כתב אישום חמור הוגש נגד ישראלי שנלחם בשורות דאע"ש ואיבד את ידו

צעיר מנצרת הצטרף לשירות ארגון הטרור ולחם בשורותיו בסוריה ובעירק. הוא איבד את ידו בהפצצה של כוחות הקאוליציה סמוך לפאלוג'ה ופונה לבית חולים בטורקיה. לאחר שקיבל אישור לחזור לישראל, הוא נחת בארץ, נעצר ונחקר. הוא מואשם, בין היתר, במגע עם סוכן חוץ ואימונים צבאיים אסורים

אחד מכתבי האישום החמורים שנראו בישראל על הצטרפות לארגון טרור הוגש הבוקר (ראשון) לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד מרוואן ח'אלדי, תושב נצרת שהתגייס לשורות דאע"ש, נלחם בסוריה ובעירק ואיבד את ידו בהפצצת כוחות הקואליציה הבינלאומית. הוא קיבל אישור לחזור לישראל - ונעצר מיד עם נחיתתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח'אלדי הוא האזרח הישראלי הראשון שנלחם גם בסוריה וגם בעירק. בתוך כמה חודשים הוא הספיק לצאת מהארץ לטורקיה, לעבור לסוריה, להצטרף לשורות ארגון הטרור הרצחני, להילחם בעירק ולהיפצע ואז לשוב לטורקיה - שם אושפז. 

בזמן שלחם עם אנשי הארגון בעירק הוא נפצע בפאלוג'ה בהפצצות של הקואליציה בראשות ארה"ב. פצצה נפלה סמוך אליו, הוא נכווה באורח קשה ואיבד את ידו השמאלית. כמה לוחמים אחרים של הארגון נהרגו בהפצצה הזאת.

לאחר הפציעה הוא הועבר לבית חולים בעירק, שם קיבל 500 דולר כפיצוי מהארגון על פציעתו. הוא הועבר מעירק לסוריה ומשם לטורקיה. בטורקיה הוא אושפז בבית חולים, ויצר קשר עם אביו שביקש מהרשויות בישראל לאפשר לו לחזור לארץ כדי להתאחד עם משפחתו. בהתחלה, משרד הפנים בראשות השר ארדן סירב לאפשר לו לחזור, אך שבועיים לאחר מכן אישרה לו המדינה לחזור.

נעצר עם נחיתתו והוגש נגדו כתב אישום

מיד עם נחיתתו נעצר ח'אלדי ונחקר על ידי השב"כ. בחקירתו אמר כי טרם יציאתו נחשף לתכנים וסרטונים באינטרנט של דאע"ש, מהם הושפע עמוקות.

כתב האישום נגדו כולל סעיפים של מגע עם סוכן חוץ, אימונים צבאיים אסורים, חברות בהתארגנות בלתי מותרת ויציאה מהארץ שלא כדין.

על פי המפורט בכתב האישום, ח'אלדי יצא מארץ בתחילת אוקטובר לאנטליה שבטורקיה, שם יצר קשר עם פעיל דאע"ש, אזרח סורי, באמצעות הרשת החברתית פייסבוק. בהמשך, הוא לקח מאנטליה אוטובוס לסוריה ושם עבר גיוס רשמי לארגון הטרור. גם לאחר שאושר לו לחזור לארץ, הובהר כי במשרד הפנים ממשיכים בהליך שלילת האזרחות של ח'אלדי, בהמשך לדרישת שר הפנים ארדן.

פרקליטו: "הוא הביע חרטה והחליט לחזור מרצונו"

פרקליטו של הנאשם עו"ד חוסיין אבו חוסיין האשים את מדינת ישראל כאחראית על יצירת ארגון דאע"ש: "מדינת ישראל לפני שנה ושנתיים תמכה בארגון דאע"ש, תמכה בג'בהת אל נוסרה, עצם העובדה שיש בית חולים שדה ברמת הגולן שם מטפלים בפצועים של הארגונים זה דבר שמדבר בעד עצמו". על הנאשם עצמו אמר כי הוא הביע חרטה, והחליט לחזור לישראל מרצונו.

בשב"כ מדגישים כי יציאת ערבים ישראלים לזירות לחימה כגון סוריה ועיראק הינה תופעה מסוכנת ביותר, נוכח היותן רוויות בפעילות של גורמים עוינים ביותר למדינת ישראל. "היוצאים עוברים שם אימונים צבאיים, נחשפים לאידאולוגיה קיצונית, וקיים חשש כי ינוצלו בידי גורמי הטרור שם לביצוע פעילות צבאית נגד מדינת ישראל. במקרה זה, כמו גם במקרים של ישראלים אחרים שיצאו ללחימה בסוריה, עלה כי החשיפה של צעירים לתכני דאע"ש באינטרנט היא תופעה מסוכנת ובעלת השלכות מרחיקות לכת", נמסר מדוברות השב"כ.