תיעוד: חיילים עיכבו ילד פלסטיני בן 5 בחברון

חיילים עצרו ביום שלישי האחרון ילד פלסטיני בן 5 בחברון, לאחר שהשליך אבן לטענתם על רכב ישראלי. הוא נלקח מהרחוב לביתו ואז עוכב יחד עם אביו במחסום. ארגון "בצלם" פנה ליועץ המשפטי באיו"ש: "אסור לכוחות הביטחון לעכב או לעצור קטינים". צה"ל: הילד הועבר לידיו הוריו ואז לטיפול המשטרה הפלסטינית

ארגון "בצלם" פנה במכתב דחוף ליועץ המשפטי של אוגדת יהודה ושומרון, בדרישה לקבל את התייחסותו לאירוע שבמהלכו עיכבו חיילים בחברון למשך כשעתיים ילד בן חמש שזרק אבן. על פי הארגון, החיילים איימו על הילד ועל הוריו, כפתו את אביו וכיסו את עיניו, והעבירו את הילד לידי המשטרה הפלסטינית. בארגון טוענים כי עיכוב של ילד מתחת לגיל האחריות הפלילית, לא כל שכן ילד צעיר כל כך, נטול כל בסיס חוקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש שלשום (ג') אחר הצהריים, ובמהלכו עיכבו שבעה חיילים וקצין את ודיע מסוודה, ילד בן 5 ותשעה חודשים , בקרבת מחסום עבד, סמוך למערת המכפלה בחברון, לאחר שיידה אבן. לאחר ניסיונות התערבות של תושבים שהתקהלו במקום, החיילים העלו את הילד לג'יפ בלוויית תושב פלסטיני ולקחו אותו לביתו, כשהוא בוכה.

כאשר הגיעו לבית, הודיע הקצין לאמו של ודיע כי בכוונתו להסגיר את הילד למשטרה הפלסטינית, אולם האם סירבה לאפשר להם לקחת את הילד עד שיגיע אביו, כרם. בחלוף כחצי שעה מרגע עיכובו של ודיע הגיע כרם מסוודה לבית והקצין הודיע לו כי הוא עוצר את בנו כדי להסגירו לידי המשטרה הפלסטינית. במשך כל אותה עת הסתתר ודיע מאחורי ערמת מזרנים בבית כשהוא בוכה.

ההורים הבהירו לקצין כי מדובר בילד בן חמש, אולם הקצין התעקש לקחת אותו למת"ק ואיים לטענת הארגון כי הצבא יעצור את האב אם ההורים לא ייענו לדרישה. לאחר מכן לקחו החיילים את כרם מסוודה ואת בנו ודיע מהבית והובילו אותם ברגל למחנה הצבאי ברחוב א-שוהדאא.

הילד ואביו מובלים למחסום ("בצלם")

"למה שתעצור ילד בן 5?"

"כשהגעתי הביתה ראיתי כמה חיילים ליד הדלת של הבית שלי וקצין ניגש אלי והורה לי להביא את הבן שלי ודיע", סיפר בעדותו ל"בצלם" כרם מסוודה. "גם לפני שהגעתי החיילים ניסו לשכנע את אשתי להסגיר את הילד אבל היא לא הסכימה לעשות את זה עד שאני אגיע. הקצין אמר לי שהוא מתכוון לעצור את ודיע ולהעביר אותו לקישור הפלסטיני. שאלתי את הקצין 'למה שתעצור ילד בן חמש?'. חייל שעמד ליד הקצין הראה לי אבן וטען שהבן שלי זרק אותה ושהיא פגעה בגלגל מכוניתו של מתנחל שנסע צפונה ליד מחסום עבד.

ודיע ואביו נלקחו כאמור למחנה צבאי שם עוכבו למשך כחצי שעה, שלאחריה אזקו החיילים את ידיו של האב, כיסו את עיניו והובילו אותו כך יחד עם בנו למחסום שוטר (56), שם עיכבו אותם החיילים למשך כ-30 דקות נוספות. בשלב זה הגיע למקום קצין בדרגת סא"ל, שתשאל את ודיע ושאל אותו מדוע הוא זרק אבנים. בנוסף, הוא נזף בחיילים על כך שעצרו את השניים אל מול המצלמות והלין כי "בהיבט ההסברתי אתם עושים נזק".

עוד נמסר כי הקצין הבהיר לחיילים שכאשר יש מצלמות באזור, יש "להתייחס יפה" לעצורים. לאחר מכן הסיר אחד החיילים את האזיקונים ואת כיסוי העיניים מהאב ונתן לו מים. כעבור כמה דקות הגיעו למקום קצין מהקישור הפלסטיני וכמה שוטרים פלסטינים. החיילים הסגירו לידיהם את כרם וודיע מסוודה והאב ובנו נלקחו לתחנת משטרה פלסטינית, שם תושאלו קצרות ושוחררו.

"לא מדובר בטעות של חייל בודד"

במכתבה ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש אמרה מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל כי "מהתיעוד עולה בבירור כי אין מדובר בטעות של חייל בודד אלא בהתנהלות שנתפסה, באופן מבהיל, כסבירה בעיני כל המעורבים, לרבות קצינים בכירים. תמוה במיוחד שבאף שלב של האירוע לא נדלקה אצל איש מהם נורה אדומה: לא העובדה שהפחידו ילד בן חמש עד עמקי נשמתו, לא האיום עליו ועל הוריו ב'הסגרה' למשטרה הפלסטינית, לא האיום לעצור את האב, שאין לו בסיס חוקי כלשהו, ולא איזוק ידיו של האב וכיסוי עיניו בנוכחות בנו".

בארגון הוסיפו כי גיל האחריות הפלילית במערכת המשפט הצבאית בשטחים הוא 12, בדומה לישראל. המשמעות של חוק זה היא שמתחת לגיל זה, אסור לכוחות הביטחון לעצור או לעכב קטינים, גם כאשר הם חשודים בביצוע עבירות פליליות והרשויות נדרשות להתמודד עם העבריינות בדרכים אחרות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צר לנו כי ארגון בצלם בוחר באופן מגמתי להפיץ סרטונים מסוג זה לתקשורת טרם בירור העניין עם צה"ל. מדובר בילד שיידה אבנים לעבר כביש בחברון. כוח צה"ל עיכב את הילד, העביר אותו לידי הוריו והעביר אותו להמשך טיפול באופן מסודר למשטרה הפלסטינית."

גורם צבאי אמר כי הילד לא נעצר בשום שלב והבהיר כי גם אבן שמיידה קטין יכולה לגרום לנזק בנפש. לדבריו, הפניה המדוברת לא מוכרת לגורמי הפרקליטות הצבאית וכשתתקבל, היא תיבחן על ידי הגורמים הרלוונטים.