יעלון על הקיצוצים: "תכנית מהפכנית, תוך שנים ספורות נראה צה"ל אחר"

שר הביטחון התייחס לשינוי הדרמטי במערך הכוחות של צה"ל, שנחשף אתמול, בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון: "צעדים אלו נעשים באחריות ובשיקול דעת". הוא הדגיש כי "נקפיד לא לפגוע בהתעצמות, שכן היא זו שתשמור על היתרון האיכותי של ישראל"

יעלון: תכנית מהפכנית לשינוי פני צה"ל (אריאל חרמוני)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום (ה') לתכנית הקיצוצים הנרחבת בצה"ל שנחשפה אתמול, ואמר כי "זו תוכנית מהפכנית, בעוד שנים מעטות נראה צה"ל אחר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יעלון הסביר כי "נוכח השתנות האיומים סביבנו ובעקבות יכולות שצה"ל פיתח, הגענו למסקנה שעלינו להוביל רפורמה משמעותית ולא לשעבד את העתיד על חשבון ההווה". הוא הדגיש כי צעדים אלו נעשים באחריות ובשיקול דעת, והם כוללים השקעה באמצעי לחימה ובמערכים שיסייעו לצה"ל להמשיך לשמור על פער טכנולוגי דרמטי אל מול המדינות והארגונים שבאזור.

"נמשיך להשקיע באבני היסוד של הדרך הזו: חימוש מדויק, מודיעין, תקשוב, הגנה אקטיבית וסייבר, מתוך הבנה ששדה הקרב העכשווי והעתידי שונים לחלוטין מכל מה שהכרנו בעבר", אמר שר הביטחון. "העתיד הנראה לעין עלול להוביל אותנו לעימותים שיוכרעו באמצעות עליונות טכנולוגית של צה"ל, באוויר, בים וביבשה, עם פחות כלים כבדים ושימוש הולך וגובר בכלים מתוחכמים ובלתי מאוישים שמענקים לנו יתרון משמעותי על פני כל אויב".

"נראה צה"ל אחר". שר הביטחון, היום (אריאל חרמוני)

"קרבות כמו ביום כיפור פחות רלוונטים"

"איננו משתעבדים לטכנולוגיה - אנו משתמשים בה ומתאימים אותה למציאות החדשה בה קרבות צבא מול צבא, במתכונת שפגשנו בפעם האחרונה לפני 40 שנה, במלחמת יום הכיפורים, הופכים לפחות ופחות רלוונטיים", ציין.

יעלון הבהיר כי "נקפיד לא לפגוע בהתעצמות ונוסיף להשקיע בה, שכן היא זו אשר תשמור על היתרון האיכותי של מדינת ישראל. האילוצים התקציביים בשנים 2013-2014 מאלצים את צה"ל לנקוט בצעדים כמו פגיעה באימונים ובתעסוקה המבצעית של מערך המילואים, אך בכוונה שלא לפגוע בהתעצמות לטווח הארוך תוך לקיחת סיכונים לטווח הקצר".

יחידות צבאיות ייסגרו. ארכיון (דו"צ)

תכנית הקיצוץ: יחידות ייסגרו, אנשי קבע יפוטרו

במסגרת התכנית יפוטרו 3,000-5,000 אנשי קבע במהלך חמש השנים הקרובות. כמו כן ייסגרו יחידות טנקים, יחידות בחיל התותחנים ואף יחידות בחיל הים ובחיל האוויר. הדבר מתווסף לפרסום השבוע שלפיו לאחרונה נסגרו מספר טייסות בחיל האוויר בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון.

בצה"ל מדגישים כי מדובר בשינויים ארגוניים שנועדו להתאים את הצבא למציאות החדשה המתהווה באזור. השינויים נשענים על טכנולוגיות חדישות ועל מודיעין משופר. הנחת העבודה היא כי גם לאחר השינויים, יוכל הצבא לספק מענה לאיומים מסביב.