מופז על הקיצוץ בצה"ל: "התכנית נכונה, וצריך לתת לרמטכ"ל לבצעה"

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר מצדיק את תכנית הרמטכ"ל בני גנץ לקיצוצים נרחבים בצבא: "הוא היה חייב לעשות מהלכים מאוד משמעותיים בגלל הגירעון הגדול". מופז הדגיש כי "התרחשו האזור שינויים מרחיקי לכת, וזה מחייב את ההתאמה של הכוח הצבאי של מדינת ישראל"

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, שהציג אמש את תכנית הקיצוצים של צה"ל, זוכה היום (ה') לתמיכה מצד הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, ח"כ שאול מופז, שטוען כי התכנית של צה"ל לא נועדה להפעיל לחץ על חברי הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התכנית שהרמטכ"ל הכין היא נכונה, ולא נועדה להפעיל לחץ על חברי הכנסת", אמר ח"כ מופז בריאיון לחדשות 2. "הכיוונים של התכנית נכונים וצריך לתת לגנץ להוביל אותה ביד רמה".

מופז נימק את עמדתו והסביר כי "נוצרו כאן תהליכים שמחייבים את השינוי הזה. הגירעון של 40 מיליארד השקלים הוא מציאות שהפכה לבעיה לאומית. כמו כן, אין תכנית רב שנתית לצה"ל, וצבא שלא מתנהל באופן רב שנתי, מבזבז כסף. בנוסף לכך באזור שבו אנחנו חיים, התרחשו תמורות ושינויים מרחיקי לכת, וזה מחייב את ההתאמה של הכוח הצבאי של ישראל".

"לרמטכ"ל אין ברירה", סיכם מופז. "השנה מסתיימת, והוא חייב להביא את שלושת מיליארד השקלים שקוצצו".

"במערכת הביטחון מציגים תרחישי אימים"

במסגרת התכנית יפוטרו 3,000-5,000 במהלך חמש השנים הקרובות. כמו כן ייסגרו יחידות טנקים, יחידות בחיל התותחנים ואף יחידות בחיל הים ובחיל האוויר. הדבר מתווסף לפרסום אתמול לפיו לאחרונה נסגרו מספר טייסות בחיל האוויר בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון.

בצה"ל מדגישים כי מדובר בשינויים ארגוניים שנועדו להתאים את הצבא למציאות החדשה המתהווה באזור. השינויים נשענים על טכנולוגיות חדישות ועל מודיעין משופר. הנחת העבודה היא כי גם לאחר השינויים, יוכל הצבא לספק מענה לאיומים מסביב.

מאבק בין משרד האוצר למשרד הביטחון. לפיד (חדשות 2, AP)
גורמים במשרד האוצר טוענים בתוקף כי במערכת הביטחון מציגים תרחישי איימים "כדי שידם של הח"כים והשרים תרעד" והם יאשרו קיצוץ מתון בלבד בתקציב הביטחון. בישיבות שנערכו בנושא הדגישו בכירים באוצר: "אין לנו עוד מאיפה לקצץ. אם לא נקצץ מספיק בביטחון, נצטרך לקצץ במקומות אחרים".

לדברי הגורמים באוצר, במשרד הביטחון "גוררים רגליים" ועד כה לא הגישו תכנית לקיצוצים. מלשכתו של שר הביטחון יעלון נמסר: "אנו לא חוזרים בנו משום התחייבות. נקצץ כפי שיידרש".

מצה"ל נמסר בתגובה: "התכנית נבנית בהתאם לאילוצי התקציב שהוגדרו על ידי הדרג המדיני ולצד צרכי ההתעצמות הנדרשים מצה"ל. כחלק מתכנית זו נבחנים מספר שינויים בזרועות ובאגפים. צה"ל ערוך ונחוש לבצע את משימותיו ולהמשיך לפעול על ביטחונם של תושבי מדינת ישראל".