המפכ"ל הורה על הקפאת השימוש באקדחי טייזר

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו הורה על הקפאה מיידית של שימוש באקדחי טייזר, בעקבות סרטון שפורסם בסוף השבוע בו נראים שוטרים משתמשים באקדח נגד מתנחל שעצרו, והורה על הקמת צוות בדיקה בנושא. בסרטון נראה האיש, שלא התנגד למעצר, מבקש מהשוטרים להפסיק לעשות שימוש באקדח

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו הורה הבוקר (א') לכל יחידות המשטרה להקפיא את השימוש באקדח הטייזר ככלי שגורם להלם אצל חשודים שמתנגדים למעצר. ההנחיה של דנינו באה בעקבות תלונות חמורות על השימוש האסור של שוטרי מחוז ש"י בסוף השבוע באקדח הטייזר, בעת שבאו לעצור מתנחל ביצהר, שעל פי החשד הפר צו הרחקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מצילומים שהעביר ועד תושבי יצהר עולה כי המתנחל ביקש מספר פעמים מהשוטרים שיחדלו מהשימוש באקדח הטייזר שכן הוא אינו מתנגד למעצר. הוא גם קבל על כך שמעצרו האלים נעשה לנגד עיני ילדיו שהיו באותה עת בביתו. המפכ"ל דנינו הורה להקים צוות מיוחד באגף המבצעים שיבדוק את יעילות השימוש באקדח הטייזר, ועד שיתקבלו המסקנות הנחה רב ניצב דנינו להפסיק את השימוש באקדח השוקר.

 אנשי התנחלות יצהר טוענים כי ביום חמישי האחרון שוטרי יס"מ פרצו לבית משפחת אלברט בהתנחלות, ועצרו את בועז אלברט, לאחר ששהה בביתו בניגוד לצו הרחקה מנהלי שהוצא נגדו ואוסר עליו לשהות בשטחי יהודה שומרון. לדבריהם, שוטרי היס"מ שהגיעו לעצור את אלברט חשמלו אותו באקדח טייזר, ונהגו כלפיו באלימות מוגזמת לעיני ילדיו, למרות שלא התנגד למעצר. בתיעוד שהפיצו ניתן לראות את המעצר. הבוקר הוא שוחרר בתנאים מגבילים.

באותה העת, שהה בבית המשפחה גם יו"ר ועד מתיישבי בנימין איציק שדמי, שצפה במעצר. "אני באתי למקום כדי לחזק אותו על עצם צו ההרחקה שהוצא נגדו ולהגיד שזה לא הוגן שלא מספרים לו למה מרחיקים אותו, כי זה נשמע לי אבסורד מבחינה דמוקרטית", סיפר שדמי לחדשות 2 באינטרנט.

הוא תיאר, שבזמן הוא שוחח עם אלברט, שוטרים פרצו לבית במפתיע ואמרו לכולם לא לזוז. "הוא מיד קפץ לחדר סמוך ונשכב על הרצפה. אח שלו ניסה לצאת מהבית ואז חשמלו אותו השוטרים והוא נוטרל ונפל על הרצפה", ציין שדמי. "לאחר מכן, הם חשמלו גם את אלברט למרות שהוא אמר להם שהוא לא מתנגד למעצר, הייתי בהלם". לאחר שאלברט נעצר, אנשי ההתנחלות הזמינו אמבולנס לאחיו שנפצע גם הוא לטענתם.

בסרטון שהפיצו מתנחלי יצהר ניתן לשמוע את הבכי של אחד מילדיו. "מה אתם רוצים מהילד?", הוא קרא לעבר השוטרים, בעוד הם כפי שניתן לראות בסרטון חשמלו אותו לנגד עיניו כשהילד זועק "אמא אמא". במהלך המעצר, הוא גם אמר לשוטרים כי הם שוברים לו את היד, אך הם המשיכו בשלהם.

המשטרה: הסרטון ערוך בצורה מגמתית

המשטרה ביקשה היום להאריך את מעצרו, אך שופטת בית משפט השלום נאוה בכור החליטה לשחררו בתנאים מגבילים עד לדיון שיתקיים היום בעניינו. עם זאת, המשטרה ערערה בנושא והגישה ערער לבית המשפט המחוזי - שלא התקבל. השופטת אמרה כי על פי הרושם מהסרטון, עולה כי לא היה צורך בהפעלה כה מאסיבית של כוח נגדו. הוא יוצג בדיון על ידי עו"ד עדי קידר מעמותת חננו שבירך על ההחלטה.