מחזור אוגוסט 13 בבקו"ם: "לא חוששים"

אמהות מודאגות, נערים שמנסים לשמור על ארשת קשוחה ובני ישיבות הסדר שפצחו בריקודים – הם רק חלק מהמראות שמילאו הבוקר את הבקו"ם עם גיוס אוגוסט ליחידות הקרביות. "התכוננתי לא להישבר", מספר אחד החיילים והאם מתקשה להסתיר את ההתרגשות: "יש הרבה דאגות, מאחלת שיילך בשלום ויחזור בשלום"

הנתונים על ירידה באחוזי הגיוס לקרבי לא השתקפו הבוקר (א') באווירה בבקו"ם במהלך גיוס אוגוסט ליחידות הקרביות. אמהות מתרגשות, מעגלי ריקודים של מתגייסים מישיבות ההסדר ונערים עם ארשת קשיחות על הפנים, כמצופה מהיעד הבא - גולני.

"התכוננתי פיזית ופסיכולוגית לא להישבר, להתאמץ ולקחת את זה כחוויה ולא כסבל", סיפר עדן צוברי לחדשות 2 באינטרנט, רגע לפני שהוא הופך לחייל. למרות שכבר שלחה ילד אחד למג"ב, אמו אהובה מספרת שההתרגשות לא עוברת. "יש הרבה חששות ודאגות", אמרה. "אני מאחלת לו שיילך בשלום ויחזור בשלום ויהיה גאווה למדינה".

בתיק ציידה אהובה את הבן בדברים שהוא אוהב, וגם הרשימה של מה לבשל כשיחזור הביתה כבר מוכנה. "היא יודעת מה אני אוהב", אומר עדן בביטחון ומנסה להישאר רגוע. "אין לי ממה לחשוש".

"בחרתי גולני, קיבלתי גולני" 

אביב שוחט הגיע לבקו"ם מלא בגאווה. "בחרתי גולני, קיבלתי גולני", הוא אומר. "לא יודע למה, תשאל כל גולנצ'יק - הוא לא יודע למה".

אחיו של נועם, אחד המתגייסים האחרים, מנסה לעודד אותו. "נשאר לו רק להיות חזק", אמר. "שלוש שנים עוברות תיק תק אנחנו סומכים עליו". גם האב מצטרף לטיפים: "תעשה מה שצריך הכי טוב שיש, בלי פחד. תתרום מה שאתה יכול". רק אמו של נועם, גנית, קצת פחות חדורה ברוח קרב. "אני דואגת ועצובה, זה לא פשוט", היא אומרת.

זוהר, שעוד רגע יעלה על האוטובוס לטירונות לא מודאג. "אני לא חושש, נעבור את הטירונות חזקים", הכריז. אמו נעמי רק מקווה שישוב בשלום. "בעזרת השם שיהיה שלום במדינה, אני מתרגשת ומחזקת אותו".

70% מהמתגייסים - רוצים קרבי

עם תחילתו של גיוס אוגוסט 2013 ליחידות השדה פרסם דובר צה"ל נתונים המעידים על ירידה במוטיבציה לשירות קרבי בקרב המתגייסים, ביחס למחזור הגיוס המקביל אשתקד. 70% מהמתגייסים הביעו רצון להתגייס לקרבי, לעומת 72% באוגוסט הקודם. בגיוס האחרון, בחודש מרס, עמד השיעור הזה על 71%.

עוד עולה מהנתונים כי 92.6 אחוזים מהמשובצים ליחידות השדה שובצו לאחת משלוש העדיפויות הראשונות שלהם כפי שמילאו אותן בשאלון ההעדפה. כמו כן, 42.2 אחוזים מהמתגייסים הביעו נכונות לשרת ביחידות חיל-הרגלים השונות.