קריסת החייל: "האימון בוצע על פי הנהלים"

תחקיר שנערך בראשות מפקד חטיבת הנח"ל מעלה כי עומס החום ששרר באזור היה בדרגה 3 והוגדר כמתאים לביצוע אימונים מסוג זה. עוד עלה כי החייל, שעדיין מאושפז במצב קשה בבית החולים תל השומר, התמוטט בתום הריצה ככל הנראה בשל מכת חום. המפקדים לא כשלו בטיפול או בקיום האימון

התחקיר שופך אור על הנסיבות. אילוסטרציה (רויטרס)

כיממה לאחר שאושפז בבית החולים כשהוא במצב קשה, מתחקיר ראשוני עולה כי חייל צה"ל בן ה-19 מחטיבת הנח"ל שהתמוטט במהלך אימון ריצה בבסיס בית ליד שבשרון, סבל ממכת חום. עוד צוין, כי עומס החום ששרר באזור בית ליד היה בדרגה 3 ומתאים לאימונים מסוג זה ולכן לא מדובר בכשל של המפקדים. הריצה, שהחלה בשעה תשע בבוקר ונמשכה כ-50 דקות, תוכננה מראש ואושרה כחלק מתוכנית הכושר של הפלוגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר, שנערך בראשות מפקד החטיבה אלוף-משנה יהודה פוקס, שהגיע לאזור ושוחח עם גורמי הרפואה, הפיקוד והחיילים, העלה כי טרם התמוטטות החייל, שמשרת בגדוד הסיור של החטיבה, לא התרחש כל אירוע חריג - אך חיילים נוספים דיווחו על קושי באימון. לקראת סוף הריצה ובכניסה לבסיס, נפל החייל ומפקד הצוות ושני חיילים נוספים סייעו לו לקום. הריצה התקיימה בפרדסים שליד הבסיס, במסלול מוגדר מראש, בו רצו בעבר חיילים רבים.

לאחר מכן, לקחו אותו חבריו לשתות מים כשהוא בהכרה ומעט מטושטש. הם העבירו אותו למרפאה, שם הכניסו לו עירוי נוזלים וכשהתייצב מצבו - הוא פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה, שם אושפז תחילה. מעדות של חבריו, הוא ישן כ-5 וחצי שעות בלילה שלפני כן אצל קרוביו בכפר סבא, והוא על פי הידוע לא שתה אלכוהול או בילה לפני כן. הראשון שטיפל בו היה חייל לו הכשרה לו חובש ומפקד הצוות שטיפל בו התנדב בעבר במד"א, מה שהועיל לטיפול המהיר בו.

מח"ט הנח"ל יהודה פוקס (דו"צ)

החייל עוד מאושפז, משפחתו מארה"ב לצדו

"בשבועות האחרונים אותו הצוות ביטל שלושה אימוני כושר בגלל עומסי חום", אמר לחדשות 2 באינטרנט גורם בכיר בחטיבה, בהתייחסו לחשיבות שניתנת לעניין מזג האוויר. הוא ציין כי בוחן כושר אחר שאמור היה להתקיים בוטל באותו יום בשל האירוע. הקיץ גם הופצה לחיילי ומפקדי צה"ל אגרת של מחלקת הבטיחות של זרוע היבשה, שחידדה את הנהלים בנושא ריצות, עומסי חום ושתיית מים.  

בתוך כך, מצבו של החייל מוסיף להיות קשה מאוד והוא מאושפז כשהוא מורדם ומונשם במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים תל השומר - לשם הועבר היום. מדובר בחייל בודד מלוס אנג'לס שבארה"ב, שעלה לפני כשנה לישראל במסגרת גרעין צבר. אמו ואחותו הגיעו היום עם ארצה, והן נמצאות לצדו. מבדיקה שנערכה עולה כי לא היה לו רקע רפואי בעייתי. מאז שעלה ארצה, הוא מתגורר בקיבוץ מלכייה שבצפון.