משרד המשפטים: מתקיים דיון על שחרור 82 אסירים ביטחוניים עם דם על הידיים

במהלך דיון מיוחד שהתקיים בוועדת הפנים של הכנסת, שעסק בשחרור אסירים ביטחוניים לקראת השיחות המדיניות, חשפה נציגת משרד המשפטים כי אכן מתקיים דיון בשחרור 82 אסירים ביטחוניים. ח"כ רגב: "ראוי שהציבור יידע מיהם האסירים אותם עומדת ישראל לשחרר"

דיון לגבי 82 אסירים (רויטרס)

על רקע הדיווחים לפיהם ישראל תשחרר 82 אסירים ביטחוניים כמחווה לקראת חידוש השיחות עם הפלסטינים, קיימה הבוקר (ג') ועדת הפנים של הכנסת דיון דחוף בנושא. יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת מירי רגב, שכינסה את הדיון, טענה בתחילתו כי "ראוי שהציבור יידע מיהם האסירים אותם עומדת ישראל לשחרר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עו"ד אמי פלמור ממחלקת החנינות במשרד המשפטים אמרה במהלך הדיון כי היא מקפידה להעביר מידע לנפגעי הטרור על פי בקשתם. על פי הערכתה, רק במחוות כלפי הפלסטינים, לא כולל עסקאות חילופים, שוחררו בעבר כ-2,000 אסירים ביטחוניים. פלמור הודתה כי מתקיים דיון לגבי קבוצת 82 מחבלים עם דם על הידיים שנשפטו לפני הסכם אוסלו.

גונדר משנה יובל ביטון, ראש מחלקת הערכה ומחקר בשב"ס, סקר בפני חברי הוועדה את מצבת האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל. על פי הנתונים, בבתי הסוהר כלואים 5,120 אסירים, מתוכם 3,533 שפוטים, 1,589 עצורים ו -138 עצורים מנהליים. בהמשך סקירתו הוא פילח את מספרי המחבלים על פי ארגוניהם והראה באופן ברור כי רוב המחבלים משתייכים לפת"ח. ביטון ציין כי קיימים 82 אסירי עולם מהתקופה של טרום הסכם אוסלו, כולם תושבי יהודה, שומרון וחבל עזה וכולם מוגדרים עם "דם על הידיים".

"רוצחים לא יכולים להיות כלי במו"מ"

"ארצות הברית מבקשת מאתנו לערוך מחוות אבל פולארד אינו משוחרר במחווה הדדית", אמרה חברת הכנסת רגב, "לעומת זאת, אנחנו צריכים לשחרר טרוריסטים. רוצחים לא יכולים להיות כלי במשא ומתן".

רגב ציינה כי חברי הוועדה מנסים להבין מדוע אסירים ביטחוניים משמשים כקלף מיקוח ראשון במהלך משא ומתן. היא אף ביקשה לשמוע מנציגי משרד המשפטים מדוע אסירים ביטחוניים אינם מובחנים בחקיקה מאסירים פליליים ומדוע לא מעגנים בחקיקה הגדרה לנפגעי הטרור.

אתמול התייחסה רגב בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט לפרטים החדים אודות המגעים המדיניים וטענה כי מפלגתה לא תתמוך בשחרור אסירים. "לדעתי זה יתקבל באופן שלילי, ואני מאמינה שגם בסיעה זה לא יעבור", טענה רגב, "עם כל הכבוד לקרי ולארה"ב, אנחנו צריכים ישראל חזקה עם גבולות רחבים ויכלות הגנה על התושבים שלנו". רגב ביקשה לערוך דיון בנוגע לסוגיית שחרור האסירים הפלסטינים בוועדת החוץ והביטחון וכמו כן תפעל לכינוסו של מרכז הליכוד. "לא הולכים למשא ומתן ומשחררים אסירים עם דם על הידיים בלי לקבל שום דבר", הצהירה.