עובד חברת בת של אלביט נרצח בסעודיה?

כריס קריימר, עובד בחברת בת של "אלביט מערכות", הגיע לסעודיה על מנת לטפל במערכת טילים שנמכרה לחברה מקומית. ימים ספורים לאחר מכן הוא צלל אל מותו מחלון בית המלון שבו שהה. בני משפחתו רומזים: "הוא חשף ניסיון הונאה, לא ייתכן ששם קץ לחייו"

כריס קריימר, ארכיון (פוקס-ניוז)

תעלומה אופפת את נסיבות מותו של אזרח אמריקני שעבד עבור חברת בת של "אלביט": רשויות החוק בעיר טאבוק שבסעודיה דיווחו כי כריסטופר קריימר בן ה-50 שם קץ לחייו בקפיצה מהקומה השלישית מחלון בית המלון שבו שהה, אולם בני משפחתו טוענים כי הוא נרצח בשל מעורבותו בעסקאות נשק בסכומי עתק. מאלביט נמסר כי נסיבות מותו של קרמר נבדקות על ידי מחלקת המדינה האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי מקורבים למשפחתו של העובד האמריקני, הוא נסע לסעודיה לפני מספר שבועות על מנת לסייע לחברה מקומית שהתלוננה כי טילים שנמכרו לה אינם שמישים. "הוא נשלח בעצם כדי לראות אם הוא יכול להוכיח שהם יורים בצורה לא נכונה", אמר עורך הדין של המשפחה, נוח מנדל לרשת פוקס ניוז. לטענתו, ייתכן שמערכת הטילים מסוג "טאו" חובלה במתכוון עוד לפני הגעתו למדינה.

לדברי בכירים בחברת "קולסמן" שהעסיקה את קריימר ומוכרת גם כחברת בת של "אלביט מערכות", לא הייתה כל תקלה במערכות הטילים שנמכרו לסעודים. "כשכריס הגיע, הוא סייע להשמיש את המערכת וההדגמה עברה ללא כל בעיה", אמר דובר החברה. "הוא אפילו פרסם סרטון וידאו של אחד הטילים נורה".

הודעות טקסט ששלח קריימר לבני משפחתו דווקא מציירות תמונה שונה מזו שהציגה החברה המעסיקה אותו. לטענת קרוביו, הוא התריע כי הציוד שבו נתקל היה במצב גרוע מאוד. "ירינו שישה טילים, אחד מהם כמעט החמיץ את המטרה. המערכות שלהם ישנות ומלאות בבעיות", כתב לאחיינו. "התיקון יהיה קליל אבל ייקח עוד זמן".

לדברי עורך הדין של המשפחה, ייתכן ומדובר בניסיון של החברה הסעודית לקבל בחזרה חלק מהכספים ששילמו לחברה האמריקנית עבור מערכות הטילים הבעייתיות. "זו הונאה, כמו לקחת את המכונית לבדיקה ולחבל בה בכוונה על מנת לשלם סכום נמוך יותר", העריך מקרובו של קריימר.

הנסיבות סביב מותו של העובד הקשו על משפחתו להשיב את גופתו לארה"ב על מנת לבצע בה נתיחה שלאחר המוות שתחשוף מה באמת עלה בגורלו. "אנחנו עובדים על זה מול השגרירות", אמר נציג החברה. "קיבלנו את כל המידע הנחוץ לנו ואנחנו מעבירים את הכסף הנחוץ להעברת הגופה ולבדיקה". בינתיים, ממשיכה המשפחה לטעון בתוקף כי לא ייתכן שהאיש המסור שאותו הכירו שם קץ לחייו, וכי נסיבות מותו אחרות לגמרי.

מאלביט מערכות נמסר: "קבלנו הודעה מחברת קולסמן, החברה הבת של אלביט מערכות אמריקה כי עובד החברה, כריס קרמר נפטר במהלך נסיעת עבודה. נסיבות מותו נבדקות על ידי מחלקת המדינה האמריקאית. אין לנו פרטים נוספים בשלב זה ואנו ממתינים לעדכון מחמ"ד לחברה הבת אמריקאית שלנו. קרמר עבד בחברה כ-12 שנים. איננו יכולים למסור פרטים אודות הפרוייקט בו עבד אך מדובר במוצר וותיק של חברת קולסמן, מוצר אמריקאי שלא מעורבות בו כל טכנולוגיות ישראליות".