שגרירות ארה"ב נסגרת: "מהומה רבה על לא דבר"

בשל התרעות על פיגועים בנציגויות המעצמות במזרח התיכון, שגרירות ארה"ב בישראל תהיה סגורה היום לקבלת קהל. אך גורמים בשגרירות מרגיעים ואומרים כי אין סיבה לדאגה. גם בריטניה, צרפת והקונסוליות בתימן יסגרו שעריהן. הנשיא אובמה, שר ההגנה ושר החוץ האמריקנים קיימו הלילה פגישת הערכת מצב ודנו בהמשך הצעדים

שגרירות ארה"ב בתל אביב, ארכיון (AP)

שגרירות ארה"ב בישראל תהיה סגורה היום (א') זאת בשל חשש מפיגועים של אל-קעידה נגד שגרירויות של המעצמות במזרח התיכון. לצד ארה"ב, גם בריטניה וצרפת והקוסנליות בתימן - ייסגרו שעריהן. מול ההתרעות, מנסים גורמים בשגרירות האמריקנית בישראל להרגיע.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בשגרירות בישראל אמרו אמש כי מדובר ב"מהומה רבה על לא דבר". לדבריהם, גם כך השגרירות לא פועלת בימי ראשון ולפי ההערכות בהמשך השבוע ישובו לשיגרה. המרכז האמריקני בירושלים ומרכז קונסולרי נוסף בבירה ימשיכו בעבודה כסידרה.

בהודעה שפרסמה השגרירות האמריקנית בישראל בסוף השבוע נאמר קראו לעובדי השגרירות שלא להגיע למקום ביום ראשון. "מתוך משנה זהירות ודאגה לעובדינו ולאזרחים שעשויים להגיע אלינו עלינו לנקוט בצעדים האלה", הסבירו.

הנשיא אובמה יקבע את המשך המדיניות

אנשי צמרת הממשל בוושינגטון, בהם הנשיא ברק אובמה, שר ההגנה צ'אק הייגל ושר החוץ ג'ון קרי, קיימו הלילה פגישה שעסקה באיומים על מטרות אמריקניות במזרח התיכון. בהודעה רשמית של הבית הלבן נמסר כי בפגישה קיבל הנשיא אובמה תדריכים על המצב הביטחוני הנוכחי, על מנת לקבל כיצד יש לנהוג בהמשך השבוע. 

ארגון השיטור הבינלאומי, האינטרפול, פרסם אתמול (ש') בשעות אחר הצהריים התרעה הנוגעת להימלטותם של מאות אסירים, הקשורים לארגון הטרור אל-קאעידה, מבתי כלא במזרח התיכון. ההודעה באה על רקע החלטתן של ארה"ב בריטניה וצרפת על סגירת השגרירויות במזרח התיכון מחשש למתקפות טרור.

על פי ההתרעה העולמית שהופצה על ידי האינטרפול, מדובר במאות אסירים מלוב, פקיסטן ותימן שנמלטו במהלך החודש האחרון. סוכנות הידיעות AP דיווחה, כי קיים חשש כבד שארגון אל-קאעידה היה מעורב בבריחתם של האסירים.

"מאות אסירים ברחו מהכלא" (רויטרס)

עוד דווח כי התרעת ארגון השיטור הבינלאומי הופצה בקרב 190 מדינות ברחבי העולם החברות בארגון. בהודעה של האינטרפול התבקשו המדינות לסייע בחקירת ההימלטות ובניסיון לבחון אם קיים קשר ביניהן.

ארה"ב יירטה מסרים של אל-קעידה

מוקדם יותר נחשף כי ממשלת ארה"ב יירטה מסרים אלקטרוניים במהלך השבוע בין מנהיגי ארגון הטרור אל-קעידה, ובהם דנו הבכירים על ביצוע פעולות טרור במזרח התיכון, צפון אפריקה וצפון אמריקה, כך מפרסם הבוקר העיתון האמריקני 'הניו יורק טיימס".

בדיווח נכתב כי המסרים, שנותחו בידי מומחי מודיעין בפנטגון, הם אלה שגרמו לכוננות המיוחדת בשגרירויות ולאזהרת המסע שפורסמה לאזרחי ארה"ב וקראה להם להיזהר מפני פעולות טרור בתחילת השבוע, שני הימים האחרונים של צום הרמדאן.