החרדי שהואשם בניסיון ריגול: "אני מרגיש כמו האסיר X"

מעצרו של תושב ירושלים המשתייך לזרם נטורי קרתא והואשם כי יצר קשר עם נציגויות אירניות ברחבי העולם במטרה להעביר להן מידע ולפגוע בישראל, הוארך עד להחלטה אחרת. עורך דינו אמר בדיון בבית המשפט כי מרשו חשש שיפגעו בזכויותיו במהלך המעצר

הנאשם בניסיון ריגול עבור אירן חושש שגורלו יהיה זהה לזה של האסיר X: תושב ירושלים המשתייך לזרם נטורי קרתא, שנעצר בשבוע שעבר והואשם בקיום מגע עם סוכן חוץ ובגידה במדינה, סיפר בחקירתו על החשש מתנאי מאסר מחמירים ומשהות בבידוד - זאת בדומה לתנאיו בבית הסוהר של מי שכונה "האסיר X", בן זיגייר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית המשפט המחוזי בירושלים נערך הבוקר (ב') דיון בעניינו של הנאשם, שבסופו הוחלט על הארכת מעצרו עד להחלטה אחרת אך נאסר לפרסם את שמו. מהדיון עלה כי בעברו ניסה הנאשם לבקש אזרחות לובית.

יאיר נהוראי, עורך דינו של הנאשם, אמר בדיון כי מאז מעצרו ועד הרגע שבו ראה עורך דין עברו ארבעה ימים. לדברי הסנגור, במהלך החקירה שנוהלה במשותף על ידי המשטרה והשב"כ הביע מרשו חשש שמצבו יהיה כמו של האסיר x ושלא ייתנו לו להיפגש עם עורך דין במהלך שהותו במעצר - ואחר כך במאסר.

"החקירה נערכה בשיתוף שב"כ ומשטרה ובתחילה לא ניתן לו להיפגש עם עורך דין עד שלב מסוים", הסבירה נציגת הפרקליטות. "לא עולה מן החומר כי יש לנאשם בעיה נפשית כלשהי - או לפחות כזאת שתמנע ממנו את המשך ההליך".

חשש שתנאיו יהיו כמו של זיגייר (רויטרס)

פנה לשגרירות אירן וביקש לפגוע בישראל

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הוא קיים קשרים עם נציגויות אירניות בעולם במטרה להעביר אליהן מידע "שיסייע לפגוע במשטר הציוני". בשנת 2011 חיפש הנאשם נציגויות של אירן ברחבי העולם דרך האינטרנט כדי להעביר אליהן מידע. כשגילה שיש לאירן שגרירות בברלין, הוא רכש כרטיס טיסה מישראל לגרמניה.

כשהגיע לשגרירות הציג את עצמו כישראלי וביקש לשוחח עם הנציגים במקום. הנאשם מסר לפקיד בכניסה את דרכונו ונכנס פנימה. במשרד פגש שלושה אנשים ואחד מהם הציג עצמו בשם: "האג'י באבא".

החרדי סיפר לשלושה על אמונתו השוללת את קיומה של מדינת ישראל ועל כך שהוא שואף להחליף את השלטון בישראל ב"שלטון גויים" . לפי כתב האישום, הצעתו היתה - לאסוף עבור אירן מידע מודיעיני על ישראל ולהעבירו לידיהם.

""חיפש נציגויות אירניות בעולם". ארכיון (AP)

"הנציג האירני העביר לו פתק"

בכתב האישום נטען עוד, כי בשיחה עם הנציגים האירנים שאל אותם הנאשם: כיצד הם לא מצליחים לשמור על אנשיהם בתוך אירן מפני התנקשויות של ישראל? "בתגובה, שאל אחד מהאירנים את הנאשם האם הוא לא מתבייש ללעוג להם בעוד הוא מעוניין במקלט מדיני", נכתב באישום. "הנאשם השיב כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני".

בתום הפגישה, מסרו האירנים לנאשם כי עליהם לערוך בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר, והאירני המכונה "האג'י באבא" מסר לחרדי פתק ועליו כתובת דואר אלקטרוני. הוא הנחה את הנאשם להיכנס לתיבת הדואר - שם תמתין לו הודעה מטעם האירנים.

מכתב האישום עולה כי בחודשים שלאחר מכן ניסה הנאשם להמשיך ולתקשר עם הגורמים אירניים דרך טלפונים ציבוריים בירושלים ונקודת אינטרנט מרוחקת ביתו - זאת בניסיון לטשטש עקבות שיובילו אליו.