הנאשם בריגול עבור אירן: המניע - כסף ודין תורה

כשבוע לאחר שהוארך מעצרו עד תום ההליכים של יצחק ברגל, המשתייך לזרם "נטורי קרתא", נחשפים תמלילי חקירתו, שבהם הוא מביע את רצונו הכן להעביר מידע לאירן. "לא הייתה לי שום כוונה לשום דבר קטלני, אלא לדברים קטנים כמו איסוף מידע על ארץ ישראל"

תמלילי חקירותיו של יצחק ברגל נחשפים (חדשות 2)

לאחר שהאריך בית המשפט את מעצרו של יצחק ברגל, הנאשם בניסיון ריגול עבור אירן - נחשפים תמלילי חקירתו במשטרה, שבהם הוא טוען כי מבחינתו "מדינת ישראל זה דבר אסור על פי התורה", אך הוסיף: "טוב שזה לא יצא לבסוף לפועל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "רציתי לאסוף עבורם מידע, זו ההשקפה של נטורי קרתא", אמר ברגל במהלך חקירתו, שבמהלכה הסביר את המניעים והשקפת עולמו שהובילו אותו לנקוט הצעד. "חשבתי שאקבל מזה תמיכה כספית עבור העזרה ואיסוף המודיעין שהצעתי בעת שהייתי בשגרירות", אמר, וסיפר: "אמרתי שאם הם צריכים שיתוף פעולה ושאני אהרוג איזה ציוני כדי להראות שיש פה משהו רציני, אבל לא התכוונתי לזה באמת".

בתשובה על השאלה מדוע הוא שבע רצון מכך שלא יצאה תכניתו לפועל, והאם היה מוסר מידע לאירן אם היה מתוגמל על כך כספית, השיב: "אז כן, היום אני מתחרט על זה".

שגרירות אירן בברלין (אתר השגרירות)

"חשבתי שזה דבר טוב ללכת לשגרירות אירן ולשאול אם הם צריכים ממני עזרה", אמר ברגל לחוקריו. "דברים כלליים, כמו איסוף מידע, כשלא ידעתי באותו הזמן במה בדיוק מדובר".

מתמלילי החקירה עולה כי ברגל נשאל מדוע ניסה ליצור קשר עם השגרירות דרך קפה אינטרנט ולא דרך ביתו. על כך השיב, כי "חשבתי שזה עדיף כי ידעתי שאני עושה דבר אסור על פי החוק ופחדתי שיתפסו אותי". במהלך התשאול הציג בפניו החוקר חפצים שונים שנתפסו בביתו, ובהם גם כאפיות, שעליהן סיפר כי רכש אותן בשוק, "יחד עם דגלי פלסטין".

תמלילי החקירה (חדשות 2)

"אמרתי שאני מישראל והכניסו אותי לחדר פנימי"

ברגל סיפר בחקירתו על השתלשלות העניינים: "נחתתי בברלין בשעת בוקר מוקדמת ולקחתי רכבת למרכז העיר. בבוקר למחרת הלכתי לשגרירות אירן בעיר - שאת כתובתה מצאתי באינטרנט. לא היה שם אף אחד, אז חזרתי למחרת בסביבות השעה 10:00 בבוקר".

לדבריו, כשהגיע למקום, ניגש אליו פקיד ושאל אותו מהיכן הוא. "אמרתי לו שאני מישראל והוא הכניס אותי לחדר פנימי, שם היה מישהו בשם האג'י באבא, בעל זקן אפור, ואחר כך הצטרף עוד מישהו שאני לא יודע את שמו. אמרתי להם שאני משתייך ל'נטורי קרתא' תוך שהשיחה בינינו היא בשפה האנגלית".

"לרוב דיברנו על השקפה ועל הנושא של האם הם צריכים איזושהי עזרה", המשיך ברגל. "בכלליות, לא הייתה לי שום כוונה לשום דבר קטלני, אלא לדברים קטנים כמו איסוף מידע על ארץ ישראל והם אמרו: 'נעביר את זה לדרגים הגבוהים'. סיכמנו שאני אתקשר אליהם ואחרי חודש התקשרתי ואמרו לי שאין יותר אדם בשם האג'י באבא. מאז, אין לי שום קשר לנושא הזה".

לדברי ברגל, אותו האג'י באבא "לא שאל יותר מדי שאלות וישר התחיל לדבר איתי באנגלית. אני אמרתי שיש יהודים שמדינת ישראל היא אסורה על פי תורתנו ודיברנו על זה; הצעתי שיתוף פעולה ראוי מאוד במטרה שיתחלף השלטון לשלטון של גויים". הוא הוסיף, כי "הייתה שיחה מאוד קצרה, בעיקר על הנושאים של ההשקפה. הם בעיקר הקשיבו ולא אמרו דבר".

ברגל סיפר כי דיבר עם אנשי השגרירות על פגישות אנשי נטורי קרתא עם הנשיא לשעבר אחמדינג'אד, "והם לא ידעו מזה. זה היה חדש להם. באותו זמן, זו הייתה תקופה שכל יום כמעט היה מדען אירני מתפוצץ באוטו כשאופנוענים היו מצמידים לו פצצה, ואז אמרתי להם: 'איך זה שאתם לא מצליחים לשמור על האנשים שלכם בתוך אירן? מחוץ לאירן מילא, אבל בתוכה?". לדבריו, בני שיחו לא אהבו את האמירה הזו.

ברגל ביקש להגר ללוב: "חשבתי ששם יהיו לי חיים יותר טובים"

בתשובה לשאלת החוקר האם במהלך חייו יצר קשר עם גופים או מדינות אויבות, השיב ברגל: "לפני 26 שנים, בשנת 1987, לפני שחזרתי בתשובה, הייתי אז רווק בן 24. נסעתי להולנד, ומשם לבלגיה. בבלגיה הלכתי לשגרירות לוב ושאלתי על אפשרות הגירה ללוב". לאחר מכן נשאל מדוע רצה להגר ללוב. "חשבתי ששם יהיו לי חיים יותר טובים", השיב ברגל, "חיים פוליגמיים. הייתי אז חילוני והעדפתי כמה נשים שישרתו אותי ולא אחת. שיהיו נשים שלי".

עו"ד יאיר נהוראי (חדשות 2)

פרקליטו של ברגל, עורך הדין יאיר נהוראי, מסר: "אנו סבורים שהבסיס לכתב האישום הן הודאותיו של מר ברגל, שהוצאו בניגוד לחוק. מר ברגל נחקר בשעה שלא מונה לו עורך דין ונאמרו לו בחקירה כי הוא מנוע פגישה עם עורך דין. יחד עם זאת, על פי החוק, זכותו היא כי עורך דין מטעמו יערער על ההחלטה לבית המשפט".

עוד הוסיף, כי "בסופו של יום, רק לאחר שנשבר והודה בחקירתו, פנתה המדינה לסניגוריה הציבורית וביקשה עורך דין. מתוך הפוליגרף עולה כי אמינות הדברים שאמר מר ברגל בחקירתו מוטלת בספק".