שר הביטחון: "נערכים לזליגת הלחימה מסיני"

במהלך ביקור שערך באוגדת הערבה ובאילת התייחס שר הביטחון יעלון להתפתחויות הביטחוניות בחצי האי סיני ואמר כי "אנחנו מקבלים דיווחים כל יום על פיגועים שם, ישנו חשש שבאירועים האלה הקנים יופנו כלפינו". על ההחלטה האירופית לכלול את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור אמר יעלון: "מוטב מאוחר מאשר בכלל לא"

"נערכים לזליגת הלחימה מסיני". יעלון (אריאל חרמוני)

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ערך הבוקר (ג') ביקור באוגדת הערבה, במהלכו נפגש עם מפקד האוגדה, תת-אלוף נדב פדן וחיילי ומפקדי סוללת כיפת ברזל המוצבים באזור אילת. במהלך הביקור התייחס יעלון למצב הביטחוני הרעוע בחצי האי סיני, על רקע הדיווחים בשבועות האחרונים על עימותים בין ארגוני טרור לכוחות הביטחון המצריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגעתי לסיור בגזרה הדרומית של פיקוד הדרום בעיקר כדי לראות את ההיערכות הביטחונית כאן לנוכח הידרדרות במצב בסיני", אמר יעלון בעת הביקור, "מתקיימים שם עימותים בין גורמי טרור אסלאמי קיצוניים לבין הצבא, המשטרה וכוחות הביטחון המצריים. אנחנו מקבלים דיווחים כל יום על פיגועים שם, והחשש הוא כמובן שבאירועים האלה הקנים יופנו כלפינו".

יעלון הדגיש כי מערכת הביטחון נערכת לזליגה אפשרית של העימותים בסיני לישראל ואמר כי "חיזקנו את ההיערכות לאורך הגבול, וכאן באילת גם פרסנו סוללת כיפת ברזל שמא מישהו יעז לנסות לירות לכיוון העיר. עשינו זאת זה כדי לשמור על העיר ועל אזרחיה בחיים נורמליים ושקטים ככל האפשר. אני מקווה שמערכת הביטחון המצרית תתגבר על האתגר של האסלאם הקיצוני בסיני. הם תגברו שם כוחות ונערכים לפעולה התקפית. אני מקווה שהם יצליחו לטפל במצב הביטחוני בשטחם."

הכוחות נכנסים לסיני באישור ישראל (AP)

על תגבור הכוחות של צבא מצרים בחצי האי סיני, באישורה של ישראל, אמר יעלון: "כל כוח מצרי שנכנס לסיני, נכנס על פי אישור שלנו, משום שהנספח הצבאי של הסכם השלום בין ישראל למצרים מחייב אותם לקבל אישור מאתנו. כשהם פונים, בזמן האחרון, אנחנו מאשרים מפני שהם באמת מפנים את הכוחות הללו כדי להילחם בטרור. בינתיים אנחנו צופים ומסתכלים מה הם עושים. אנחנו רואים פעילות יותר אפקטיבית של צבא מצרים ושל מנגנוני הביטחון שם בחודשי האחרונים, ובעיקר בשבועות האחרונים לאחר שינוי המשטר. כוחות שפועלים באופן יותר התקפי בסיני, גם בסיוע של מסוקי תקיפה. זו פעילות אכן יותר אפקטיבית, אבל זה כנראה תהליך יותר ארוך ממה שהיינו רוצים".

שר הביטחון ציין לשבח את הקמת גדר המערכת לאורך הגבול עם מצרים וציין כי "זו לא רק גדר, זו מערכת שלמה עם אמצעים, וזה מפעל מאוד מרשים שמערכת הביטחון פרסה פה למעשה מרצועת עזה, מכרם שלום ועד אילת. אנחנו כעת בקטע האחרון, סמוך לעיר אילת. הוא יושלם באופן מלא בעוד כשלושה חודשים". חלקים גדולים ממנו כבר בנויים. נסעתי לאורך הקטעים הללו כדי לראות את העבודה. זה בהחלט מאמץ הנדסי משמעותי וראוי להערכה. עצם העובדה שיש היום מכשול בנינו לבין סיני הביאה כבר לחיסול תופעת ההסתננות. ישנן הסתננויות בודדות בחודשים האחרונים לעומת אלפי מסתננים לפני שנה וחצי. זה בהחלט הישג משמעותי. גם בקטע שעדיין לא הושלם יש פעילות מבצעית כדי למנוע הסתננות".

"מקווה שכל ארגון חיזבאללה ייחשב כארגון טרור"

בנוגע להחלטת האיחוד האירופי אתמול להכריז על הזרוע הצבאית של חיזבאללה כארגון טרור אמר יעלון כי "מוטב מאוחר מאשר בכלל לא. לנו ברור שחיזבאללה הוא ארגון טרור כבר הרבה שנים. אחרי האירוע בבורגס הנושא עלה בנינו לבין האירופים שוב ולא בפעם הראשונה. ראינו את ההססנות, כי הם לא רוצים לפתוח חזית מול הארגון. טוב שלפחות הכניסו את החלק הצבאי של חיזבאללה כרגע לרשימה, למרות שמבחינתנו אין אבחנה בין דרג צבאי לדרג מדיני. מי שנותן פקודה להפעיל טרור הוא הדרג המדיני, ולכן אנחנו לא מבחינים בין הדרגים. אני מקווה שגם האירופאים יבינו את זה בסופו של דבר וכל ארגון חיזבאללה יהיה ארגון טרור".

במהלך ביקורו התייחס שר הביטחון גם לחידוש המגעים המדיניים מול הפלסטינים ואמר: "ראש הממשלה נתניהו, גם בממשלה הזו וגם בממשלה הקודמת, אמר פעם אחר פעם שאנחנו מוכנים לשבת לשולחן הדיונים כדי לפתוח בתהליך מדיני, אך ללא תנאים מוקדמים. לכל אורך הדרך הפלסטינים התחמקו. מה שהתפתח בזמן האחרון הוא כנראה בעקבות לחצים כאלה ואחרים שהביאו לזה שהם מוכנים כעת לפתוח בתהליך. זה עדיין רווי בלא מעט קשיים, אנחנו ריאליסטיים באשר לאפשרויות, אבל בכל מקרה טוב שיהיה מו"מ בנינו לבינם".