אזעקה בגולן: חיל האוויר תקף מספר מטרות בסוריה

צה"ל תקף יעדים בסוריה בתגובה לירי הרקטות שבוצע אתמול לעבר שטח ישראל. במקביל, בשעות הלילה אזעקה נשמעה בצפון רמת הגולן, אך לא אותרו נפילות וככל הנראה מדובר באיכון שווא. יעלון: "נדע לגבות מחיר כבד מכל משטר שיאפשר תקיפה, לא נסבול כל ירי"

צה"ל תקף יעדים בסוריה (רויטרס)

נמשכת המתיחות בצפון: צה"ל תקף הלילה (רביעי) יעדים בסוריה בתגובה לירי הרקטות שבוצע אתמול לעבר שטח ישראל. בצה"ל זוהו פגיעות ישירות במטרות, וטרם התקבלה תגובה כלשהי מהסורים לתקיפה - שעלולה להמשיך את ההסלמה באזור. במקביל, אזעקה נשמעה בשעות הלילה במספר יישובים בצפון רמת הגולן, אך לא אותרו נפילות וככל הנראה מדובר באזעקת שווא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות ירי הרקטות, הלימודים בצפון יתקיימו כרגיל. בהודעה שפרסם הלילה דובר צה"ל נכתב כי בתקיפה נפגעו מטרות ארטילריה השייכות לצבא סוריה, וזאת בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר אתמול לעבר מרחב רמת הגולן והחרמון, אשר היווה הפרה של ריבונות מדינת ישראל.

"המשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו, נפעל בכל זמן ובכך דרך שנראה לנכון על מנת להגן על אזרחי ישראל", לשון ההודעה. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, טען כי התקיפה בסוריה "היא מסר ברור שלא נסבול כל ירי לעבר שטח ישראל והפרה של ריבונותנו, ונגיב בעוצמה ובנחישות". לדברי יעלון, "כפי שמשטר אסד אחראי לירי משטחו לעבר ישראל, כך אנו נדע לגבות מחיר כבד מכל משטר או ארגון אשר משטחו תופר ריבונותנו ויבוצע ירי לעבר ישראל".

"אין לנו כל כוונה לעבור לסדר היום ולהיות סובלניים כלפי פעולות טרור וניסיונות לפגוע באזרחינו וחיילינו - אנו פועלים בקור רוח ובנחישות, באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל מול מדינות וגורמי טרור שמטרתם לשבש את חיינו", הוסיף שר הביטחון.


כוחות צה"ל נפרסו ברמת הגולן (רויטרס)


ראש המועצה האזורית גולן: "תמו 40 שנים של שקט"

אתמול (שלישי) נורו רקטות מסוריה שהתפוצצו בצפון רמת הגולן ולא גרמו לנפגעים או לנזק. על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, נורו ארבע רקטות לעבר ישראל ושתיים מהן התפוצצו בשטח ישראל. כמו כן דווח על מספר נפגעים בצד הסורי. עוד דווח כי מירי התגובה נפגע בסיס תותחנים של צבא אסד.

לא נרשמו נפגעים בצד הישראלי מירי הטילים, אך התושבים חוששים מההתפתחויות בגזרה. ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה אמר אתמול לחדשות 2 Online: "מה שקורה מעבר לגבול עם סוריה זה משהו אחר וחדש שמשנה את המציאות אחרי 40 שנים של שקט, שכנראה לא יימשכו".

ראש המועצה התייחס לריבוי הארגונים האסלאמיים הקיצוניים שפועלים מהצד השני של הגדר ואמר: "כל אחד מהם מנסה לפגע בישראל. אנחנו צריכים להיות מוכנים וערוכים". מלכה הדגיש כי לתושבי רמת הגולן יש "את כל הכלים כדי להתמודד עם אתגרים ביטחוניים שיהיו ולכן שתי רקטות שנופלות בשטחנו ולא גורמות לנפגעים זה סוג של תרגול". מלכה הביע תקווה כי "מדינת ישראל ובעיקר צה"ל לא ייתנו לחזית נוספת, ארוכה ומסובכת להתפתח".

שיגר מסר תקיף לסוריה. נתניהו (חדשות 2)


נתניהו: "מי שמשחק באש - יחטוף אש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר אמש מסר תקיף לעברה של סוריה בעקבות ההתפתחויות בצפון. "אנו רואים בחומרה את ההתקפה מסוריה", אמר נתניהו באירוע לחנוכת תצוגה חדשה במוזיאון יד ושם. "מי שמשחק באש - יחטוף אש". "מי שינסה לאתגר אותנו בגבולותינו יידע שאנחנו יכולים להגן על עצמנו", הוסיף ראש הממשלה.

בתוך כך הבהיר קצין בכיר כי אם יימשך ירי הרקטות, תגובת ישראל תחריף. "התגובה שלנו היא לא קו שנישאר בו תמיד", אמר. "אם זה יימשך נפעל אחרת - יותר קשה ויותר עמוק - לא רק פה אלא גם במקומות אחרים".

הבכיר הוסיף כי בישראל מעריכים כי האינטרס של אירן, סוריה והחיזבאללה הוא לפתוח חזית נוספת ברמת הגולן. "המהלכים העכשוויים נועדו להבהיר לצד השני שדבר כזה לא יקרה", אמר, "ואם הוא יקרה הוא יגבה מהם מחירים גבוהים מאוד".

עשן בגבול סוריה, ארכיון (רויטרס)


על רקע דברי הבכיר מאיים סגן שר החוץ האירני כי ישראל תשלם מחיר על התקיפה שבה חוסלו גנרל אירני ובכירים בחיזבאללה. "שלחנו הודעה לארצות הברית דרך ערוצים דיפלומטיים ואמרנו שהמשטר הציוני חצה את הקווים האדומים", אמר. "הציונים צריכים לחכות עד שיישאו בתוצאות המעשה שלהם".

על רקע הערכות שונות לפיהן חיזבאללה הוא שעומד מאחורי ירי הרקטות, איים אתמול בכיר בארגון, שאמר כי לא מדובר בפעולה אחרונה. "חיזבאללה ימשיך לקיים את ההתנגדות שלו בנחישות רבה יותר", אמר סגן מזכ"ל חיזבאללה נעים קאסם. "נמשיך לשפר את כשירותנו ולהצטייד ונהיה מוכנים תמיד לצאת לכל קרב שעשוי להתרחש בעתיד".

חיזבאללה ואירן מאיימים על ישראל. ארכיון (AP)

מחשש לירי: בטונדות הוצבו בצפון

השבוע פורסם במהדורה המרכזית כי מערכת הביטחון החלה להציב בימים האחרונים בטונדות לאורך כבישי ביטחון וכבישים של יישובים הסמוכים לגבול עם לבנון - זאת בעקבות חשש מפיגועי ירי לעבר רכבים הנעים במקום.

לפני ארבעה ימים זיהו תצפיות של צה"ל דמויות חשודות מתקרבות לגדר הגבול. עקב כך הוקפצו כוחות רבים לגזרה וכוחות הביטחון חסמו לתנועה מספר צירי תנועה. לאחר כשעה הסתיים האירוע והוסר החשש.

אחת ההערכות במערכת הביטחון היא שגורמים עוינים, אולי פעילי חיזבאללה, מנסים לבדוק את הכוננות והמוכנות של חיילי צה"ל לאורך גבול לבנון - כהכנה אפשרית לפעולת תגמול על חיסול הגנרל האירני ובכירי הארגון בגולן הסורי, בהם ג'יהאד מורנייה, בנו של קצין המבצעים של חיזבאללה עימאד מורנייה שחוסל ב-2008.