שר הביטחון למזכ"ל האו"ם: "חיזבאללה הוא הנשק האירני נגדנו ביום פקודה"

במהלך פגישה עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, אמר לו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי המזרח התיכון נמצא בעיצומה של רעידת אדמה, והדגיש שחיזבאללה פועל בניגוד להחלטה 1701 בגבול הצפוני. הוא הציג לו מפה שמציגה את עמדות השיגור של חיזבאללה בזמן עימות עם ישראל

שר הביטחון יעלון. ארכיון (אריאל חרמוני)

על רקע הפיגוע בדאחייה אמש (ה') בביירות, נפגש בצהריים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון במסגרת ביקורו בישראל, והזהיר מפני פעילות חיזבאללה נגד ישראל סמוך לגבול הצפוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חיזבאללה הוא הנשק העיקרי של אירן נגד ישראל ביום פקודה. זה ארגון שהוא מדינה בתוך מדינה", ציין שר הביטחון יעלון. במהלך הפגישה הציג השר יעלון למזכ"ל האו"ם מפה של יישובים מאוכלסים באזרחים בדרום לבנון, בהם משתמש חיזבאללה בדירות להסתרת נשק, כאתרי שיגור טילים לעבר ישראל וכעמדות לחימה בעת עימות אפשרי בעתיד.

"אנחנו מעריכים מאוד את נוכחותם של כוחות האו"ם בגבול עם סוריה ובדרום לבנון. המזרח התיכון נמצא בעיצומה של רעידת אדמה אסטרטגית, ויהיה באזור חוסר יציבות לזמן ארוך", המשיך יעלון. "הדבר היציב היחידי במזרח התיכון הוא חוסר היציבות".

הוא ציין כי יש להתכונן לכך שבסוריה תהיה מלחמת אזרחים ארוכת שנים. "גם בלבנון יש מאבק מתפתח בין חיזבאללה לגורמים סונים. אנחנו מזהים פעילות של חיזבאללה סמוך לגבול עם ישראל, למרות שעל פי החלטה 1701 של האו״ם אסור לחיזבאללה להיות שם ולפעול משם", הוא הוסיף. "זה ארגון שהוא מדינה בתוך מדינה. הם מקבלים נשק מאירן ומסוריה".

הנשיא פרס ומזכ"ל האו"ם, היום (לע"מ)

נסראללה צפוי להתייחס היום לפיגוע

מוקדם יותר, התייחס נשיא המדינה שמעון פרס, לנושא במהלך פגישתו עם המזכ"ל ואמר כי הוא הופתע כששמע רמיזות מצד נשיא לבנון מישל סלימאן על מעורבות ישראלית בפיגוע בדאחייה בביירות אמש, שגבה את חייהם של 22 בני אדם.

צפוי לנאום היום. נסראללה (חדשות 2)

במקביל, רשת הטלוויזיה אל-מנאר הודיעה בצהריים כי מזכ"ל ארגון חיזבאללה חסן נסראללה, צפוי לנאום היום אחר הצהריים בעקבות הפיגוע. לאחר הפיצוץ, נשמעו קולות כי חיזבאללה נמצא תחת תבוסה בשל מעורבותו בלחימה בסוריה, ועל כן התבצע הפיגוע.

שר הפנים הלבנוני, מרוואן שרבל אמר היום בריאיון לרדיו קול לבנון כי המשטרה ממשיכה לבחון את הצילומים ממקום פיצוץ מכונית התופת כדי לברר האם מחבל מתאבד פוצץ אותה.