היועץ הכלכלי לשעבר של צה"ל: "אולי לאויבים הקיצוץ יהיה טוב"

תכנית ההתייעלות של צה"ל, שכוללת שינויים מבניים מרחיקי לכת, זכתה אומנם לתמיכתו של שר הביטחון יעלון, אך מעוררת ביקורת מצד גורמים שונים. בריאיון לחדשות 2 באינטרנט מזהיר היועץ הכלכלי לשעבר של צה"ל, תא"ל (במיל') מהרן פרוזנפר, מפני פיטורי אלפי אנשי קבע ופגיעה בכשירות הצבא. "צה"ל יקטן ורמת הכשירות שלו תרד"

"פתאום נהיו קוסמים?". אילוסטרציה (חדשות 2)

לאחר דברי התמיכה של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בתכנית ההתייעלות של צה"ל, שכוללת סגירת יחידות ופיטורים של אנשי קבע - מתח היום (ה') היועץ הכלכלי לשעבר של צה"ל, תא"ל (במיל') מהרן פרוזנפר, ביקורת על התכנית ואמר כי "התוצאה תהיה שגודל הצבא ורמת הכשירות יקטנו". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צהל הוא גוף מאוד מסודר", אמר היום תא"ל (במיל') פרוזנפר, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הוא מקבל הוראות ופקודות והוא יעשה מה שיגידו לו. האתגר יהיה לשמור בטווח הארוך על רמת הכשירות". עם זאת, לדבריו, אין ספק כי בטווח הקצר הדבר יקטין את רמת הכשירות של הצבא.

"אולי לאויב זה יהיה טוב יותר. מה זה שינוי מבני? מקצצים שלושה מיליארד שקלים בכל שנה. אם עכשיו, כתוצאה מהקיצוץ, יוצרים צבא קטן יותר ומשמעותי - למה לא עשו את זה קודם? אם הם יודעים לעשות את זה במינוס של שלושה מיליארד שקלים, למה לא עשו את זה לפני שש שנים?", תוהה פרוזנפר.

"למה שאנשים מוכשרים יישארו בצבא?" 

לדברי פרוזנפר, שהיה היועץ הכלכלי של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וכן של הרמטכ"ל גנץ, "בזמני בנו תכנית רב שנתית הפוכה לגמרי, שדיברה על זה שתהיה תוספת תקציבית משמעותית". לדבריו, "לא יכול להיות שהם ידעו שאפשר לעשות צבא יותר חזק והמליצו להפך. פתאום נהיו קוסמים ויעשו צבא יותר כשיר במינוס שלושה מיליארד".

פרוזנפר מתח ביקורת נוקבת על פיטורם הצפוי של אלפי אנשי קבע בשנים הקרובות. "שכרם נשחק לאורך השנים. מילא שרוצים לקצץ בביטחון אבל למה לפגוע במשרתי הקבע, שהם אנשים מאוד טובים?". היועץ לשעבר קרא לראש הממשלה נתניהו להתערב ולגבות את אנשי הקבע.

"לאנשי הקבע תהיה בעיה גדולה", אמר. "רק בעוד כמה שנים יראו את הבעיה שמייצרים עכשיו. למה שאנשים מוכשרים יישארו בצבא אם יעלו את גיל הפרישה ולא יתנו להם ביטחון תעסוקתי?".