"ה-CIA היה שותף לחיסול מורנייה"

תחקיר ה"וושינגטון פוסט" חושף כי ישראל לא פעלה לבדה בחיסול ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה ב-2008. מהתחקיר עולה כי ארגוני הביון של ישראל וארצות הברית עקבו יחד אחרי מורנייה וכי המטען הופעל מתל אביב

שיתוף פעולה הוביל לחיסולו?| ארכיון (חדשות 2)

בפברואר 2008 חוסל עימאד מורנייה, ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה, בפיצוץ בדמשק. עד כה יוחסה הפעולה לישראל, אך תחקיר מקיף שפרסם הלילה (שבת) ה"וושינגטון פוסט" מעלה כי החיסול המתוזמן היה תוצאה של שיתוף פעולה הדוק בין המוסד הישראלי לבין הביון האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכן לשעבר ב-CIA סיפר לעיתון כי ארצות הברית סייעה לישראל בהכנת המטען שהוטמן ברכבו של מורנייה בדמשק ואף עקבה אחרי המבצע מרחוק. צוות אמריקני הוא שעקב אחר מורנייה ברחובות דמשק ודיווח למקביליו הישראלים על מקום הימצאו של רב המחבלים.

מהתחקיר עולה כי ארצות הברית ערכה ניסויים בכדי לבחון את יעילות המטען נגד מורנייה, שניסיון למנוע פגיעה בחפים מפשע. "ערכנו 25 ניסיונות רק כדי להיות בטוחים שאנו עושים זאת כמו שצריך", אמר הסוכן. הוא הוסיף כי הפעלת המטען בוצעה בשלט רחוק מתל אביב על ידי סוכני מוסד.

"אל-קאעידה לידם נראים כמו קבוצה בליגה מש (רויטרס)

גם האמריקנים סגרו חשבון

עוד לפני הפיגועים בשגרירות ישראל ובבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס בשנות ה-90, לקח מורנייה חלק בפעולות נגד מטרות אמריקניות ברחבי העולם.

ב-1983 תכנן מורנייה מספר פיגועים בביירות שבהם נהרגו יותר מ-300 בני אדם, בהם גם מפקד אגף ה-CIA של ארצות הברית בלבנון.

ממשל בוש הבן התייחס לארגון חיזבאללה בכלל ולמורנייה בפרט כאיום ממשי על ארה"ב. חודשים ספורים לפני מותו תועד מורנייה כשהוא מאמן חיילים שיעים שלחמו נגד כוחות אמריקנים בעירק. מייקל צ'רטוף, בכיר בממשל האמריקני בזמנו, אף אמר על חיזבאללה כי "לידם אל-קאעידה נראים כמו קבוצה בליגת המשנה".