תחקיר החיילים העניים: בקשה לדיון דחוף בכנסת

בעקבות התחקיר ב"אולפן שישי" על מספרם הרב של חיילי צה"ל שנמצאים במצוקה כלכלית, ביקש ח"כ נחמן שי לערוך בדחיפות דיון בוועדת החוץ והביטחון לבחינת הנושא. במקביל, בעמותה למען חיילים במצוקה, התקבלו כבר תרומות בסך 20 אלף שקלים

המצוקה הכלכלית של עשרות אלפי חיילי סדיר בצה"ל, שנחשפה ב"אולפן שישי" בסוף השבוע האחרון - מגיעה לכנסת. חבר הכנסת נחמן שי (העבודה) פנה היום (ב') אל יו"ר ועדת חוץ ובטחון אביגדור ליברמן, בבקשה לכנס בדחיפות את הוועדה לדיון בתופעת העוני בצה"ל ולמציאת פיתרון לתופעה ההולכת ומתרחבת. כמו כן הביעו שורה של חברי כנסת מסיעות הקואליציה והאופיזיציה את כוונתם לפעול לשינוי שכר החיילים בסדיר בהם יצחק הרצוג, מירי רגב, עדי קול איתן כבל ואחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מאז שידור הכתבה, פנו אלינו תורמים רבים שביקשו לתרום סכומי כסף עבור חיילים במצוקה. אף תרומה לא ירדה מ-1,000 שקלים וזה משהו שמאוד ריגש אותנו בעמותה. מעולם לא היה שטף גדול כזה של תרומות", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט שפרה שחר מעמותת "בית חם לכל חייל".

יותר חיילים עניים. ארכיון (AP)

ח"כים הבטיחו לעזור, עוד תרומות הגיעו

"מערב השידור ועד היום נאספו 20 אלף שקלים - ועוד 25 אלף שנתרמו כבר בדרך לעמותה", הוסיפה שחר. "אנשים פרטיים ואנשי עסקים פנו אלינו, וגם 12 חברי כנסת שהבטיחו לעזור - כשהבכיר שבהם היה סגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי. אף שר לא התייחס למקרים הקשים שנחשפו בכתבה והביע רצון לסייע. לדבריה, בלשכת שר הביטחון יעלון הסתפקו בתגובה לקונית ובאגף כוח אדם כלל לא הגיבו - "מה שהפתיע אותי מאוד".

שחר הוסיפה כי למעט מספר התרומות הרב, עלה גם מספר הפניות למוקד של העמותה שפועל 24 שעות ביממה. "אמנם מספר הפניות אלינו עלה, אבל גם הדיווח על מקרים קשים הרבה יותר ממה שהיינו רגילים אליו", אמרה.

"תגובה לקונית ממשהב"ט". יעלון (רויטרס)

בשנה הבאה: תוספת של 70 שקלים בלבד לחיילים

הפעם האחרונה בה עודכן שכר חיילי החובה הייתה בשנת 2002. מאז, נותר המענק כשהיה, למרות העלייה ביוקר המחייה והמשברים הכלכליים שעברו על המשק. שר הביטחון יעלון הסכים להעלאה של 17% בשכר חיילי החובה, אך מדובר רק בתוספת של 70 שקלים לחודש, והמהלך הזה יקרה רק בשנה הבאה.

על פי נתונים שהוצגו במרכז המידע והמחקר של הכנסת, 14 אלף חיילים נשלחו בשנה שעברה לבתי הכלא הצבאיים. 70% מהם בעקבות עבירה של עריקות. במרבית המקרים טוענים החיילים כי העזיבה נבעה מבעיות כלכליות בבית. גם בצה"ל מודים כי רוב האסירים מגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך.