נתניהו: "לא נפקיר ביטחוננו בידי אחרים"

ראש הממשלה נשא הערב דברים באקס הסיום של קורס המכללה לביטחון לאומי, והדגיש את החשיבות ביכולתה של ישראל להגן על עצמה. "במזרח התיכון, בעולם האכזר שבו אנחנו חיים, כדי לשרוד אתה חייב להיות חזק", אמר

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (ד') במסגרת טקס הסיום של מחזור מ' במכללה לביטחון לאומי. "לא נפקיד את הביטחון הלאומי שלנו בידיים אחרות", אמר נתניהו. באירוע, שנערך באוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים, השתתפו גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתם נדרשים להיכנס עכשיו לעמדות הנהגה", פנה ראש הממשלה נתניהו לבוגרי הקורס. "ומניסיוני, אני יכול להגיד לכם שהדבר החשוב ביותר שמתווסף לשאלת ההשכלה -  זו שאלת ההחלטה. אני חושב שמה שמבדיל מפקדים ומנהיגים גדולים, מוצלחים, כפי שאני מקווה שאתם תהיו - זו היכולת בסוף לקבל את ההחלטה ולפעול".

"אנחנו עומדים עכשיו בירושלים הריבונית ומה אנחנו רואים? שנאת היהודים שהייתה בעבר לא נעלמה מהעולם", אמר נתניהו. "השקרים לגבי יהודים, שרבים בעולם היו מוכנים להאמין להם, התחלפו בשקרים לגבי מדינת היהודים. זה לא משתנה, אף על פי שאנחנו תורמים לעולם. מה שהשתנה זה שבאנו הנה, הקמנו מדינה, הקמנו צבא, השבנו לעצמנו את כוח המגן הריבוני שלנו".

"שלום עושים עם חזקים"

"שלום עושים עם חזקים". אבו מאזן, פרס וקר (רויטרס)
"העצמאות הזאת איננה מובנת מאליה. יש הרבה שאומרים שאפשר לעשות מיקור חוץ של הביטחון הלאומי שלנו, אך כשהאש ליחכה את העולם האבוד הזה, היו מי שפנו לאחרים, ביקשו עזרה ולא קיבלו אותה", הדגיש רה"מ. "אינני כופר בבריתות, אני חושב שהן חיוניות, אבל בריתות עושים רק עם חזקים, שלום עושים רק עם חזקים. במזרח התיכון, בעולם האכזר שבו אנחנו חיים, כדי לשרוד אתה חייב להיות חזק".

"ישראל תמיד תגן על עצמה בכוחות עצמה נגד כל איום, קרוב ורחוק", אמר בסיום ראש הממשלה. "שימור היכולת הזאת, הכנתה, שיופה, שכלולה והעלתה בהתאם לצורך - זה הביטחון הלאומי שלנו".

נשיא אוניברסיטת חיפה, עמוס שפירא, השתתף גם הוא בטקס היום של הקורס, שחלקו האקדמי נלמד באוניברסיטת חיפה. "ההון האנושי הוא היתרון הגדול שיש למדינת ישראל בזירה הבינלאומית והוא המשאב המרכזי שלנו ושל צה"ל", אמר.

יעלון: "נערכים לזליגת העימותים מסיני"

השר יעלון באוגדת הערבה (אריאל חרמוני)
אתמול (ג') ערך שר הביטחון יעלון ביקור באוגדת הערבה, במהלכו נפגש בין היתר עם חיילי ומפקדי סוללת כיפת ברזל המוצבים באזור אילת. במהלך הביקור התייחס יעלון למצב הביטחוני הרעוע בחצי האי סיני, על רקע הדיווחים בשבועות האחרונים על עימותים בין ארגוני טרור לכוחות הביטחון המצריים. יעלון הדגיש כי מערכת הביטחון נערכת לזליגה אפשרית של העימותים בסיני לישראל ואמר כי "חיזקנו את ההיערכות לאורך הגבול, וכאן באילת גם פרסנו סוללת כיפת ברזל שמא מישהו יעז לנסות לירות לכיוון העיר. עשינו זאת זה כדי לשמור על העיר ועל אזרחיה בחיים נורמליים ושקטים ככל האפשר".

בנוגע להחלטת האיחוד האירופי להכריז על הזרוע הצבאית של חיזבאללה כארגון טרור, אמר יעלון כי "מוטב מאוחר מאשר בכלל לא. לנו ברור שחיזבאללה הוא ארגון טרור כבר הרבה שנים. אחרי האירוע בבורגס הנושא עלה בנינו לבין האירופים שוב ולא בפעם הראשונה. ראינו את ההססנות, כי הם לא רוצים לפתוח חזית מול הארגון. טוב שלפחות הכניסו את החלק הצבאי של חיזבאללה כרגע לרשימה, למרות שמבחינתנו אין הבחנה בין דרג צבאי לדרג מדיני. מי שנותן פקודה להפעיל טרור הוא הדרג המדיני, ולכן אנחנו לא מבחינים בין הדרגים. אני מקווה שגם האירופאים יבינו את זה בסופו של דבר וכל ארגון חיזבאללה יהיה ארגון טרור".

במהלך ביקורו התייחס שר הביטחון גם לחידוש המגעים המדיניים מול הפלסטינים ואמר: "ראש הממשלה נתניהו, גם בממשלה הזו וגם בממשלה הקודמת, אמר פעם אחר פעם שאנחנו מוכנים לשבת לשולחן הדיונים כדי לפתוח בתהליך מדיני, אך ללא תנאים מוקדמים. לכל אורך הדרך הפלסטינים התחמקו. מה שהתפתח בזמן האחרון הוא כנראה בעקבות לחצים כאלה ואחרים שהביאו לזה שהם מוכנים כעת לפתוח בתהליך. זה עדיין רווי בלא מעט קשיים, אנחנו ריאליסטיים באשר לאפשרויות, אבל בכל מקרה טוב שיהיה מו"מ בינינו לבינם".