השאלה היומית: האם סגירת שגרירויות ארה"ב היא צעד הכרחי?

בעקבות ההתרעות האמריקניות על פיגועים וסגירת נציגויות הדיפלומטיות במזרח התיכון, כולל בישראל, שאלנו את המומחה לטרור ד"ר ברק בן צור על משמעות הצעד. עד כמה סגירת נציגויות היא חריגה? האם שיבוש חיי האזרחים מהווה כניעה לטרור? ומה יקרה בהמשך?

ארצות הברית הודיעה בסוף השבוע כי הנציגויות שלה בישראל ובמזרח התיכון ייסגרו היום (א'), מחשש שיהוו מטרות לפעולות טרור. גם בריטניה וצרפת הצטרפו לאמריקנים וסגרו את שערי הקונסוליות שלהן בתימן. ד"ר ברק בן צור, מומחה בנושאי מודיעין אסטרטגי וטרור מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, מסביר עד כמה הצעד הזה מלמד על האיומים שבפניהם ניצבת ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כמה סגירה כללית של השגרירויות מהווה צעד חריג?

השיטה הזו היא למעשה נקיטת אמצעי זהירות על מנת למנוע פגיעה בנפש. זה לא דבר חריג, זה דבר נעשה בעבר בכל רחבי העולם, ובעיקר בישראל זה נעשה הרבה יותר מפעם אחת.

מה אפשר ללמוד על המידע שיש ברשות ארה"ב, מהצעדים שהיא נוקטת?

מה שלאמריקנים יש כנראה ביד הוא מודיעין אמין ביותר, או סימנים שמעידים על גלגול פיגוע, כשהכוונה והמטרה ברורים - לא סתם סגרו דווקא שגרירויות. מה שאנחנו מבינים מפעולות כמו אזהרת המסע הכוללת לאזרחי ארצות הברית זה שחסרים לאמריקנים פרטים מודיעיניים שהם הכרחיים כדי לסכל פיגוע כמו: מי בדיוק רוצה לבצע את הפיגוע? היכן? מהו לוח הזמנים? מהי השיטה? כל אלה הם מרכיבים חיוניים כדי לקיים פעילות מבצעית ולמנוע פעילות טרור.

האם סגירת השגרירויות לא מהווה כניעה אמריקנית לטרור?

"אני אשתמש בדוגמא שקרתה כאן בישראל - באוגוסט שנה שעברה היה לנו מידע על פעילות חבלנית שנרקמת בכביש מספר 12. הייתה שם פעילות רצינית מאוד של כוחות צה"ל, היה אפילו מגע עם החוליה שעמדה לבצע את הפיגוע. גורמי הביטחון היו בדילמה האם לסגור את כביש 12 או להשאיר אותו פתוח כדי לא לשבש את חיי האזרחים. בעקבות ההיערכות הטובה, המידע המודיעיני המפורט והערכת המפקדים - הוחלט להשאיר את הכביש פתוח.

בסופו של דבר התוצאה, שבוודאות גדולה ניתן היה לסכל אותה, היה פיגוע בו לצערנו הרב שמונה ישראלים נהרגו - שבעה אזרחים וחייל אחד. יש בישראל דבר שנקרא 'תרגולת פגיון' - אם מגיע מידע קונקרטי ובעל איכות גבוהה על פיגוע מתגלגל - סוגרים כבישים ראשיים. בין אם זה כביש 1, כביש 6 או כביש 2, גם אם זה אומר לשבש את החיים של אלפי ישראלים, מקבלים את ההחלטה בעקבות הפיגוע המתגלגל. זוהי שיטה מקובלת, ואצל האמריקנים זאת כנראה אחת המסקנות מאירועי עבר, כמו הפיגוע שהיה בספטמבר שנה שעברה בשגרירות האמריקנית בבנגזי שבלוב.

העניין הוא בהיבט הפרקטי - כיצד עשרה מגודלי זקן עם רובה קלצ'ניקוב או מטענים כאלה ואחרים מורידים על ברכיה את האומה הגדולה בעולם? אבל זה מה שמאפיין את הטרור, הוא מסתגל ומפתיע, הוא פועל כמו מים זורמים במובן של איפה שיש מוכנות והזדמנות - יוצאים לבצע פיגוע. כשרוצים לחסוך את הפגיעה בחיי אדם צריך לפעמים לנקוט בצעדים שקצת משבשים את חיי היומיום, האמריקנים מבינים את זה וגם ברמה הבינלאומית מבינים את זה, ולכן צרפת, גרמניה ובריטניה הלכו בעקבות ארצות הברית.

האם השגרירות בישראל תהיה סגורה גם בימים הקרובים? מה יהיה הצעד הבא של האמריקנים?

אני מניח שהאמריקנים מקיימים הערכת מצב קבועה ושהם בוחנים שעה-שעה את הסימנים המעידים, את המידע המצטבר ואת רמת הסיכון. יכול להיות שההתרעה הנוכחית באה על רקע צום הרמאדן שנגמר עוד מעט, ולכן להתרעה הייתה חשיבות מבחינת העיתוי. לעיתים גם לעצם הפרסום יש השפעה על המפגעים, לכן יש רק שתי אפשרויות - או שינקטו צעדים נוספים או שבאופן הדרגתי רמת הפעילות והכוננות תחזור לשגרה.