חיל האוויר נכשל בניסיון להוציא שברי ה-F16

בצה"ל ניסו למשות מהים את שברי מטוס הקרב, שהתרסק בתחילת החודש מול חופי עזה, אך הציוד שיש לחיל האוויר לא מספיק למבצע המסובך. בעקבות כך ביקשה ישראל סיוע מהאמריקנים, שישלחו ספינה בשבוע הבא ועליה ציוד מיוחד שיאפשר את חילוץ שרידי המטוס

הוצאת שברי המטוס לאחר ההתרסקות (דובר צה"ל)

חיל האוויר נכשל במאמציו לחלץ מהים את חלקי מטוס ה-F16 מדגם "סופה" שהתרסק לים מול עזה בתחילת החודש - כך נודע לחדשות 2 באינטרנט. בעקבות כך ביקש צה"ל סיוע מארה"ב, שתשלח ספינה לאזור ההתרסקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום ראשון הקרוב צפויה להגיע הספינה האמריקנית ועליה ציוד שיאפשר את הוצאת שרידי המטוס, השוכבים על קרקעית הים בעומק 300 מטרים.

צוותי חיל האוויר הורידו אליו רובוט ימי שצילם אותו. בשלב זה מירב המאמצים מוקדשים להוצאת המנוע מקרקעית הים על מנת להבין מהו הכשל שהביא להתרסקות מטוס הקרב. זאת הסיבה העיקרית שמערך ה-F16 של חיל האוויר עדיין מקורקע. מדובר במנוע חדש יחסית ועדיין לא ברור מה גרם לתקלה שהביאה לכיבוי המנוע ולנטישת הטייסים.

התאונה אירעה ב-7 ביולי, כשמטוס F16 שהיה בטיסת אימונים מול חופי עזה התרסק מעל הים. מתחקור ראשוני שביצעו אז בחיל האוויר עלה, כי תקלה טכנית במנוע היא שגרמה לאובדן השליטה על המטוס ולהתרסקותו - כ-50 קילומטרים מול חופי עזה. הטייסים ביצעו נוהל קבוע, שבמסגרתו ניסו להתניע שוב ושוב את המנוע שכבה - ואז הכריזו כי הם נוטשים.

הרמטכ"ל ניהל את מבצע חילוץ הטייסים

ברגע הנטישה הקריא הטייס את נקודת הציון שבה נמצא המטוס ואז הודיע בקשר: "אני נוטש". הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ ומפקד חיל האוויר, שהיה בסיור באזור, ניהלו את מבצע החילוץ בלב הים.

שרידי המטוס מתחת למים (חדשות 2)

למקום הוזעק צוות של יחידת החילוץ 669 של חיל האוויר - שחילץ את הטייסים והעביר אותם לידי גורמי הרפואה, שפינו אותם לבדיקות בבית החולים תל השומר. באזור שבו התרסק כלי הטיס התבצעו סריקות נרחבות במטרה לאתר את שרידיו.

מדובר צה"ל נמסר: "מטוס מסוג "סופה" התרסק בשעות אחר הצהריים בים, לאחר שמנוע המטוס כבה. שני אנשי צוות האוויר נטשו את המטוס וחולצו בשלום על ידי מסוקי חיל האוויר ויחידת החילוץ של חיל האוויר 669. אנשי צוות האוויר הועברו לבדיקות רפואיות בבית החולים".