול מוגדר מראש, בו רצו בעבר חיילים רבים.

לקראת סוף הריצה ובכניסה לבסיס נפל החייל ומפקד הצוות ושני חיילים נוספים סייעו לו לקום. לאחר מכן לקחו אותו חבריו לשתות מים כשהוא בהכרה ומעט מטושטש. הם העבירו אותו למרפאה, שם החדירו לו עירוי נוזלים וכשהתייצב מצבו - הוא פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה.

מעדות של חבריו, הוא ישן כחמש שעות וחצי בלילה שלפני האימון אצל קרוביו בכפר סבא, ועל פי הידוע הוא לא שתה אלכוהול או בילה לפני כן. הראשון שטיפל בו היה חייל שלו הכשרה של חובש ומפקד הצוות שטיפל בו התנדב בעבר במד"א, מה שהועיל לטיפול המהיר בו.