"מנהיג אל-קאעידה הורה על מתקפת טרור"

מה הכילו המסרים שיירטה ארה"ב והובילו לסגירת השגרירויות האמריקניות במזרח התיכון? גורמי מודיעין אמריקניים אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי מדובר היה בתכתובות בין מנהיג אל-קאעידה למנהיג הארגון בתימן, בהן הורה לו א-זוואהירי להוציא מתקפת טרור אל הפועל ביום ראשון האחרון

המסרים שיורטו ע"י ארה"ב והביאו לכוננות במזרח התיכון, היו ממנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי שהורה למנהיג הארגון בתימן - להוציא אל הפועל מתקפת טרור ביום ראשון האחרון. כך דיווח הערב (ב') הניו יורק טיימס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי גורמי מודיעין אמריקניים, השיחות שיורטו היו בין א-זוואהירי ונאסר אל-ווהישי, מנהיג בסיס אל-קאעידה בתימן. עוד דיווח "הניו יורק טיימס" כי בתחילה נמנעו מלהצהיר על זהויותיהם של המנהיגים אך משאלו נחשפו בעיתונים שונים הוחלט לדווח עליהם.

ביום שבת דיווח העיתון כי ממשלת ארה"ב יירטה מסרים אלקטרוניים במהלך השבוע בין מנהיגי ארגון הטרור אל-קעידה, ובהם דנו הבכירים על ביצוע פעולות טרור במזרח התיכון, צפון אפריקה וצפון אמריקה.

מנהיג אל קאעידה, ארכיון (AP)

בדיווח נכתב כי המסרים, שנותחו בידי מומחי מודיעין בפנטגון, הם אלה שגרמו לכוננות המיוחדת בשגרירויות, ולאזהרת המסע שפורסמה לאזרחי ארה"ב וקראה להם להיזהר מפני פעולות טרור בתחילת השבוע, שני הימים האחרונים של צום הרמדאן.

למרות זאת, גורמים אמריקנים רשמיים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "השיחה של מנהיג אל-קאעידה היא מרכיב אחד במאגר רחב יותר של מידע מודיעני, שכולו יצר את התרעת הטרור במספר משגרירויות ארצות הברית במזרח התיכון ובאפריקה".

"איום שהגיע לרמה חדשה"

אתמול הודיעה ארה"ב כי החליטה להשאיר חלק מהשגרירויות שלה במזרח התיכון ובצפון אפריקה סגורות עד לסוף השבוע. על פי הדיווח, מדובר היה בצעד עליו הוחלט כמשנה זהירות בלבד, ולא באיום מיידי ומוחשי.

שגרירות ארה"ב בישראל נסגרה, ארכיון (AP)

הסנאטור ריצ'ארד דורבין מהמפלגה הדמוקרטית התייחס אתמול לאיום ואמר כי "האיום הנוכחי הגיע לרמה חדשה". לדבריו, בתדרוך עם סגן הנשיא ביידן בסוף השבוע, הממשל הצביע על 25 שגרירויות מעבר לים שפגיעות במיוחד לאירועי טרור.