הרמטכ"ל גנץ הציג לרה"מ נתניהו את פרטי הרפורמה בצה"ל

יומיים לאחר שנחשפה תכנית הקיצוצים הנרחבת בצה"ל, הציגו הרמטכ"ל וראשי הצבא את התכנית לנתניהו, בפגישה בנוכחות שר הביטחון יעלון ושר האוצר לפיד. נתניהו ביקש מגנץ ליישם את התכנית מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב

הציג את פרטי התכנית. גנץ ונתניהו (עמוס בן גרשום לע"מ)

יומיים לאחר שנחשפה תכנית הקיצוצים הנרחבת בצה"ל, הכוללת פיטורי אלפי אנשי קבע, שינויים מבניים מרחיקי לכת וסגירת יחידות בצבא, הגיע היום (ו') הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ ללשכת ראש הממשלה נתניהו, להציג לו בהרחבה את פרטי הרפורמה המתוכננת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפגישה בלשכת ראש הממשלה נכחו ראשי הצבא וכן שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ושר האוצר לפיד. במהלך הפגישה ביקש ראש הממשלה נתניהו מראשי הצבא לבדוק כיצד ניתן ליישם את הרפורמה המוצעת מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב - שכוללת קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים בתקציב הביטחון.

תכנית הקיצוץ: יחידות ייסגרו, אנשי קבע יפוטרו

יחידות צבאיות ייסגרו. ארכיון (דו"צ)
במסגרת התכנית יפוטרו 3,000-5,000 אנשי קבע במהלך חמש השנים הקרובות. כמו כן ייסגרו יחידות טנקים, יחידות בחיל התותחנים ואף יחידות בחיל הים ובחיל האוויר. הדבר מתווסף לפרסום השבוע שלפיו לאחרונה נסגרו מספר טייסות בחיל האוויר בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון.

בצה"ל מדגישים כי מדובר בשינויים ארגוניים שנועדו להתאים את הצבא למציאות החדשה המתהווה באזור. השינויים נשענים על טכנולוגיות חדישות ועל מודיעין משופר. הנחת העבודה היא כי גם לאחר השינויים, יוכל הצבא לספק מענה לאיומים מסביב.

יעלון: "תכנית מהפכנית"

יעלון: תכנית מהפכנית לשינוי פני צה"ל (אריאל חרמוני)
אמש התייחס שר הביטחון יעלון לתכנית הקיצוצים הנרחבת ואמר כי "זו תכנית מהפכנית, בעוד שנים מעטות נראה צה"ל אחר". יעלון הסביר כי "נוכח השתנות האיומים סביבנו ובעקבות יכולות שצה"ל פיתח, הגענו למסקנה שעלינו להוביל רפורמה משמעותית ולא לשעבד את העתיד על חשבון ההווה". הוא הדגיש כי צעדים אלו נעשים באחריות ובשיקול דעת, והם כוללים השקעה באמצעי לחימה ובמערכים שיסייעו לצה"ל להמשיך לשמור על פער טכנולוגי דרמטי אל מול המדינות והארגונים שבאזור.

"נמשיך להשקיע באבני היסוד של הדרך הזו: חימוש מדויק, מודיעין, תקשוב, הגנה אקטיבית וסייבר, מתוך הבנה ששדה הקרב העכשווי והעתידי שונים לחלוטין מכל מה שהכרנו בעבר", אמר שר הביטחון. "העתיד הנראה לעין עלול להוביל אותנו לעימותים שיוכרעו באמצעות עליונות טכנולוגית של צה"ל, באוויר, בים וביבשה, עם פחות כלים כבדים ושימוש הולך וגובר בכלים מתוחכמים ובלתי מאוישים שמענקים לנו יתרון משמעותי על פני כל אויב".

"איננו משתעבדים לטכנולוגיה - אנו משתמשים בה ומתאימים אותה למציאות החדשה בה קרבות צבא מול צבא, במתכונת שפגשנו בפעם האחרונה לפני 40 שנה, במלחמת יום הכיפורים, הופכים לפחות ופחות רלוונטיים", ציין.

יעלון הבהיר כי "נקפיד לא לפגוע בהתעצמות ונוסיף להשקיע בה, שכן היא זו אשר תשמור על היתרון האיכותי של מדינת ישראל. האילוצים התקציביים בשנים 2013-2014 מאלצים את צה"ל לנקוט בצעדים כמו פגיעה באימונים ובתעסוקה המבצעית של מערך המילואים, אך בכוונה שלא לפגוע בהתעצמות לטווח הארוך תוך לקיחת סיכונים לטווח הקצר".