"ארה"ב הופתעה מהתקיפה בלטקיה"

הפיצוץ המסתורי של מחסן טילי היאחונט בעיר לטקיה שבסוריה לא הפתיע רק את הסורים: הבוקר מתברר כי בוושינגטון לא ידעו על הפעולה שהובילה לחיסול מפעל הטילים – ולמדו על קיומה רק מצילומי לווין

מחסן הנשק שהופצץ בלטקיה (דיגיטל גלוב)

התקיפה שהייתה - והפתיעה גם את האמריקנים? לפני כשבועיים אירעה תקיפה מסתורית במחסן טילי יאחונט בעיר לטקיה שבסוריה שעל פי מקורות אמריקניים יוחסה לישראל. כעת מדווח כי אותם גורמים בארה"ב כלל לא ידעו על התקיפה מראש, אלא רק בזמן שהתבצעה - כך מפרסם הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח המיוחס לגורמי מודיעין מערביים, ארה"ב למדה על הפעולה רק באמצעות תמונות שצילמו הלוויינים שלה בזמן אמת - ולא קיבלה עליה התרעה מראש. בתקיפה לפני כשבועיים, הושמד לחלוטין המחסן בו אוחסנו הטילים ארוכי הטווח וכמוהו גם כל אמצעי הלחימה שהיו בו. בנוסף, זוהו פגיעות בכמה מהבונקרים מתוך 20 הבונקרים אותם ניתן למצוא במקום.

המתחם ככל הנראה שימש את חיל הים הסורי, שם איחסן הצי את אמצעי הלחימה שלו, כמו למשל את טילי היאחונט. טילים אלה הם טילי חוף ים שיכולים להגיע עד אסדות הגז של ישראל ואף לפגוע בספינות של חיל הים הישראלי, מכאן שאלו טילים שישראל בהחלט לא יכולה לאפשר להם לאיים עליה.

בירושלים זעמו: ארה"ב הדליפה - והייתה עלולה לגרום למלחמה

במקביל, גורמים מדיניים בירושלים זועמים על ההדלפה האמריקנית לרשת CNN לפיה צה"ל עמד לכאורה מאחורי תקיפת מחסן הנשק בלטקיה. לדבריהם, ההדלפה הייתה יכולה לגרום לתגובה סורית שהייתה מסבכת את ישראל.

בישראל חששו שההדלפה עלולה הייתה לדחוק את אסד לפינה ולממש את איומיו לאחר התקיפה הקודמת לפיהם יגיב בתקיפות. תגובה סורית הייתה עלולה להוביל לשרשרת של תגובות שאף עלולה הייתה להביא למלחמה.