"צוללת דולפין של חיל הים תקפה בלטקיה"

גוברים הדיווחים בתקשורת העולמית לפיהם ישראל עומדת מאחורי תקיפת מחסן הנשק הסוריה בעיר לטקיה. רשת CNN מדווחת כי חיל האוויר תקף את המחסן, בעוד ה"סאנדיי טיימס" טוען כי הירי בוצע על ידי צוללת "דולפין" של חיל הים, המחסן שנחרב לחלוטין וכמוהו גם כל אמצעי הלחימה שהיו בו, כגון טילי היאחונט

הטענות בתקשורת העולמית לפיהן ישראל עומדת מאחורי התקיפה בלטקיה מתרבות: לאחר שה-CNN טען כי חיל האוויר עומד מאחורי הפעולה, ה"סאנדיי טיימס" הבריטי טוען כי התקיפה בוצעה על ידי צוללת "דולפין" ישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ישראל לא הגיבה באופן רשמי להאשמות, שמגיעות מפי גורמים אמריקניים. ברשת ה-CNN דווח כי חיל האוויר הישראלי עומד מאחורי סדרת ההפצצות על מחסן הנשק שכלל טילים רוסים מסוג יאחונט סמוך ללטקיה שבסוריה לפני שבוע. אתמול (שבת) פורסמו תמונות לווין בלעדיות לחדשות 2, שמראות את מחסן הנשק - לפני התקיפה ואחריה.

בתמונת ה"לפני" ניתן לראות את מבנה המחסן שנמצא מעט מזרח מלטקיה, עיר סורית על חוף הים התיכון, ובתמונת ה"אחרי" ניתן כבר לראות כי המחסן מושמד לחלוטין וכמוהו גם כל אמצעי הלחימה שהיו בו. ניתן להבין גם בפגיעות בכמה מהבונקרים מתוך 20 הבונקרים אותם ניתן למצוא במקום. באחד המתקנים ניתן גם לראות בסימני כניסה ויציאה של משאיות.

המתחם המתועד בתמונות הוא זה ששימש את חיל הים הסורי. שם איחסן הצי את אמצעי הלחימה שלו, כמו למשל את טילי היאחונט, טילי חוף ים שיכולים להגיע עד אסדות הגז של ישראל ואף לפגוע בספינות של חיל הים הישראלי, מכאן שאלו טילים שישראל בהחלט לא יכולה לאפשר להם לאיים עליה.

צוללת דולפין. ביצעה את התקיפה? (רויטרס)

בישראל שותקים ולא מתייחסים לפרסום, והסורים מתעקשים שלא מדובר בגורם זר שתקף את המקום, אלא במורדים בסוריה. ישראל בכל אופן נמצאת בכוננות ודריכות עקב ההתפתחויות בסוריה, ועוקבת אחר כל מה שקורה שם כבר יותר משנה, בלי קשר לסדרת ההפצצות - בין אם היא מיוחסת לישראל או לא.

המרכז הלוגיסטי שלא הופצץ בלטקייה, השבוע (דיגיטל גלוב)

CNN: "יעלון הכחיש מעורבות ישראלית בפיצוץ"

ישראל טרם החליטה להגיב לדיווחים, אך רשת ה-CNN מדווחת כי שר הביטחון יעלון כבר הכחיש מעורבות ישראלית בפיצוץ שאירע לפני שבוע בעיר הנמל הסורית. על פי הדיווח, המודיעין הישראלי יחד עם זה האמריקני עוקבים מקרוב אחר משלוחי נשק מרוסיה המיועדים לסוריה.

על פי דיווחים בכלי תקשורת של ארגון חיזבאללה בלבנון, שלושה טילים נחתו לפני שבוע בסמוך למתקנים, וכתוצאה מכך התלקחו שריפות במקום. במקביל לחילופי ההאשמות בן המורדים לכוחותיו של אסד בדבר העומדים מאחורי התקיפה, פרסם אתר "תיקון עולם" של הבולגר ריצ'רד סילברסטיין כי ישראל היא זו שתקפה בעיר הנמל. יש לציין כי מהימנותו של האתר והדיווחים שמובאים בו מוטלים בספק רב.

בהכנת הידיעה השתתף התחקירן רונן סולומון.