צה"ל: "עיכוב הילד בחברון - פעולה לגיטימית"

בתגובה לפניית מנכ"לית "בצלם" לגבי האירוע שבו תועדו חיילים כשהם מעכבים ילד פלסטיני כבן חמש לאחר שיידה אבנים - הודיע היועץ המשפטי של האגודה כי "לא ניתן לעמוד מנגד, שעה שאותם קטינים משליכים אבנים"

לאחר שפורסם התיעוד שבו נראים חיילי צה"ל בחברון כשהם מעכבים את ודיע מסוודה, בן חמש, למשך שעתיים - רק בגלל שזרק אבן - הודיע היועץ המשפטי של אוגדת יהודה ושומרון, אלוף-משנה דורון בן ברק למנכ"לית ארגון "בצלם", כי לאחר בדיקה של האירוע נמצא כי מדובר ב"פעולה לגיטימית, בדומה לצעדים שהיו ננקטים כלפי קטין שהיה מעורב בפעילות דומה בישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חיילי צה"ל ביקשו לפעול כך במקרה זה לאחר שהילד יידה אבנים", כתב אל"מ בן ברק, "וסיכן בכך באופן משמעותי את עצמו ואת העוברים והשבים". הוא הוסיף, כי "עם זאת, הכוחות הפועלים שגו שעה שעיכבו את אביו של הקטין, אזקו אותו וכיסו את עיניו, בטרם שוחררו השנים לידי המשטרה הפלסטינית ומבלי שהיה חשד שהצדיק את הצעדים האמורים". היועץ המשפטי הדגיש בדבריו, כי "לא ניתן לעמוד מנגד, שעה שאותם קטינים משליכים אבנים באופן המסכן עוברי אורח, כמו גם את עצמם".

מנגד, דחו בארגון "בצלם" את הטענות מכל וכל. "פעילות החיילים היתה פסולה מן היסוד: החיילים התעקשו לקחת איתם את ודיע, גם לאחר שהגיעו לביתו ופגשו את הוריו, ולהעבירו למשטרה הפלסטינית", לשון התגובה. "הם בחרו לאיים על אביו של ודיע במעצר במקרה שלא יניח להם לקחת את בנו למשטרה הפלסטינית ולאחר שהסכים - אזקו את ידיו וכיסו את עיניו".

עוד צוין בתגובת הארגון, כי "לאחר מכן הגיע קצין למקום ותחקר את הילד ואת אביו. כל האירוע נמשך כשעתיים, שבמהלכן הילד מפוחד עד אימה ובחלק מהזמן מירר בבכי".