שר הביטחון יעלון על האירועים בצפון: פעולת החיסול בסוריה הייתה הכרחית

יממה לאחר המתקפה הקטלנית של חיזבאללה בגבול לבנון בה נהרגו שני חיילי צה"ל, שר הביטחון יעלון לא לוקח אחריות לפעולת החיסול בסוריה שהובילה להסלמה בצפון, אך רומז כי הייתה הכרחית. במהדורה המרכזית נשאל מדוע כלי הרכב בהם נסעו החיילים לא היו ממוגנים: "הנסיעה הייתה בציר שלא חשוף לגבול, שנוסעים בו גם אזרחים"

"חיזבאללה פיתח תשתית טרור נגד ישראל בגולן, פעולת הסיכול נגדו הייתה הכרחית": כך רמז הערב (חמישי) בריאיון למהדורה המרכזית שר הביטחון משה יעלון - זאת מבלי לקחת אחריות ישירה על ביצוע המתקפה שהובילה להסלמה בגזרת הצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מה שסוכל ברמת הגולן לפני שבועיים זו תשתית עם פעילות אסטרטגית של טרור שנועדה לבצע טרור ברמת הגולן בחסות אירן וסוריה, עם טילי נ"ט ועוד", אמר יעלון. "היא הבשילה לאחרונה והייתה ממש לפני השלב המבצעי שלה - ובכך חשיבותה. אני מעריך שמי שקיבל את ההחלטה על הפעולה שקל את כל השיקולים", הבהיר.

לדבריו, מטרת תשתית הטרור שהלכה והוקמה ברמת הגולן הייתה ביצוע פיגוע או חטיפה: "לחוליה שחוסלה הייתה מטרה ברורה ומיידית, הסיור שנערך הוא סיור מפקדים של תשתית בשלה שהתכוונה לבצע פיגועים בגולן בטווח המיידי. אינני יודע אם מבחינת אירן האירוע סגור. צה"ל ערוך ומוכן - ואנחנו מוכנים לכל התפתחות ואפשרות".

זירת התקרית בגבול לבנון, אתמול (חדשות 2)

כשיעלון נשאל מדוע כלי הרכב בהם נסעו חיילי צה"ל שנהרגו לא היו ממוגנים - ובמיוחד במציאות של מתיחות וכוננות לתגובה מצד חיזבאללה, אמר השר: "מדובר בסיור מפקדים בגזרה שבה הנסיעה הייתה בציר מנהלתי שאיננו חשוף לצד השני, והקטע הוא קטע שבו נוסעים גם אזרחים שלא נוסעים ברכבים ממוגנים. אי אפשר להסיג אחורה מחוץ לטווח הנ"ט - והחיזבאללה ניצלו את זה. אי אפשר לנסוע בכל הצפון בטנקים ונגמ"שים".

"ישראל נמצאת בתקופה הרת גורל"

שר הביטחון התייחס גם לדיווחים השונים לפיהם מתגבש הסכם בין אירן למעצמות - והביע את דאגתו מהסכם אפשרי שכזה: "ארה"ב מובילה משא ומתן להסכם גרעין שמבחינתנו הוא הסכם רע. ראש הממשלה מבין כמוני שאנו נמצאים ברגע היסטורי אם אנו מחמיצים את ההזדמנות מול המשטר הזה".

על הפיגור של הליכוד בסקרים מול המחנה הציוני אמר יעלון: "אני רואה סקרים שבהם אנחנו מובילים. ברור לחלוטין שהבחירות הללו הן בחירות קריטיות ואני חושב שראש הממשלה ואנחנו מוכיחים הובלה, ניסיון, אחריות ושיקול דעת. איך נותנים 19 מנדטים למפלגת אווירה? הציבור צריך לבחור ולהחליט בדרך של ניסיון מול האתגרים הרבים שלפנינו".