נתניהו בשדרות: מציע לא לבחון אותנו

בעקבות ההסלמה בצפון מכנס הרמטכ"ל הערכת מצב. ראש הממשלה קטע את הביקור בשדרות: "לא רחוק מכאן, ברצועת עזה, החמאס ספג את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו. צה"ל ערוך לפעול בעוצמה בכל הגזרות". שר החוץ ליברמן השוהה בסין התייחס גם הוא לתקיפה וקרא לנקוט מולה תגובה "לא פרופורציונלית"

נתניהו בשדרות (חדשות 2)

על רקע המתקפה של חיזבאללה בצפון שולח ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר תקיף: "אני מציע לא לבחון אותנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו היה בביקור בשדרות, שאותו קטע בשל ההסלמה בצפון ויצא להתייעצויות ביטחוניות בקריה. "ברגעים אלה צה"ל מגיב על האירועים בצפון. לכל מי שמנסה לאתגר אותנו בגבול הצפון אני מציע לראות מה קרה כאן, לא רחוק מהעיר שדרות, ברצועת עזה", אמר ראש הממשלה. "חמאס ספג בקיץ האחרון את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו וצה"ל ערוך לפעול בעוצמה בכל הגזרות".

שר החוץ אביגדור ליברמן השוהה בסין הגיב גם הוא לאירועים וקרא לנקיטת פעולה "לא פרופורציונלית", כך להגדרתו. בפגישה שקיים היום בבייג'ין עם מקבילו הסיני, אמר ליברמן כי הוא סבור שיש לשנות את הגישה שבה נקטה ישראל עד כה. "תגובה לירי של טילים לעבר שטחנו הריבוני צריכה להיות קשה מאוד ולא פרופרציונאלית, כפי שהיו מגיבות סין או ארה״ב לארועים דומים", אמר ליברמן. "ארגוני הטרור בעולם פועלים תחת שמות שונים, אך יש להם את אותה המטרה מול המערב ובמזה״ת".

גזרת הצפון מתחממת (AP)

בהמשך אמר ליברמן לעמיתו כי הוא מצפה שישראל תזכה בתמיכת ידידותיה בעולם בתגובה לפעולת חיזבאללה. "העולם כולו צריך לאמץ גישה חדשה להתמודדות עם הטרור, גישה שתהיה קשה וחמורה ולא תסבול פרובוקציות כמו אלו שראינו היום מחיזבאללה".

בעקבות המתקפה של חיזבאללה, שכללה ירי טיל נ"ט לעבר רכב צבאי בגבול לבנון וירי פצצות מרגמה למוצבי צה"ל, מקיים הרמטכ"ל הערכת מצב. בהמשך היום צפוי דיון על האירועים האחרונים גם במשרד הביטחון. בשל הפעילות האווירית הצבאית נסגרו שדות התעופה בראש פינה ובחיפה.

בעקבות האירועים הוחלט לפנות שוב את אתר החרמון, ורשות הטבע והגנים הודיעה על סגירת האתרים: שמורת טבע נחל עיון, שמורות טבע בניאס (כולל מעיינות, השביל התלוי),שמורת טבע נחל דן ,שמורת טבע נחל שניר, גן לאומי מצודת נמרוד וגן לאומי חורשת טל.

"אם מישהו בחיזבאללה חושב שניתן לאיים או לפלג אותנו בזמן בחירות ילמד שאנחנו חזקים ומאוחדים בשמירה על ביטחון האזרחים", אמר ח"כ יצחק הרצוג במהלך סיור יחד עם ח"כ ציפי לבני ועמוס ידלין ברמת הגולן. "זהו אירוע חמור ביותר, שישראל לא תוכל לעבור עליו בשתיקה", אמר האלוף במיל' עמוס ידלין, אך הדגיש: "עם זאת אנחנו לא צריכים לתת לטרור להכתיב את העיתוי. צריך להיזכר איך נגררנו בעבר למלחמה שלא רצינו בה בעיתוי שלא רצינו בו".

"זו תזכורת לנו ולעולם מי הם שכנינו ומול אלו איומים מדינת ישראל ניצבת", כתב ח"כ אלי ישי בעמוד הפייסבוק שלו. רונן שובל, מועמד הבית היהודי לכנסת, הגיב אף הוא להסלמה האחרונה: "הגזרה הצפונית מתחממת. אני מאחל לחיילנו הצלחה רבה, גיבורים - תנו להם בראש ותחזרו הביתה בשלום!". מנגד קראה יו"ר מרצ זהבה גלאון להימנע מצעדים שיחממו את הגזרה: "אנחנו אחרי אירוע חמור וכואב ולישראל יש את הזכות והחובה להגן על אזרחיה. יחד עם זאת, אני קוראת לראש הממשלה נתניהו להימנע מלעשות צעדים שיחממו את הגזרה ולפעול להרגעת הרוחות בוודאי בתקופה כזאת. אסור לנו לפעול כמו בעבר ולהגיב באימפולסיביות בניגוד לאינטרס הישראלי".