בשם הבן: האם קיבלה סיכת הלוחם

אחרי שנלחם במערכת כדי להיות החייל הכי קרבי שאפשר, טרגדיה פקדה את משפחת חפץ כשהבן יהושע (שוקי) התמוטט ומת שעות לפני סיום הגיבוש המפרך ליחידת העילית יהל"ם בחיל ההנדסה הקרבית. עם סיום מסלול הכשרת הלוחם של בני מחזורו, קיבלה אמו את הסיכה בשמו. "היכולות של שוקי היו מדהימות", אמר קצין הנדסה קרבית ראשי

לאה חפץ וקצין הנדסה ראשי (אתר צה"ל)

גם לוחמי הנדסה קרבית לא הצליחו להישאר אדישים למראה המרגש בטקס קבלת סיכות לוחם של יחידת העילית יהל"ם: אימו של אחד מחבריהם שנפטר בסוף הגיבוש המפרך ביחידה קיבלה את הסיכה בשמו: "הוא עלה לקבל את הסיכה שלו כמו כולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רב"ט יהושע (שוקי) חפץ לא התחיל בתור לוחם יהל"ם, אלא הכי רחוק משם - הוא החל את שירותו בתפקיד מנהלתי בחיל האוויר והיה אמור לשרת כטבח. מהרגע שגוייס הוא התעקש ללכת לקרבי, וגם אחרי שהתקבל להנדסה קרבית הוא פעל כל הזמן כדי להגיע ליחידת יהל"ם, אחת היחידות הקרביות ביותר בצבא, שרוב המבצעים שלה נשארים עלומים.

הוא יצא לגיבוש יהל"ם, ובשעתו האחרונה של שבוע הבחינות המאתגר, בבית הספר להנדסה בין מדבריות הדרום, התמוטט כתוצאה מבעיה רפואית. "היום סוף המסלול, ויהושע עולה לקבל את הסיכה שלו כמו כל החברים", אמרה אמו לאה חפץ.

יהושע (שוקי) חפץ ז"ל (אתר צה"ל)

קצין ההנדסה הראשי אמר בטקס "יהושע סיים את המיון ב-20 האחוזים העליונים והוכיח כושר קרבי מעולה לצד יכולת גבוהה מאוד של עבודה בצוות". אמו מספרת כיצד בזכות חוש ההומור שלו ויכולתו להתחבר לכל אדם, אסף יהושע חברים בכל מקום אליו הגיע. "בשבעה הגיעו כל כך הרבה אנשים שלא הכרתי. שאלתי כל אחד 'מי אתה?' והוא אמר לי 'אני חבר טוב של שוקי', לא סתם חבר, 'חבר טוב'. כל כך הרבה אנשים".

"לא כל מה שהם עושים אפשר לקרוא בעיתון"

אמו מספרת כי יהושע חלם במשך תקופה ארוכה להגיע ליחידה, על פעולותיה השונות הדורשות יכולות גבוהות של חבלה, פריצה ורובוטיקה . "שוקי תמיד אהב לעבוד עם הידיים והיה טוב בזה. הוא פירק שעונים והרכיב מכשירי רדיו", אומרת לאה.

קצין ההנדסה הראשי אמר כי "יהושע סיים את המיון ב-20 האחוזים העליונים והוכיח כושר קרבי מעולה לצד יכולת גבוהה מאוד של עבודה בצוות". ואכן, אמו מספרת כיצד בזכות חוש ההומור שלו ויכולתו להתחבר לכל אדם, אסף יהושע חברים בכל מקום אליו הגיע. "בשבעה הגיעו כל כך הרבה אנשים שלא הכרתי. שאלתי כל אחד 'מי אתה?' והוא אמר לי 'אני חבר טוב של שוקי', לא סתם חבר, 'חבר טוב'".

"נזכרתי איך שוקי היה אומר בצחוק 'כשאני אגיע ליהל"ם, העם יוכל לישון בשקט'", לאה סיפרה דקות לפני שעלתה לקבל את הסיכה. "היום אני באמת יודעת כמה היחידה שאני מאוד אוהבת חזקה. אולי לא קוראים בעיתון מה הם עושים, ולא יודעים בדיוק הכול, אבל הם עושים הרבה מאוד".