ראש הממשלה נתניהו עם טירוני הצנחנים בבקו"ם: "יש סיכוי לשלום"

גיוס אוגוסט 2013 נמשך, וראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע הבוקר לבסיס הקליטה והמיון בתל השומר, כדי לברך את לוחמי חטיבת הצנחנים שהתגייסו היום. "תמצו את עצמכם עד המקסימום, כל אחד מכם יכול להיות קצין מצטיין", הוא אמר לטירונים הצעירים

הגיוס ליחידות הקרביות נמשך עם גיוס הצנחנים היום בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר, כשראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיע הבוקר (ה') למקום בלווית ראש אגף כוח אדם אלוף אורנה ברביבאי, כדי לברך מקרוב את הלוחמים החדשים של צה"ל. את הביקור העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח דבריו התייחס רה"מ נתניהו לחידוש המו"מ המדיני: "בשביל לרקוד טנגו צריכים שניים, אבל במזרח התיכון צריכים לפעמים שלושה. זה תלוי גם בצד השני. אני מקווה שהם ירצו, יגלו את השאיפה ואת הדבקות במטרה שהיא הכרחית כדי להשיג את המטרה. שלום בטוח הוא שלום שאפשר להגן עליו. שלום שאי אפשר להגן עליו לא שווה את הנייר שעליו הוא חתום".

חיילים שהתגייסו היום לחטיבת הצנחנים שאלו את רה"מ שאלות במגוון נושאים. נתניהו השיב לאחד מהם לשאלה בנושא הסורי: "יש לנו מדיניות מאוד ברורה, שכוללת אמירה פשוטה: לא ניתן לנשק מסוכן ומתוחכם לעבור לידי סוריה וחיזבאללה. זהו קו אדום שאנחנו מקיימים אותו בפשטות. אנחנו מאוד רציניים - והעולם יודע שאנחנו רציניים".

על אירן אמר נתניהו כי היא עדיין ממשיכה את תוכנית הגרעין ואסור שתהיה לה יכולת גרעינית ונשק גרעיני. רה"מ התייחס גם לקיצוצים בצה"ל ואמר כי הוא מקווה שהם לא ישפיעו על האימונים: "אנחנו כל הזמן מעצימים את כוחנו אל מול אויבנו אבל אין מה לנוח על זרי הדפנה - התפקיד שלנו הוא להתאמן כל הזמן - ולנצח".

"התאמנתם קצת? אני בטוח שתצליחו", אמר נתניהו לטירונים הצעירים וסיפר להם על חוויותיו משירותו הצבאי. נתניהו סיפר למתגייסים הצעירים על קורותיו בסיירת מטכ"ל, הציג לחיילים את התמונה שלו בעת גיוסו ואף חלק עמם טיפים כיצד לפוצץ שלפוחית וכיצד לבצע גלגול צנחנים טוב. "תמצו את עצמכם עד המקסימום, כל אחד מכם יכול להיות קצין מצטיין. היכולת שלנו לגבור על האויב שלנו  נופלת על הכתפיים שלכם".

מנתונים שפרסם דובר צה"ל בתחילת השבוע עולה כי 92.6 אחוזים מהמשובצים ליחידות השדה שובצו לאחת משלוש העדיפויות הראשונות שלהם כפי שמילאו אותן בשאלון ההעדפה. כמו כן, 42.2 אחוזים מהמתגייסים הביעו נכונות לשרת ביחידות חיל-הרגלים השונות.

עם זאת, הנתונים מצביעים על ירידה במוטיבציה לשירות קרבי בקרב המתגייסים, זאת ביחס למחזור הגיוס המקביל אשתקד. 70% מהמתגייסים הביעו רצון להתגייס לקרבי, לעומת 72% באוגוסט הקודם. בגיוס האחרון, בחודש מרס, עמד השיעור הזה על 71%.

גיוס גולני, בתחילת השבוע (עזרי עמרם, חדשות 2)

גולני כבר התגייסו ביום ראשון

ומה לגבי מספר הלוחמות בצה"ל? בגיוס הנוכחי חל גידול בהיקף הלוחמות אל מול היקפן בגיוס אוגוסט אשתקד וזאת, בין היתר, כתוצאה מההחלטה על שינוי מודל גיוס נשים ללחימה והמרת גיבוש הלוחמות ליום איתור ייעודי בשילוב הרצאות מפי מפקדות וחיילות.

חטיבת גולני הייתה הראשונה לפתוח את הגיוס ביום ראשון עם בכי, התרגשות והמון מוטיבציה. "התכוננתי פיזית ופסיכולוגית לא להישבר, להתאמץ ולקחת את זה כחוויה ולא כסבל", סיפר עדן צוברי לחדשות 2 באינטרנט, רגע לפני שהוא הופך לחייל. למרות שכבר שלחה ילד אחד למג"ב, אמו אהובה מספרת שההתרגשות לא עוברת. "יש הרבה חששות ודאגות", אמרה. "אני מאחלת לו שיילך בשלום ויחזור בשלום ויהיה גאווה למדינה".