קרב בין משרד הביטחון לחיל הים - מעכב אבטחת אסדות הגז

בזירה הציבורית עוסקים רבות בתעשיית קידוחי הגז, אבל פחות באבטחת האסדות. בחיל הים הגישו תכנית מפורטת להגנה על האסדות שמול חופי ישראל – אבל מחלוקת בין חיל הים למשרד הביטחון עשויה להוביל למכרז חדש – שעלול להסתיים בעיכוב של שלוש שנים בהגנה על האסדות

בחיל הים זועמים על התנהלות תמוהה של משרד הביטחון, שעלולה להביא לכך שתכנית ההגנה על אסדות קידוח הגז מול חופי ישראל תתעכב בשלוש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחילת הפרשה בשתי הצעות לרכישת אוניות הגנה על האסדות שהוגשו למערכת הביטחון - האחת גרמנית והשנייה דרום קוריאנית. מסמך שהגיע לידי חדשות 2 מראה כי רק בחודש אפריל האחרון קבעו מפקד חיל הים וקציניו הבכירים כי הם מעדיפים את ההצעה הגרמנית - שהייתה גם זולה מזו הקוריאנית בכחצי מיליארד שקלים.

למרות זאת, החליטו כמה בכירים במשרד הביטחון להתעקש דווקא על העסקה עם קוריאה הדרומית. בשבועות האחרונים נפגשו בכירים במשרד לפחות פעמיים עם גורמים קוריאניים. גורמים ביטחוניים מעריכים כי ייתכן שמדובר בניסיון לפצות את סיאול על עסקה קודמת שלא הבשילה.  

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: הנתונים שהוצגו הם חלקיים בלבד. אנו עורכים עבודת מטה מקיפה בנושא. לאחר בחינת ההצעות השונות הוחלט במשרד הביטחון לצאת למכרז בנושא אוניות ההגנה על האסדות.

אם אכן יוחלט בסופו של דבר לצאת למכרז בשלב זה - פירוש הדבר הוא עיכוב של כמעט שלוש שנים בהגנה הרמטית על אסדות הגז - הגנה שהייתה אמורה להיות מוכנה כבר השנה.